Kam v Plzni vyrazit o víkendu?

Tento víkend oficiálně začíná advent. Kromě toho, že budete zdobit své domovy světýlky a zapálíte první svíčku na adventním věnci, můžete v Plzni navštívit i několik pěkných akcí. Nenechte si ujít Plzeň Design Week v DEPO2015, který přímo vybízí k nákupu dárků. Nejen na náměstí Republiky se v neděli rozzáří vánoční strom a na mnoha místech se během víkendu objeví Mikuláš s andělem a čerty. Na výběr je i několik tvůrčích dílen a inspiraci načerpáte na dalším večeru PechaKucha Night. Kam tedy v Plzni vyrazit?Plzeň Design Week

První prosincový víkend a zároveň i první adventní víkend zahájí Plzeň Design Week, tentokrát s podtitulem Umění na prodej. Kreativní zóna DEPO2015 se promění v centrum designu, módy a literatury. Těšit se můžete na oblíbený MINT market, kde se představí téměř šedesát tvůrců z různých koutů republiky s pestrou nabídkou módních outfitů, šperků a kosmetiky. Designový trh můžete navštívit v sobotu i v neděli od 10 do 18 hodin.

V rámci Plzeň Design Weeku se bude opět konat knižní festival malých nakladatelů BookFest. Nejen, že seženete knihy, na které v běžných knihkupectvích nenarazíte, ale připraven je i bohatý doprovodný program. Vyzkoušíte si například tiskařskou techniku a nebude chybět autorské čtení jak pro dospělé, tak hlavně pro děti. BookFest se bude v DEPO2015 konat v sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin.

Adventní trhy a rozsvícení vánočního stromku

Na náměstí Republiky pokračují i tento víkend tradiční adventní trhy, které patří k těm nejkrásnějším široko daleko. Neopakovatelnou vánoční atmosféru dotváří jedinečná dřevěná zvonice, živý betlém, vyhlídkové kolo, a hlavně vánoční stromeček, který spolu s katedrálou sv. Bartoloměje dominuje náměstí. Vydejte se na slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které se bude konat v neděli. Kulturní program začne v 16 hodin. Těšit se můžete na vystoupení sboru opery Divadla J. K. Tyla Kajetánek, vystoupení malého lidového soubor MLS a také stepaře ze studia Step by step. V 18 hodin se letos poprvé rozzáří patnáct metrů vysoký smrk. Následně vystoupí členové muzikálového souboru DJKT a zpěvačka Tereza Mašková.

Kde se ještě v Plzni rozzáří vánoční strom?

V pátek 1. prosince se vydejte za rozsvícením stromu plovoucím na hladině Borské přehrady. Vypraví se k němu hned čtyři průvody se světýlky a lampiony ze čtyř různých míst: Bor, Výsluní, Valchy a Litic. V areálu Škodalandu pak na všechny dětské účastníky bude čekat malé překvapení, diplom s přáním pro Ježíška, stánky s občerstvením, vystoupení dětského sboru, vystoupení trubačů a adventní dílny pro malé i větší děti. Samotný strom bude rozsvícen přesně 18:30.

V neděli se strom rozsvítí i před budovou slovanské radnice na Koterovské ulici. Očekávat můžete vystoupení pěveckého sboru Jéčko, tichý ohňostroj, vystoupení dechového souboru ZUŠ Chválenická a představí se i folklórní soubor Meteláček. Akce začne v 16 hodin.

A poslední pozvánka na rozsvícení stromečku je do parku Homolka na Slovanech před Kafe Smetanka. O kulturní program se postarají Broučci BAND, tedy malí zpěváci z 5. MŠ v úžasném doprovodu žesťového kvintetu. Na toto vystoupení naváže koncert Plzeňské smetánky. Program začne v 18 hodin.

Za Mikulášem, andělem a čerty

Blíží se den, kdy na dveře zaklepe Mikuláš, čert a anděl a opět se zeptají vašich ratolestí, jak si celý rok počínaly a zda byly hodné. Tento rok to bude v úterý 5. prosince. V Plzni a okolí se však tato trojice na mnoha místech objeví již tento víkend. Můžete se svézt Mikulášským motorákem, vydat se na hrad Radyně, navštívit pána pekel přímo pod zemí anebo se svézt vláčkem Šídlováčkem. Kam všude se v Plzni a okolí můžete za Mikulášem a čerty vydat se dočtete v přehledu na našich webových stránkách.

Tvůrčí dílna na statku Lüftnerka

V sobotu 2. prosince odstartuje v plzeňské zoo adventní a vánoční program tvůrčími dílnami na statku Lüftnerka. Tradiční úvodní program, kde se budou zdobit adventní věnce, začíná ve 14 hodin. Za symbolický poplatek získají zájemci vše k vytvoření adventního věnce podle vlastních představ. A to vše v útulném prostředí hospody na statku u praskajícího krbu.

MAMArket v Papírně

Netradiční designové autorské výrobky, produkty a značky hlavně pro děti zakoupíte v Papírně na vánočním MAMArketu v neděli 3. prosince od 11 do 16 hodin. Těšit se můžete na bohatý dětský program, zaměřený na rodinu. Přítomné děti se mohou těšit na Mikulášskou nadílku. Chybět nebude vánoční brunch, fotokoutek, řezané květiny anebo věnce.

