Z města ven: Z Doubravky přes Bílou horu, Bolevecké rybníky až na Krkavec

V dalším díle našeho seriálu Z města ven se společně vypravíme z Doubravky, k lávce přes řeku Berounku až k Boleveckým rybníkům. Přes Košinář, Senečák a Šídlovák dojdeme až na Krkavec. Těšit se můžete na spoustu času stráveného v přírodě. Výlet zakončíme krásným výhledem z rozhledny Krkavec. Po cestě se samozřejmě vydatně občerstvíme a spoustu toho zažijeme.



Start cesty: Doubravka

Naše dnešní putování započneme ve čtvrti, kterou najdete na severovýchodě města a kde se nachází i nejstarší kostel v Plzni, kostel svatého Jiří. Pokud na Doubravku cestujete z centra městskou hromadnou dopravou využijte trolejbus č. 16 či 17 a vystupte na zastávce Doubravka. Vystoupit můžete i na zastávce Poliklinika Doubravka a přes Habrmanovo náměstí a park Potoční dojít až na naší první zastávku, kterou je lávka přes řeku Berounku. Tato lávka je zajímavá nejen svým vzhledem, ale hlavně tím, že se v její těsné blízkosti nachází zimoviště ptáků. Jedná se o největší zimoviště vodního ptactva v západních Čechách, kam se ze zamrzlých stojatých vod řek a rybníků stahují stovky ptáků. K vidění jsou vedle labutí a divokých kachen také vzácné druhy ptactva, jako například morčáci, kormoráni či chocholačky.

Dále naše cesta pokračuje jednou z nejmladších plzeňských čtvrtí, jejíž vznik je spojen s těžbou uhlí a pískovce, jedná se o Bílou Horu. Touto čtvrtí jen rychle proběhneme k Boleveckým rybníkům. Nicméně, pokud byste si chtěli udělat odbočku, za pozornost rozhodně stojí malá nenápadná kaplička, která má v boku vsazené Kristovo srdce. Pokud by vás zajímala její složitá historie, doporučujeme zhlédnout video.

 

Bolevecké rybníky

Rychlým krokem se přesuneme o kousek dál k Malému a Velkému boleveckému rybníku, které spolu s dalšími několika rybníky v okolí tvoří Boleveckou rybniční soustavu. Řada z nich vznikla už v polovině 15. století. Soustava boleveckých rybníků je protkaná sítí cyklostezek, turistických tras i neznačených cestiček. Najdete tu i stezky vhodné pro kolečkové brusle i dva pohodové bezbariérové okruhy vhodné pro vozíčkáře i kočárky. Není se tedy čemu divit, že patří mezi nejoblíbenější místa k trávení volného času většiny Plzeňáků.

Pokud vám už vyhládlo, máte tu hned několik možností, kde se dobře najíst. Poměrně žhavou novinkou je Pizza Point Bolevák u Velkého boleveckého rybníka, kde si pochutnáte na výborné neapolské pizze a italském víně. Jeho starším bráchou je Point Bolevák na pláži Ostende, kde vám připraví burgery, hot dogy, wrapy, hranolky, polévky a řadu dalších pochoutek. Oba podniky mají otevřeno každý den od 10 do 22 hodin, v pátek a sobotu do 23 hodin.

Kam dál?

Pokud se vydáte kolem Malého Boleveckého rybníka směrem k rybníkům Košinář, Senečák a Šídlovák, můžete se po cestě napojit na zážitkovou stezku Spejbla a Hurvínka. Celý okruh měří kolem 5,5 kilometru. Cestou se podíváte například na kolomaznou pec, pískovcovou skalku Pupek nebo k arboretu Sofronka, kde najdete unikátní sbírku borovic a zoo koutek s daňky.

Naše cesta na rovině kolem Bolevckých rybníků nekončí. Odvážlivci si putování mohou prodloužit výstupem na rozhlednu Krkavec, kde vás čeká výhled na Plzeň, Šumavu, německé pohoří Hohenbogen či Brdy. Krkavec je hned po Radyni druhým nejvyšším vrcholem plzeňského okolí. Najdete tu 18 metrů vysokou kamennou rozhlednu, která byla otevřena již v roce 1901. Za výhledem je nutné vystoupat 98 schodů. Na Krkavci najdete i bistro, které má otevřeno 365 dní v roce a nabízí vlastní pivo K1, které obměňují podle aktuálního ročního období. Pravidelně se zde konají i nejrůznější akce.

Zpátky kolem kolomazné pece

V případě, že nechcete jít stejnou cestou i zpátky, vypravte se k bývalé kolomazné peci ze začátku 19. století. Ač v dřívějších dobách bylo toto zařízení na tradiční výrobu dehtu poměrně běžné, jedná se pravděpodobně o jediný dochovaný exemplář v Česku a vůbec nejzachovalejší kolomaznou pec ve střední Evropě. Byla postavena mezi lety 1812 a 1820, kdy bylo v důsledku velké housenkové kalamity v plzeňských lesích potřeba zpracovat velké množství dřeva. V okolí se v té době nacházelo ještě osm podobných zařízení.

Naše putováním zakončíme procházkou po Sigmondově naučné stezce až ke Kamennému rybníku, odkud se kolem Třemošenského rybníka dostanete až na Bolevec a na konečnou tramvaje č. 1, kterou se pohodlně vrátíte zpátky do centra.