Články a tipy


Vydejte se za krásou i skrytým významem historických domů na plzeňském náměstí

Srdcem historické Plzně je rozhodně náměstí Republiky. Je to místo, kudy Plzeňáci i turisté každý den chodí a zvedají oči k té kráse, která je obklopuje. V majestátním prostoru můžete vedle zajímavé skladby historických domů narazit i na chrtici, rytíře, andělíčka, co nosí štěstí, i na známé loutky. Pokud máte chvilku času a míříte do centra, zkuste se tady zastavit a rozhlédnout se. Stojí to za to i když třeba úplně nevíte, na co se zaměřit. Kráčely tudy dějiny a teď můžete i vy. Trasu si můžete projít sami nebo s mobilním audioprůvodcem SmartGuide.

 Výlety na trase z Prahy do Plzně, kde i cesta může být cíl

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. My v Plzni ale musíme neskromně říct, že spousta z nich vede i k nám. Třeba ta z hlavního města, kterou lemuje spousta zážitků, co stojí za malou zajížďku. My se tentokrát podržíme dálniční, respektive železniční trasy spojující Prahu s Plzní a poohlédneme se po zajímavých zastávkách pro dobrodružnější objevitele, tuláky v našich dějinách i ty, kteří milují přírodu lemující řeky Berounku a Klabavu. Protože ještě, než dorazíte do Plzně, můžete něco zažít. A platí to i pro opačný směr. Cílové destinace bychom tedy měli, pojďme prozkoumat to nejzajímavější, co jsme pro vás na trase vytipovali.


Z města ven: Do lesů kolem Kokotských rybníků

S naším pravidelným seriálem Z města ven se tentokrát vypravíme skutečně až za hranice Plzně. Ale nebojte, nevzdálíme se příliš. Jen tolik, abychom si prošli naučnou stezku vedoucí po stopách zaniklé obce Kokotsko, podél rybníků a pramene netradičních jmen až do Nové Huti a Dýšiny, kde si můžete zasportovat, dobře se najíst a ještě u toho poznat zdejší chráněnou památkovou zónu. Nouze nebude ani o výhledy do krajiny a zajímavé příběhy.

 

 


Z města ven: Z Doubravky přes Bílou horu, Bolevecké rybníky až na Krkavec

V dalším díle našeho seriálu Z města ven se společně vypravíme z Doubravky, k lávce přes řeku Berounku až k Boleveckým rybníkům. Přes Košinář, Senečák a Šídlovák dojdeme až na Krkavec. Těšit se můžete na spoustu času stráveného v přírodě. Výlet zakončíme krásným výhledem z rozhledny Krkavec. Po cestě se samozřejmě vydatně občerstvíme a spoustu toho zažijeme.


Procházka Plzní mezi street artem, dobrým jídlem a zábavou

Plzeň byla dlouhá léta zahalena v šedém kabátu totalitních budov a průmyslových staveb, které nejednoho Plzeňana přiváděly na chmurné myšlenky. To se ale v posledních letech změnilo. Historické centrum prošlo rekonstrukcí a dříve nehostinná místa získala zvláštní atmosféru díky streetartovému festivalu Wallz. Ten řadě plzeňských ulic vdechnul nový a barevnější život. Díky nadaným umělcům z různých koutů světa, kterým se pomocí jejich grafitti a muralů podařilo alespoň částečně přeměnit dříve zanedbaná místa, dnes opět září. A my vám dnes pár z nich ukážeme.


Z města ven: Z Lobez přes Božkov až do Koterova

V dalším díle našeho seriálu Z města ven se podíváme do okrajových částí Plzně ke břehům řeky Úslavy. Navštívíme Lobzy, kde se podíváme do místního parku a muzea veteránů. Pokračovat budeme do Božkova, kde najdete multifunkční sportovní areál, ale i slavnou likérku. Putování zakončíme v Koterově s jednou z nejzachovalejších návsí z 19. století na Plzeňsku. Na samý závěr přidáme i pár tipů na vyhlídková místa.


Z města ven: Na starobylé hradiště Bukovec, za výhledy a do minipivovaru

V dalším díle našeho seriálu Z města ven vás vezmeme na severovýchodní okraj města Plzně, kde se rozprostírá přírodní park Berounka. Navštívíme vesnici Bukovec, rozhlednu Chlum, nedalekou obec Druztová a jeden z nejstarších kostelů v Plzni. V této oblasti objevíte pozůstatky starobylého hradiště i hezké vyhlídky. Pozveme vás ke zřícenině hradu Věžka a objevíme jeden z mnoha okolních minipivovarů.


Z města ven: na procházku, zříceninu hradu i fotbalgolf do Litic

Ve druhém díle našeho nového seriálu, ve kterém představujeme okrajové části Plzně, se společně podíváme do Litic. Tato dříve samostatná obec byla k Plzni natrvalo připojena až roku 1970. Vesnický ráz Litic se však dochoval dodnes. Vy se sem můžete vydat na jednu z nejstarších hradních zřícenin u nás, zahrát si fotbalgolf anebo jen tak na procházku po naučné stezce Dubová hora.


Tipy na výlety pro celou rodinu za zvířátky, na hrady i pohádkový statek

Krásných míst v okolí Plzně je tolik, že vám na jejich návštěvu jeden víkend nestačí. Jestli vám dochází nápady, kam vyrazit s celou rodinou anebo hledáte místa, kde nebudou davy lidí, je tento článek stvořený přímo pro vás. Přinášíme tipy na neotřelá místa v okolí Plzně, kde se vám, ale hlavně vašim dětem bude líbit. A vydat se sem můžete po celý rok.


Z města ven: vydejte se za historií a zábavou do Křimic

Křimické kysané zelí a zelné saláty jsou známé nejen na Plzeňsku. Zdaleka ale nejsou jedinou křimickou dominantou. Tento městský obvod na západě Plzně nabízí svým návštěvníkům nejen bohaté kulturní a sportovní vyžití, ale i významné historické památky či netradiční nádraží s muzeem. V prvním dílu našeho nového seriálu, jehož prostřednictvím vás chceme seznámit i s méně navštěvovanými částmi Plzně, pro vás máme hned několik tipů na to, co v Křimicích vidět, zažít nebo ochutnat.


Výlety vlakem z Plzně do hodiny

Cesta vlakem má své nezaměnitelné kouzlo. Pravidelné kolébání a rytmus jedoucího vlaku má snad každý rád. Pokud přidáme další výhody, jako pohodlí ve vlaku, možnost jet s kočárkem anebo cestovat s výhodnou jízdenkou Turista Plzeňskem, je výlet vlakem víc než dobrý nápad. Z Plzně můžete pohodlně vyrazit na výlet po kolejích do všech světových stran. Nevíte kam? Přinášíme pár tipů, kam vyrazit. A nebude to trvat déle než hodinu.


V Plzni a okolí se může vydat na výlet na kole profík i sváteční cyklista

Plzeň není jen městem pro všechny milovníky piva a architektury, ale také čím dál tím více přívětivějším městem pro všechny milovníky jízdních kol. Najdete zde celou řadou vhodných cyklotras, stezek i běžných lesních cest. Nevadí, že nejste na kole zdatní jako Roman Kreuziger a na Tour de France se podíváte maximálně v televizi. Z cyklotras v Plzni i jejím okolí si vybere každý. A jako bonus, na cestách toho spoustu uvidíte a zažijete.