Farmářské trhy

Až do poloviny prosince můžete na náměstí Republiky navštívit farmářské trhy. Každé sobotní dopoledne od 8 do 12 hodin tu najdete vynikající jídlo z místních pekáren, uzenářství a farem. Zakoupit tu můžete i čerstvé květiny, bylinky, výborné marmelády a další dobroty. Dorazte do centra nasát pohodovou atmosféru a dejte si něco dobrého k snídani.

Na komentované prohlídky

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze zve v sobotu 2. prosince do prostor bývalého františkánského kláštera. Kromě samotné adventní prohlídky kláštera a stálé expozice se můžete těšit na tematické tvůrčí dílny. Začátek je ve 14 hodin.

I během adventu se můžete seznámit s nejkrásnějšími plzeňskými dominantami na pravidelných komentovaných prohlídkách. Vydat se můžete na prohlídky katedrály sv. Bartoloměje (úterý a sobota) nebo na prohlídky Velké synagogy (pondělí, středa a neděle).

Pátky a soboty se na komentovaných prohlídkách otevírají dveře Loosových interiérů. Vstupenky jsou k zakoupení v Turistických informačních centrech Visit Plzeň, online na Plzeňské vstupence nebo na platformě GoOut.

Na výlet se můžete vydat v neděli do Starého Plzence. Komentovaná prohlídka a degustace v Bohemia Sektu bezpochyby navodí slavnostní atmosféru. Prohlídka začíná v 10:30.

Adventní dílna a jarmark v Semlerově rezidenci

Jarmark a adventní dílny v krásných prostorách Semlerovy rezidence se budou konat v sobotu 2. prosince od 15 do 18 hodin. Návštěvníky čeká například zdobení perníčků, tvorba svíček, vánočních ozdob a dekorace. Drobné ozdoby si budete moci i zakoupit. Vstup na tvůrčí dílny v návštěvnickém centru v prvním patře je zdarma.

Ve druhém patře můžete navštívit workshop tvorby adventních věnců a povídání o jejich symbolice. Tento workshop je určen pro dospělé a vstupné stojí 450 korun. Vstupenky zakoupíte v síti GoOut.

PechaKucha Night Plzeň vol. 44

Poslední letošní inspirativní večer PechaKucha Night v Plzni se odehraje v bývalé obecné škole v Masarykově ulici na Doubravce v pátek 1. prosince ve 20 hodin a 20 minut. Opět se představí řada zajímavých a inspirativních hostů, ve známém formátu 20×20. Každý z účastníků představí 20 obrázků a na každý bude mít pouze 20 vteřin. Těšit se můžete na mistra světa v motokrosu Martina Michka, mistra republiky ve slam poetry Anatola Svahilce, nebo vizuálního umělce Richarda Loskota. Dozvíte se, jak létat volným pádem v obleku a čekají vás i další hosté. Vstupenky zakoupíte v síti GoOut.

SMArt gospel v Betlémské kapli

V předvečer první neděle adventní se uskuteční už 11. ročník charitativní akce s názvem SMArt gospel v Betlémské kapli, v Husově ulici 14. Jedná se o koncert ve prospěch dětí se spinální muskulární atrofií (SMA). Na koncertě vystoupí plzeňský gospelový sbor Touch of Gospel a pozvání přijala dánská gospelová zpěvačka a dirigentka Sarah Moshage. Benefiční koncert navštivte v sobotu 2. prosince od 18 hodin.

Adventní benefiční jarmark v Plaze

Adventní benefiční jarmark, který pořádá Církevní gymnázium Plzeň a OC Plzeň Plaza, se bude konat v pátek 1. prosince od 13 do 18 hodin. Čeká vás prodej adventních věnců, vánočních dekorací a ručně vyráběných šperků přímo v prostorách OC Plaza v Plzni. Veškerý výtěžek z prodeje bude věnován Nadaci pro transplantace kostní dřeně. Jarmark zpestří koledami sbor CG, vždy ve 13, 14 a 15 hodin.

Na koncerty do klubů

V klubu Bílej Medvěd zahraje v pátek 1. prosince od 18 hodin Zdeněk Kub, který dříve působil v proslulé kapele Arakain. Představí zde svůj autorský projekt Niakara. Vstupenky jsou k dispozici na webu Plzeňská vstupenka. V plzeňském klubu Mōōvement zahraje v sobotu 2. prosince český zpívající boyband Good Times Only. Vstupenky zakoupíte v síti GoOut. A v Divadle pod Lampou bude hrát v sobotu 2. prosince od 20 hodin kapela Krutá Bída.

Na novou výstavu do Galerie města Plzně

Obrazy od Květy Monhartové a sochy od Miroslavy Nové zhlédnete nově v Galerii města Plzně. Malířčiny obrazy zachycují hlavně téma figury. Dílo malířky Květy Monhartové představuje jeden z vrcholů současné produkce nejen v plzeňském regionu. Sochy od Miroslavy Nové nabízí prostor pro fantazii. K mramoru sochařka přistupuje s úctou a respektem, jelikož kámen je pro ni svědectvím času. Výstavu navštivte od úterý do neděle, vždy od 10:00 – 12:00 a 12:30 – 18:00.