Kam v Plzni vyrazit o víkendu?

Jaro přišlo do Plzně s příjemnými slunečními paprsky a nadcházející víkend slibuje pořádnou porci zajímavých akcí. Využijte nabídky akce Plzeňské hotelové noci, přijeďte do Plzně na víkend, nechte se oslnit světelnými instalacemi festivalu světla BLIK BLIK, v sobotu ráno si pochutnejte a nakupte na prvních farmářských trzích a objevte plzeňské památky.Festival světla BLIK BLIK

Tradiční plzeňský festival světla BLIK BLIK v pátek a sobotu rozsvítí centrum města. Festivalová trasa tentokrát povede z DEPO2015 do Plzeňského Prazdroje a uvidíte na ní 14 světelných instalací, z nichž dvě (na startu a v cíli trasy) budou interiérové a je třeba si na ně zajistit vstupenky předem. V DEPO2015 také můžete navštívit interaktivní výstavu BLIK x BLIK Lovci znaků, která je k vidění už jen do konce března.

Plzeňské hotelové noci

Letošní Plzeňské hotelové noci se blíží do svého finále s posledním březnovým víkendem, kdy můžete využít výhodných nabídek ubytování s bonusovým programem. Vyberte si z nabídek hotelů a penzionů v Plzni a k rezervaci ubytování získáte zdarma komentovanou prohlídku města a Loosových interiérů, volné vstupy do muzeí nebo Západočeské galerie nebo 25% slevu na prohlídku Plzeňského Prazdroje. Tentokrát je program doplněn také o volné vstupenky na interiérové instalace festivalu světla BLIK BLIK.

Navštivte katedrálu sv. Bartoloměje nebo Velkou synagogu

Plzeňské památky se pomalu chystají na turistickou sezonu a některé z nich můžete na komentovaných prohlídkách prozkoumat už nyní. V sobotu odpoledne zajděte na prohlídku katedrály sv. Bartoloměje. Od 14 hodin se koná prohlídka interiéru a v 17:30 prohlídka podkroví s výstupem na věž, odkud si užijete výhled na podvečerní Plzeň. Nedělní prohlídka Velké synagogy je už sice vyprodaná, její interiér si však můžete prohlédnout i individuálně, je otevřena od 10 do 17 hodin.

Den otevřených dveří Vodárny Plzeň

Vodárna Plzeň zve v sobotu na tradiční Den otevřených dveří pořádaný u příležitosti Světového dne vody. Pro všechny návštěvníky, a hlavně pro děti, připravila bohatý program. V areálu úpravny vody na Homolce vás čeká vodní stezka, laboratoř slizu, malování na obličej a spousta další zábavy. Komentované prohlídky úpravny vody a čistírny odpadních vod jsou již plně obsazené, ale nezoufejte, chystají se další v průběhu celého roku.

Jarní pochod do Arboreta Sofronka

Přivítejte jaro v Arboretu Sofronka nedaleko Boleveckého rybníka, kde se na sobotním pochodu na čerstvém vzduchu dozvíte spoustu zajímavostí z lesní pedagogiky. Na nenáročné procházce se seznámíte s prací lesníků, chovem ryb v městských rybnících, včelařstvím a lesní zvěří i dřevinami v arboretu. Pochod začíná v sobotu v 10 hodin v Arboretu Sofronka.

První farmářské trhy

Jedním z důkazů, že jaro konečně přišlo do Plzně, budou v sobotu dopoledne první farmářské trhy na náměstí Republiky. Po zimní přestávce opět farmáři a prodejci lokálních potravin postaví své stánky mezi radnici a katedrálu sv. Bartoloměje. Přijďte si vychutnat první jarní snídani pod širým nebem a nakoupit dobroty do zásoby. Farmářské trhy budou otevřené od 8 do 12 hodin.

Prohlídky Loosových interiérů

Nahlédněte pod pokličku architektury 20. století v plzeňských Loosových interiérech. Byty Voglových a Krausových nebo Brummelův dům můžete navštívit v pátek nebo v sobotu. Třetí trasa vás zavede do Semlerovy rezidence, která se po Brummelově domě stala dalším plzeňským členem prestižní sítě architektonických památek 20. století Iconic Houses. Prohlídky Semlerovy rezidence se konají i v neděli. Vstupenky si rezervujte předem online nebo v Turistických informačních centrech Visit Plzeň.

Jeden svět

Od středy do neděle ožije kulturní centrum Moving Station a několik dalších míst mezinárodním festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letošním tématem je Cena bezpečí, festival představí dokumenty, které řeší téma nejistoty a hledání bezpečí v životě jednotlivce i v celé společnosti. Jeden svět letos také oslaví pětadvacáté narozeniny, které připomene streamem a nejvýraznějšími dokumenty s uplynulých ročníků.

Vítání jara v Plzni s vynášením Morany

O páté neděli postní (zvané smrtné) se uskuteční tradiční jarní akce Národopisného muzea Plzeňska Vítání jara v Plzni. Součástí akce bude vynášení Morany v průvodu, který se vydá v 10 hodin od hlavní budovy Západočeského muzea v Kopeckého sadech směrem k soutoku Mže a Radbuzy. Na soutoku bude Morana vhozena do řeky a následně se průvod odebere zpět do centra města. Těšit se můžete také na zpívání za doprovodu Dětského folklorního souboru Mladinka.

Přípravy na Velikonoce spojte s výletem

Pokud už máte chuť začít s přípravami na Velikonoce, máme pro vás tři tipy, kde si udělat trochu náskok a spojit to s pěkným výletem z Plzně. V sobotu a neděli se můžete na tyto jarní svátky připravit ve Farmaparku u Toma v Ledcích, kde se budou tvořit dekorace, velikonoční zajíčci, zdobit vajíčka a plést pomlázky. V sobotu můžete vyrazit také na Velikonoční jarmark do Ejpovic, anebo v neděli do Litic.