Vyberte si ze sedmi důvodů, proč v létě vyrazit do Plzně

Někdo k tomu rozhodnout se vyrazit na výlet či dovolenou potřebuje jenom jeden dobrý důvod, jiní berou plánování opravdu vážně a musí jich poskládat hned několik. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, rádi vás přesvědčíme, že důvodů vyrazit do Plzně je nespočet.1. Plzeň = pivo

Plzeň a pivo je možné oddělit jen těžko, což ovšem neznamená, že byste ho museli jenom konzumovat. Plzeňský Prazdroj nabízí zajímavou prohlídkovou trasu s ochutnávkou v historických sklepích, školu čepování piva i prohlídky pro fajnšmekry v experimentálním pivovaru Proud. Samotný areál pivovaru je jedním z důležitých kulturních center, kde se především přes léto pořád něco děje. Například prázdninové čtvrtky na nádvoří patří už tradičně koncertům festivalu Léto v Prazdroji. V Plzni mimo jiné sídlí také několik zajímavých minipivovarů, jako Raven či Purkmistr. Vyzkoušet tu můžete i pivní lázně.

2. Ikonické stavby v historickém centru

Plzeňská katedrála se pyšní nejvyšší kostelní věží v Česku, místní Velká synagoga zase patří mezi pět největších na světě. Obě nedávno prošly kompletní rekonstrukcí. Jejich návštěva je tak opravdovým zážitkem. Kromě tradičních prohlídek nabízí i něco navíc. V katedrále můžete na speciálních prohlídkách nahlédnout i do jejího podkroví, u synagogy zase do rabínského dobu a rituální lázně. Spoustu krásných historických domů uvidíte i při procházce historickým centrem. V jeho ulicích najdete mnoho příjemných podniků. Nechat se některým zlákat k posezení rozhodně doporučujme.

3. Prohlídky interiérů od světoznámého architekta

Pokud fandíte architektuře a designu, určitě se vám bude líbit na komentovaných prohlídkách Loosových interiérů. Světoznámý architekt navrhl v Plzni pro své klienty hned několik bytů. Čtyři z nich je možné navštívit na pravidelných komentovaných prohlídkách každý pátek, sobotu a neděli. Okouzlí vás nejen nadčasovým designem, použitím luxusních přírodních materiálů a výraznými barvami, ale také svou praktičností. Neméně zajímavé jsou jak příběhy jednotlivých bytů, tak osudy jejich původních majitelů, do jejichž životů tragicky zasáhla druhá světová válka.

4. Vysoká koncentrace atrakcí pro děti

V Plzni je to všude kousek. Na většinu míst se dostanete pěšky anebo můžete pohodlně využít MHD. Stačí si přímo ve voze koupit lístek platební kartou.  Pokud cestujete s dětmi, Plzeň vás určitě překvapí svojí nabídkou zážitků právě pro ně. Najdete tu jednu z nejnavštěvovanějších zoologických zahrad, nedaleký DinoPark, Muzea loutek a strašidel nebo science centrum Techmania v areálu bývalé Škodovky. Vydat se můžete do kulturního centra DEPO2015, kde na vás čeká interaktivní expozice na motivy Trnkovy knížky Zahrada.

5. Letní program akcí

V Plzni se přes léto pořád něco děje. I v případě, že byste nepřijeli v termínu některého z větších festivalů, jako jsou Noc s operou, Divadelní léto pod plzeňským nebem, Sportmanie, Festival na ulici nebo Pilsen Busking Fest, Plzeň vám sama něco nabídne. Ať už koncert v ulicích historického centra, akce na některé z plzeňských náplavek nebo třeba pravidelné sobotní farmářské trhy, kam je skvělé vyrazit třeba jen na snídani.

6. Nabídka místních gastro podniků

Celková úroveň místní gastroscény se za poslední roky neuvěřitelně posunula. Najdete tu řadu míst, kde si opravdu pochutnáte. Mezi místními samozřejmě vede čerstvě načepované pivo. U prověřených podniků nešlápnete vedle. Nicméně nepivaře bezpochyby osloví i pestrá nabídka brunchů v místních kavárnách i řada zajímavých konceptů, kam se vypravit na víno. Namátkou doporučujeme Prosekárnu, právě otevřené Cavino nebo Na břehu Rhôny, kde se z místních vinných lednic můžete sami obsloužit.

7. Bolevecké rybníky

Oblíbenou rekreační oblastí, kam se z centra Plzně dostanete během čtvrt hodinky tramvají či autobusem, je soustava Boleveckých rybníků. Místními oblíbený je především tzv. „Kameňák“, a pak samozřejmě „Bolevák“. Ten je v Česku unikátní tím, že přestože v posledních letech trpěl nedostatkem vody, městu se podařilo najít efektivní řešení, jak do něj vodu vrátit zpátky, takže vás tu přes léto čeká opravdu pohodové koupání. V okolí najdete dětská hřiště, příjemná místa k občerstvení i několik stezek, kam se vydat na procházku či na kole. Jednou z nich je 5,5kilometrová zážitková stezka Spejbla a Hurvínka. Najdete tu také okruh vhodný pro kočárek či invalidní vozík.

 

Prohlédněte si fotogalerii