Články a tipy


Z města ven: Na starobylé hradiště Bukovec, za výhledy a do minipivovaru

V dalším díle našeho seriálu Z města ven vás vezmeme na severovýchodní okraj města Plzně, kde se rozprostírá přírodní park Berounka. Navštívíme vesnici Bukovec, rozhlednu Chlum, nedalekou obec Druztová a jeden z nejstarších kostelů v Plzni. V této oblasti objevíte pozůstatky starobylého hradiště i hezké vyhlídky. Pozveme vás ke zřícenině hradu Věžka a objevíme jeden z mnoha okolních minipivovarů.Kam za zážitky v Plzni během adventu?

Horký svařák nebo punč na adventních trzích patří k předvánočnímu času stejně jako rozsvícený stromeček nebo svíčky na adventním věnci. Na centrálním náměstí Republiky vás čeká jako každý rok opravdová sváteční atmosféra. Vybrali jsme však pro vás i několik dalších míst kde si pochutnáte, něco zajímavého se dozvíte, něco hezkého si vytvoříte nebo si zasportujete. Kam se tedy v Plzni během nejkouzelnějšího období v roce vydat?


Vydejte se do Plzně po stopách Adolfa Loose

Vyrážíte do Plzně na víkend a myslíte, že jste viděli už všechno? Máme pro vás doporučení na místa, která jste možná ještě neviděli, ale stojí určitě za to. V Plzni se nachází hned několik unikátních interiérů od světoznámého architekta Adolfa Loose. Dokonce čtyři interiéry můžete navštívit každý týden při komentovaných prohlídkách. Nechte se pohltit Loosovým architektonickým uměním a vydejte se do Plzně po stopách Adolfa Loose.

 


Kam v Plzni vyrazit na svatomartinskou husu a víno?

Rok se s rokem sešel a svatý Martin s sebou opět přiveze svatomartinské víno, hody, slavnosti, trhy a samozřejmě i dokřupava upečené husy. Legenda praví, že husy svatého Martina při bohoslužbě tolik rušily, že zato každý rok pykají na svatomartinském pekáči. K husám neodmyslitelně patří i víno. První lahve mladého svatomartinského vína roku 2023 se začnou otevírat tradičně 11.11. v 11 hodin a 11 minut.


Z města ven: na procházku, zříceninu hradu i fotbalgolf do Litic

Ve druhém díle našeho nového seriálu, ve kterém představujeme okrajové části Plzně, se společně podíváme do Litic. Tato dříve samostatná obec byla k Plzni natrvalo připojena až roku 1970. Vesnický ráz Litic se však dochoval dodnes. Vy se sem můžete vydat na jednu z nejstarších hradních zřícenin u nás, zahrát si fotbalgolf anebo jen tak na procházku po naučné stezce Dubová hora.


Nově otevřeno v Plzni

Inspirace není nikdy dost, a to platí i pro oblast gastronomie. Plzeň se pomalu, ale jistě, stává gastronomickou velmocí. Přinášíme vám tipy na nově otevřené podniky, které opravdu stojí za to navštívit. Přesvědčte se o tom sami. Na své si přijdou příznivci arabské kuchyně, streetfoodu, dobrého vína, španělských tapas či dobré kávy a sladkostí. Dobrou chuť!

 


Do Plzně do divadla? Rozhodně ano!

Tři scény, čtyři soubory a 41 titulů na repertoáru pro letošní divadelní sezonu nabízí plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Ať už si vyberete představení v noblesním Velkém divadle, dáte přednost modernímu zázemí Nové scény anebo komorní atmosféře Malé scény, odnesete si nevšední kulturní zážitek. Vstupenky doporučujeme koupit s dostatečným předstihem. Na nejpopulárnější představení není totiž snadné se dostat.


Z města ven: vydejte se za historií a zábavou do Křimic

Křimické kysané zelí a zelné saláty jsou známé nejen na Plzeňsku. Zdaleka ale nejsou jedinou křimickou dominantou. Tento městský obvod na západě Plzně nabízí svým návštěvníkům nejen bohaté kulturní a sportovní vyžití, ale i významné historické památky či netradiční nádraží s muzeem. V prvním dílu našeho nového seriálu, jehož prostřednictvím vás chceme seznámit i s méně navštěvovanými částmi Plzně, pro vás máme hned několik tipů na to, co v Křimicích vidět, zažít nebo ochutnat.


Kam v Plzni vyrazit s přáteli, když počasí už piknikům nepřeje

Grilovačkám, piknikům a venkovnímu posezení na zahrádkách už odzvonilo. Vyrážíte na výlet do Plzně a nepřeje vám počasí, na prohlídce pivovaru jste už byli a nenapadají vás jiné zajímavé aktivity? Vezměte přátele a zpestřete si den třeba hospodským kvízem, únikovkou, muzeem her nebo návštěvou pivních lázní a užijte si společně spoustu zábavy. V Plzni se rozhodně nudit nebudete.


Dejte si víc než jednu plzeň aneb do Plzně za pivními zážitky

Plzeň a pivo k sobě prostě patří. Kam jinam se také za ním vydat, než do místa s dlouholetou pivovarnickou tradicí. Každý si Plzeň spojí s Plzeňským Prazdrojem, který pravda je chloubou českého národa, ale pivních zážitků může nabídnout hned několik. O historii piva se dozvíte v Pivovarském muzeu. Navštívit můžete experimentální Pivovar Proud nebo řemeslný Raven. Určitě nevynechejte ani školu čepování – ta je pro všechny pivaře i nepivaře velkým zážitkem. A nezapomínejme ani na vyhlášené pivní lázně a festivaly. Je to tak, v pivu se tady můžete i vykoupat, tak půllitry připravit a jdeme degustovat.


Výlety vlakem z Plzně do hodiny

Cesta vlakem má své nezaměnitelné kouzlo. Pravidelné kolébání a rytmus jedoucího vlaku má snad každý rád. Pokud přidáme další výhody, jako pohodlí ve vlaku, možnost jet s kočárkem anebo cestovat s výhodnou jízdenkou Turista Plzeňskem, je výlet vlakem víc než dobrý nápad. Z Plzně můžete pohodlně vyrazit na výlet po kolejích do všech světových stran. Nevíte kam? Přinášíme pár tipů, kam vyrazit. A nebude to trvat déle než hodinu.


V Plzni a okolí se může vydat na výlet na kole profík i sváteční cyklista

Plzeň není jen městem pro všechny milovníky piva a architektury, ale také čím dál tím více přívětivějším městem pro všechny milovníky jízdních kol. Najdete zde celou řadou vhodných cyklotras, stezek i běžných lesních cest. Nevadí, že nejste na kole zdatní jako Roman Kreuziger a na Tour de France se podíváte maximálně v televizi. Z cyklotras v Plzni i jejím okolí si vybere každý. A jako bonus, na cestách toho spoustu uvidíte a zažijete.