Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka

Tento pěti a půl kilometrový okruh bude bavit celou rodinu, protože se na něm nejen projdete krásnou přírodou kolem Boleveckých rybníků, ale dokonce si cestou zasportujete. Na cestě vás doprovodí dva oblíbení plzeňští rodáci, Spejbl a Hurvínek.

Zde najdete přehlednou mapu s vyznačenou trasouCo vás na stezce čeká?

Okruh měří pět kilometrů a začíná i končí u Šídlovského rybníka (odkaz na mapu). Hlavní myšlenkou stezky je poznávání, zábava a pohyb na čerstvém vzduchu. Na každém zastavení, kterých je celkem 10, najdete úkol – cvičení pro děti i dospělé. Přes QR kód si jako motivaci můžete pustit dialog Spejbla a Hurvínka, který vás podpoří a určitě i pobaví. Na stanovištích si zároveň přečtete informace o zajímavostech v okolí a na několika z nich vás přivítají i dřevěné sochy Hurvínka a Spejbla, se kterými se za odměnu můžete vyfotit.

Kudy trasa vede?

Cestou se ve společnosti Spejbla a Hurvínka podíváte kromě Šídlovského rybníka například na Kolomaznou pec, pískovcovou skalku Pupek, Sofronku nebo Třemošenský rybník. Stezka je po celé trase značena turistickou značkou a na zastávkách na informačních tabulích vždy najdete, kolik toho už máte za sebou a co vás ještě čeká do cíle, takže se určitě cestou neztratíte.

O loutkářské tradici

Když si plzeňský loutkoherec Josef Skupa nechal v roce 1919 od loutkáře Karla Noska vyrobit loutku ušatého panáka, karikaturu přechytralých měšťáků, možná by ho ani nenapadlo, kam to jednou Spejbl dotáhne. O sedm let později vyrobil Noskův synovec Gustav jako překvapení pro Skupu trochu zmenšenou a vylepšenou kopii Spejbla, pro kterou se Skupa nadchl, brzy dostala jméno Hurvínek a začal kolotoč mnoha velmi úspěšných představení. Kromě Josefa Skupy najdeme v Plzni i další loutkářské stopy, vždyť z Plzně pocházel i světově uznávaný ilustrátor a loutkář Jiří Trnka. Dnes můžete na loutkové divadlo zajít do Divadla Alfa a nebo se podívat do Muzea loutek na náměstí Republiky.

S Hurvínkem a Spejblem se můžete setkat i v centru Plzně, protože zde mají už dvě sochy. Jednu najdete v Šafaříkových sadech a tu druhou přímo na náměstí Republiky.

Prohlédněte si fotogalerii