Kam v Plzni vyrazit o víkendu?

Letní program už se v Plzni naplno rozjel a druhý červnový víkend bude v centru města opravdu živo. Čeká nás přehlídka folklóru z různých koutů republiky i ze zahraničí, vejšlap plzeňských strašidel a návštěvníkům se o víkendu otevřou běžně nepřístupné plzeňské zahrady. Tento týden také začíná festival Divadelní léto pod plzeňským nebem a vstupenky pomalu, ale jistě mizí, tak neváhejte s nákupem. Kam o víkendu vyrazit?Do centra města za folklorem

Plzeň se o víkendu opět stane místem setkání milovníků folkloru a lidového umění. Mezinárodní folklorní festival CIOFF se bude konat v historickém centru města na scéně „U Branky“. Část programu se odehraje i v blízkém okolí Plzně. Už ve čtvrtek se vydejte na Selský dvůr u Matoušů v Bolevci, kde v 18 hodin začíná bolevecké folklorní zastavení „U Matoušů lipka…“. V pátek se v centru města v 18:30 představí soubory z různých koutů světa na festivalovém pořadu „V dobrém jsme se v Plzni sešli“. V sobotu ve 14 hodin se pokochejte velkým historickým a krojovaným průvodem, který se vydá z Křižíkových sadů centrem města. A v neděli se „U Branky“ bude od 11 hodin konat program pro děti. Kompletní program celého festivalu najdete zde.

Za dobovou hudbou, tancem i šermem

Od pátku až do neděle se bude současně konat také Historický víkend, letos z doby, kdy Plzeň obléhali husité. Dvě hlavní scény najdete na náměstí Republiky, další pak v Mlýnské strouze a dalších částech sadového okruhu. V pátek se vydejte na náměstí. Středověký rock zahraje od 20:30 kapela Tempus. Sobotní noční rej strašidel s hudební skupinou Strašlivá podívaná začíná v 19:30, ve 20:45 na něj naváže tradiční vejšlap plzeňských strašidel. Neváhejte si obléct masku a zapojit se… V neděli od půl jedné na scéně u morového sloupu vystoupí skupiny historického šermu Lorika. Kompletní program ke stažení najdete na webových stránkách Historického víkendu.

Na divadelní představení pod širým nebem

V úterý 6. června odstartoval další ročník festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Scéna pro několik stovek diváků je postavena v Proluce v Křižíkových sadech. Letos se můžete těšit na ironickou detektivní komedii s prvky grotesky „39 stupňů“ anebo na komedii Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho. Vstupenky jsou již v prodeji a doporučujeme si je na vybrané představení zakoupit včas.

Na venkovní divadelní představení se vydejte i do zámeckého parku v Plzni-Křimicích (mapa). V pátek i v sobotu vás pobaví divadelní spolek Jezírko s nenáročnou letní komedií Hrabě Monte Carlo. Vstupenky jsou k zakoupení na webu Plzeňská vstupenka.

Festival karetních her a sběratelství

Všechny fanoušky Pokémonů čeká v sobotu 10. června burza, výměna karet, soutěže, hry, Pokémon kvíz a tombola, výuka karetní hry Pokémon TCG a mnoho dalšího. V DEPO2015 se bude konat od 10 do 18 hodin Pokémon Fest a Festival karetních her a sběratelství. Chybět nebudou ani hokejové a jiné sportovní karty, MTG karty, Yu-Gi-Oh! Flesh and Blood, Funko postavičky, figurky DC a Marvel a další. Připraven bude i dětský koutek a prodej tematického zboží.

Vláčkem do zoo

Od soboty se opět můžete svézt do zoo speciálním vláčkem, který bude pravidelně jezdit z náměstí Republiky. Zastávka je na východní straně náměstí naproti Dřevěné ulici (mapa). Zpět do města jezdí vláček ze zastávky přímo před hlavním vstupem do areálu zoo. Cena jízdenky je 50 korun pro všechny cestující starší 3 let a jízdenku zakoupíte přímo ve vláčku. Návštěvu zoo spojte i s návštěvou DinoParku, zhlédnete zde nový 3D film Ztracený svět, ve kterém hlavním postavám propůjčili svůj hlas Jitka Čvančarová a Martin Stránský.

Festivaly na plzeňských náplavkách

I tento víkend se vydejte k řece Radbuze, kde se konají hned dva multižánrové festivaly. Festival Náplavka na Radbuze a festival Náplavka k světu. Na náplavce u řeky Radbuzy v centru města se o zábavu až do 17. června stará Magic Caravan, který nabízí DJ Stage, chillout zóny, kávu, drinky i street food. Děti se ve čtvrtek od 16 hodin mohou těšit na pohádku O rybáři a rybce.

Na soutoku řek Mže a Radbuzy ve Štruncových sadech si v pátek poslechnete oblíbené muzikálové melodie ze světoznámých představení od sólistů Divadla J. K. Tyla. A v sobotu se představí všestranný italský muzikant Piero Filoni a největší hity od švédské legendární kapely ABBA vám zahraje kapela ABBA Star, jedna z nejlepších světových revivalů.

Objevte Plzeň na komentovaných prohlídkách

V sobotu se můžete již tradičně vydat na komentované prohlídky katedrály sv. Bartoloměje. Interiér s výkladem znalého průvodce navštivte od 16 hodin a v 17:30 se podívejte do podkroví a věže.

Pokud ještě nevíte, co je na Plzni nejlepší, dozvíte se to na komentované prohlídce To nejlepší z Plzně v sobotu od 15 hodin. Nebo v 15:30 navštivte letošní novinku, prohlídku Stopy průmyslové revoluce v Plzni, kde se dozvíte o významných osobnostech historie plzeňského průmyslu. Obě prohlídky začínají před Turistickým informačním centrem Visit Plzeň vedle radnice. Vstupenky je možné zakoupit online anebo v infocentrech Visit Plzeň.

V neděli můžete s průvodcem navštívit další místní dominantu, Velkou synagogu. Komentovaná prohlídka s návštěvou věže začíná v 15:30.

Do plzeňských zahrad, jak je neznáte

Během víkendu budete mít možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad v Plzni, ale také poznat své oblíbené parky a přírodní místa jinak. Zahrady připravily na tyto dny pro návštěvníky speciální program. Například v Arboretu Sofronka se můžete v sobotu i v neděli zúčastnit komentované prohlídky. Budou se zde zároveň konat i Včelí dny.

Meditační zahrada nachystala na sobotu od 10 do 18 hodin program pro rodiny s dětmi. V zahradě gymnázia na Mikulášském náměstí uvidíte prodejní výstavu alpinek a drobných jehličnanů a komentované prohlídky nabízí i zahrada na zámku Kozel. Všechny zapojené zahrady a jejich programy najdete zde.

Netradiční zážitky se stezkou Industry Open

Nejen pro milovníky industriální architektury jsou nachystané letní akce stezky Industry Open. Nenechte si v sobotu ujít komentované prohlídky výrobního závodu likérky Stock Plzeň-Božkov, která se pro veřejnost letos otevírá vůbec poprvé.

A kdy jste byli naposled na výletě historickým autobusem? Tuto šanci využijte v neděli a vydejte se autobusem ŠKODA 706 RTO – KAR po stopách těžby kaolinu na Plzeňsku. Uvidíte stále funkční kaolinový důl v Kaznějově a navštívíte bývalý kaolinový důl v Nevřeni. Industry Open nabízí nevšedních zážitků mnohem více, kompletní informace o akcích najdete zde.