Vydejte se za krásou i skrytým významem historických domů na plzeňském náměstí

Srdcem historické Plzně je rozhodně náměstí Republiky. Je to místo, kudy Plzeňáci i turisté každý den chodí a zvedají oči k té kráse, která je obklopuje. V majestátním prostoru můžete vedle zajímavé skladby historických domů narazit i na chrtici, rytíře, andělíčka, co nosí štěstí, i na známé loutky. Pokud máte chvilku času a míříte do centra, zkuste se tady zastavit a rozhlédnout se. Stojí to za to i když třeba úplně nevíte, na co se zaměřit. Kráčely tudy dějiny a teď můžete i vy. Trasu si můžete projít sami nebo s mobilním audioprůvodcem SmartGuide.

 



Staro(nová) Plzeň a její postupná proměna

A jak vlastně Plzeň vznikala? Doslova na zelené louce, ve Staré Plzni (dnešní Starý Plzenec)  nebylo možné zbudovat středověké opevněné město. Z rozhodnutí krále Václava II. proto byla přesunuta o pár kilometrů dále, do prostoru soutoku řek Mže a Radbuzy. A pak už se začaly dít věci. Velkoryse pojaté nové město s pravidelným půdorysem ulic, opevněním a dvojicí klášterů začalo postupně růst a měnit se. A ačkoliv období obléhání města husity počátkem 15. století uštědřilo městu nejednu ránu, konec 15., a hlavně 16. století znamenaly opětovný rozkvět spojený s nástupem renesance. A kde jinde by se mohl nový stavební sloh projevit výrazněji než na velkoryse pojatém, 193 x 139 metrů velkém plzeňském náměstí – jednom z největších v Čechách.

Plzeňské renesanční stopy

Právem vás může napadnout, jak se původem italský umělecký sloh dostal až do středoevropského města? Jeho rozšíření souviselo se stavebním ruchem v okolních sídlech a zámcích, odkud do města přicházeli severoitalští stavitelé. Otevíraly se jim zde mnohé možnosti, a i z hlediska náboženského vyznání jim katolická Plzeň nekladla do cesty další překážky. Mezi nejvýznamnější osobnosti tohoto směru patřili Jan Merlian a Giovanni de Statia. První z nich je spojen například s přestavbou tzv. Chotěšovského domu přímo na náměstí Republiky, kde dnes sídlí Národopisné muzeum Plzeňska. A druhý jmenovaný je zase autorem budovy radnice, údajně nejkrásnější stavby svého druhu na sever od Alp.

Síla detailu a různorodosti

Nebyla to však jen renesance. Plzeňským náměstím Republiky věky prošla řada stylů a slohů. Snad víc, než jinde zde proto platí, že ať už se podíváte kamkoliv, o jedinečnou architekturu nikdy nepřijdete. Potkat se můžete se stavbami historizujícími i funkčními, zdobnými i strohými. Je fascinující všímat si proměn architektury jednotlivých domů, které se však stále přimykají k hmotě náměstí poměrně jasně určenými domovními frontami. Můžete si také všimnout, že parcely, na nichž budovy stojí, jsou poměrně úzké a protažené do vnitřních traktů. A nejeden ze zdejších domů zdobí sgrafita či monumentální historický portál. Není tak divu, že od roku 1989 je tento prostor chráněn jako městská památková rezervace.

Symboly i monumenty kam až oko dohlédne

Navíc domy v okolí náměstí často nesou na svých fasádách symboliku, která jim přisoudila jejich jméno. Potkáte zde tak třeba dům U Dvou zlatých klíčů, Valdštejnský dům, dům U Červeného srdce anebo Císařský dům. A protože náměstí Republiky má kromě katedrály svatého Bartoloměje i další dominanty, nezapomeňte při návštěvě okouknout i solitéry, jako morový sloup, kašny nebo sochu Spejbla a Hurvínka. Na vašich toulkách se můžete spolehnout na rady našich zkušených kolegů z informačního centra Visit Plzeň anebo na aplikaci do chytrého telefonu SmartGuide, v níž najdete zbrusu novou prohlídkovou trasu Architektura náměstí Republiky. Díky ní poznáte jednotlivé domy trochu více zblízka a neminete ani další zajímavosti.