Katedrála sv. Bartoloměje

Skutečnou dominantou Plzně je gotická katedrála sv. Bartoloměje. Pyšní se nejvyšší kostelní věží v České republice (102,26 m). Po překonání necelých tří set schodů se vám z jejího ochozu otevře nádherný výhled na město i do celého kraje. Za dobrého počasí jsou vidět nejen vrcholky Šumavy a Českého lesa, ale i Alp.

www.bip.cz

Otevírací doba

Interiér katedrály:
uzavřen kvůli rekonstrukci
(až do roku 2021)

Vstup na věž:
pondělí – neděle 10:00 – 18:30
(poslední vstup 18:00)

Věž katedrály je odvolání uzavřena.

Vstupné

Jednotlivé vstupné (věž):
Dospělí 50 Kč
Děti (6-15 let) 25 Kč
Studenti a důchodci 35 Kč

Celoroční permanentka  (věž):
Dospělí 250 Kč
Děti (6-15 let) 120 Kč
Studenti a důchodci 170 Kč

MHD zastávka

Náměstí Republiky
1 2

hledat spojení

Náměstí Republiky
301 00 Plzeň

zobrazit na mapě

Historie katedrály

Stavba chrámu zasvěceného plzeňskému patronovi sv. Bartoloměji započala spolu se založením města (1295) a byla dokončena počátkem 16. století.  Z plánovaných dvou věží, severní a jižní, nebyla druhá nikdy dostavěna. V roce 1993, kdy papež Jan Pavel II. zřídil v Plzni biskupství, se chrám sv. Bartoloměje stal katedrálou.

Rekonstrukce

Její interiér je v současné době v rekonstrukci. Po jejím dokončení si návštěvníci budou moci prohlédnout nejen originál Plzeňské madony na hlavním oltáři, ale také bohatě zdobenou Šternberskou kapli či překrásné vitráže. V podkroví katedrály vznikne nová expozice. Podle předpokladů by katedrála měla přivítat své první návštěvníky v roce 2020.

Plzeňská madona

Nejcennějším dílem uvnitř katedrály je Plzeňská madona. Gotická opuková socha vznikla ve stylu „českých krásných madon“ koncem 14. století. Od té doby přiváděla do plzeňského chrámu zástupy poutníků, kteří ji přišli poprosit o pomoc či uzdravení nemocných. Věhlas Plzeňské madony se šířil po celém kraji, a tak není překvapivé, že se začaly objevovat její napodobeniny. Jednu z nich najdete dokonce na vrcholu morového sloupu v těsné blízkosti katedrály. Na mor odkazuje lidská lebka, kterou drží Ježíšek.

Andělíček pro štěstí

Na zadní straně katedrály se nachází sousoší znázorňující Krista na hoře Olivetské. Chrání je kovová mříž s hlavičkami andělíčků. Jeden z nich je oproti ostatním mnohem více osahaný. A právě to je místo, ke kterému dodnes upínají své prosby řady místních.  Jedni říkají, že plní tajná přání, druzí tvrdí, že když si na něj sáhnete, přinese vám prostě štěstí. Záleží jen na vás, které verzi legendy uvěříte. Rozhodně stojí za to to zkusit a z Plzně si trochu toho štěstí odvézt.


Prohlédněte si fotogalerii