Kam v Plzni vyrazit o víkendu?

Poslední zářijový víkend přinese řadu zajímavých akcí, které rozhodně stojí za pozornost. Pro filmové nadšence to bude 35. filmový festival Finále Plzeň, pro milovníky kvalitních vín Plzeňský festival vína a pro knihomoly Svět knihy v kulturním prostoru DEPO2015. Zveme i na sympatický Víkend otevřených ateliérů, komentovanou prohlídku znovuotevřené Semlerovy rezidence nebo na adrenalinovou bike show do Techmanie.Semlerova rezidence se opět otevírá

Všichni příznivci skvostné architektury a nadčasového designu mohou od pátku opět navštívit Semlerovu rezidenci v Plzni. Více než čtyři roky byla Semlerova rezidence, nejrozsáhlejší realizace dle konceptu Adolfa Loose v Plzni, jejíž detailní projekt připravil Loosův žák Heinrich Kulka, uzavřena. Bytový dům rodiny Oskara a Jany Semlerových s interiérem jejich bytu patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě, který lze navštívit v rámci komentovaných prohlídek. Prohlédnout si ale můžete i Brummelův dům nebo byty Voglových a Krausových. Vstupenky je nutné zakoupit předem, a to buď v Turistických informačních centrech anebo online.

Finále Plzeň

V pátek bude slavnostně zahájen už 35. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Všemi filmovými hvězdami i diváky milovaná filmová přehlídka tuzemské i zahraniční produkce potrvá až do příští středy a vy máte možnost vidět mnoho zajímavých snímků. Premiéru bude mít například zahajovací film Il Boemo s Vojtou Dykem v hlavní roli nebo snímek Světlonoc, který si odvezl cenu z festivalu v Locarnu. Chybět nebudou ani doprovodné aktivity – koncerty, autorská čtení nebo výstavy. Vstupenky na festival můžete koupit už nyní v online předprodeji.

Plzeňský festival vína

Plzeň je kolébkou nejlepšího piva na světe, to se ví. Své příznivce tu však má také kvalitní víno! Že ani o dobré víno není na západě Čech nouze, vás přesvědčí podzimní edice Plzeňského festivalu vína, která se uskuteční přímo v historickém centru U Branky. Ochutnat budete moci vína z několika pečlivě vybraných vinařství a součástí programu bude i hudba a skvělá gastronomie. Degustovat vína můžete výhradně z festivalové sklenice, kterou zakoupíte na místě.

Víkend otevřených ateliérů

V Plzni a okolí se o tomto víkendu otevřou dveře ateliérů, galerií, výtvarných škol a dalších míst, kde umění vzniká nebo kde se vystavuje. Je to skvělá příležitost poznat v Plzni všechny, kdo tvoří, seznámit se s výtvarnými technikami a třeba zkusit i sami tvořit. Připravené budou také výtvarné workshopy, třeba sochání z porobetonu, tvorba mozaiky nebo malování různými technikami. Zdarma otevřou své dveře i významné plzeňské galerie a muzea, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara a ateliéry soukromých umělců.

Riegrovka (do)hraje

Riegrovka je jednou z nejvoňavějších a nejchutnějších ulic ve městě a letos o víkendu naposledy zahraje! Tento týden tam můžete v pátek a sobotu zajít nejen na jídlo, pivo nebo drink s přáteli, ale i na živou hudbu. Tentokrát vám od 18 do 22 hodin Riegrovka naservíruje buskery Lukáše Schwarze a Jackoba. Přijďte si je poslechnout a hodit jim za jejich hudební produkci pár drobných do klobouku.

Co nabídne divadlo

Příští týden Velké divadlo oslaví své 120. narozeniny, a tak je vyrazte s předstihem oslavit třeba s činohrou Postřižiny od významného prozaika Bohumila Hrabala. Na programu Nové scény se na neděli chystá anglický muzikál Billy Elliot. Muzikál podle stejnojmenného filmu vypráví strhující příběh jedenáctiletého chlapce Billyho, který touží uplatnit svůj neobyčejný taneční talent. Malá scéna dále nabídne i Bizetovu operu Carmen, neobyčejný komorní muzikál Fun Home a emočně silné rodinné drama Králičí nora.

Den Železnice

V sobotu se můžete těšit na velkolepou akci pro všechny fandy železnice, která se letos uskuteční v areálu plzeňského depa a přivítá desítky kusů historické i moderní železniční techniky Českých drah a jejich partnerů. Téměř po celý den bude depo rozdělené do tří světů – historie, změny a zábavy. Uvidíte nejslavnější parní lokomotivy jako je Heligon nebo Šlechtična, ale i nejmodernější techniku, jaká po českých kolejích jezdí. Denní program zakončí exkluzivní světelná show plná nejen historických železničních skvostů. Programem na podiu vás provede oblíbený moderátor Pavel Cejnar a o atmosféru se postará DJ Aleš Matoušek.

Svět knihy dětem Plzeň

Oblíbený knižní festival se bude letos věnovat především dětem a mládeži. Snahou je podpořit čtenářství a zájem o literaturu, jak je tomu v rámci celoroční kampaně Rosteme s knihou, kterou pořádá společnost Svět knihy. Páteční program v DEPO2015 nabídne autorská čtení, besedy, workshopy, divadelní představení i soutěže. Přijít mohou předškoláci, žáci obou stupňů základních škol a program je připraven i pro středoškoláky. Odpoledne pak proběhnou pořady určené zejména pro rodiče s dětmi. U vybraných pořadů si budete moci rovnou i zakoupit nejednu zajímavou knihu.

Techmania Bike show

Měli jste v plánu o víkendu vyrazit s rodinkou do Techmania Science Center? Výborně, spojte to rovnou i se sobotní adrenalinovou bike show. Čekat vás tu bude po celý den skvělý doprovodný program včetně vystoupení a přednášky Freestyle bikera Tomáše Zejdy. Chybět nebude ani kuchařská show a delikatesní Burgery od Mariana „Maroše“ Báchora. O pitný režim se postará černický pivovar Purkmistr a správnou atmosféru navodí  DJ Hoffee.

Festival zelí

I milovníci zelí mají svůj festival! Zajímá vás, jak si připravit kvalitní kysané zelí sami doma a jak s ním nakládat v kuchyni? Pak se vydejte o víkendu do Křimic, kde budete mít vše potřebné pro přípravu vlastního kysaného zelí, se kterou vám poradí odborníci z výroby anebo přímo někdo z rodiny Lobkowiczů. Dále tu budete mít možnost ochutnat spoustu originálních pokrmů ze zelí z restaurace Švejk a k tomu si dopřejete skvělé pivo. O hudební doprovod se postará kapela Explozet Rock a Michal Tučný Revival.

Bierfest na Krkavci

Bavorské slavnosti Oktoberfest se v Německu konají tradičně v září a říjnu. V Plzni si ale bavorskou kulturu užijete i bez toho, aniž byste překročili hranice. Po celý víkend bude na rozhledně Krkavec probíhat Erdinger Bierfest, kde samozřejmě nemůže tohle čepované pšeniční pivo z Bavorska chybět. K pořádnému tupláku vám v tradičních krojích obsluha naservíruje i spoustu zajímavých německých specialitek.

Farmářské trhy

Sobotní dopoledne v Plzni tradičně zpříjemní oblíbené farmářské trhy na náměstí Republiky. Ať už vyrazíte za nákupy nebo pro pořádnou snídani, určitě neprohloupíte. Jako každý týden vás tu od 8:00 do 12:00 čeká pestrá skladba farmářů, pěstitelů a výrobců regionálních potravin, z jejichž nabídky si určitě vyberete.