Články a tipy


Průvodce letní Plzní aneb co byste si neměli nechat ujít

Od Slavností svobody v květnu, až do PilsnerFestu v říjnu, kdy se v pivovaru oslavuje uvaření první várky piva Pilsner Urquell, to v Plzni žije akcemi. Nabídka je pestrá a určitě neprohloupíte, ať se sem za zábavou vypravíte kdykoliv. Nicméně do letního průvodce  jsme pro vás přeci jen vybrali několik akcí, které byste si neměli nechat ujít.

 Novinkou letošního programu Industry Open je likérka v Prádle

Letní program akcí stezky Industry Open startuje v polovině května. Návštěvníkům se po loňském úspěchu opět otevře likérka v Božkově. Společnost Stock navíc vůbec poprvé zpřístupní závod v Prádle. Chystají se také oblíbené zážitkové výlety historickým autobusem, speciální prohlídky Plzeňského Prazdroje, tematické architektonické procházky a další akce. Vstupenky jsou v prodeji od pátku 26. dubna.


Co z programu Slavností svobody si nenechat ujít?

Sady v historickém centru oživí dobové vojenské kempy, na centrálním náměstí Republiky a dalších místech nechybí kulturní program. Všude vládne dobrá nálada. Každoročním vrcholem slavností je pak nedělní přehlídka vojenských historických vozidel. Letos nebude chybět ani přelet dobových letadel. Z programu Slavností svobody jsme pro vás vybrali to nejlepší, abyste si je mohli užít opravdu na 100 %.


Průvodce festivalem BLIK BLIK

Jeden z největších festivalů světla a vizuálního umění v ČR se po roce vrací do Plzně. Letošní ročník připadá na 22. a 23. března od 19 hodin do půlnoci. Na celkem 16 zastávkách předvedou umělci z celého světa lasermapping, videomapping, obří statické projekce či interaktivní světelné exponáty přizpůsobené na míru místu. Letos se můžete těšit na dosud nejrozsáhlejší festival s bohatým programem, jehož tématem jsou “prameny”. Velkou roli tak sehrají jak plzeňské řeky, tak v přeneseném významu i naši předci. Mimo tento termín můžete navštívit i unikátní výstavu Light Scapes nebo “ozvěny“ festivalu v nevřeňském kaolinovém dole. Pokud chcete spojit BLIK BLIK festival i s dalšími zážitky, zapojte se do Plzeňských hotelových nocí a užijte si víkend na plno.


Rok české hudby 2024 v Plzni

Plzeň se letos zapojí do mimořádné kulturní události, která již 100 let připomíná výročí významných osobností české hudby. Letošním synonymem Roku české hudby je osobnost Bedřicha Smetany, od jehož narození uplyne 200 let. Těšit se můžete na koncertní vystoupení Plzeňské filharmonie, která vedle klasické hudby nabídne i další žánry. Chybět nebudou ani zajímavé výstavy či inscenace plzeňského Divadla J. K. Tyla. Přinášíme vám stručný přehled toho nejzajímavějšího z programu, ať vám nic neuteče a oslavíte Rok české hudby v Plzni s námi.


Procházka Plzní mezi street artem, dobrým jídlem a zábavou

Plzeň byla dlouhá léta zahalena v šedém kabátu totalitních budov a průmyslových staveb, které nejednoho Plzeňana přiváděly na chmurné myšlenky. To se ale v posledních letech změnilo. Historické centrum prošlo rekonstrukcí a dříve nehostinná místa získala zvláštní atmosféru díky streetartovému festivalu Wallz. Ten řadě plzeňských ulic vdechnul nový a barevnější život. Díky nadaným umělcům z různých koutů světa, kterým se pomocí jejich grafitti a muralů podařilo alespoň částečně přeměnit dříve zanedbaná místa, dnes opět září. A my vám dnes pár z nich ukážeme.


Únor v Plzni aneb období tradic

Zimní měsíce v Plzni patří hodování a starým, skoro zapomenutým, tradicím. Je to období plné zabijaček, masopustních průvodů, karnevalů a plesů. Pivovary začínají vařit své velikonoční speciály, které budou během velikonočního půstu zrát. Jak to v tomto období vypadá v Plzni a s jakými tradicemi se zde můžete při vaší návštěvě setkat?


Na jaké akce se v Plzni můžete těšit v roce 2024?

Máme tu nový rok a s ním přicházejí i nové zážitky. Možná přemýšlíte, kam vyrazit za kulturou, co všechno v novém roce navštívíte a co nového byste rádi viděli. My vám s výběrem pomůžeme a v následujícím článku přinášíme přehled top akcí v Plzni, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Ať už se do Plzně chystáte za památkami, do pivovaru anebo jen tak, určitě si vyberete i z pestré nabídky kulturních akcí a nejrůznějších festivalů.


Více než 6 důvodů, proč byste si v roce 2024 měli udělat výlet do Plzně

Kdy jindy začít směle plánovat dovolenou a výlety než hned hezky začátkem roku, aby se člověk měl pěkně na co těšit. Ve vašem itineráři by rozhodně neměla chybět Plzeň. Výlet na západ Čech je samozřejmě dobrý nápad kdykoliv, přesto jsme pro vás připravili pozvánku s aktuálním přehledem novinek a plánovaných zajímavých kulturních počinů pro nadcházející rok, aby vám nic zásadního neuteklo.


Kam za zážitky v Plzni během adventu?

Horký svařák nebo punč na adventních trzích patří k předvánočnímu času stejně jako rozsvícený stromeček nebo svíčky na adventním věnci. Na centrálním náměstí Republiky vás čeká jako každý rok opravdová sváteční atmosféra. Vybrali jsme však pro vás i několik dalších míst kde si pochutnáte, něco zajímavého se dozvíte, něco hezkého si vytvoříte nebo si zasportujete. Kam se tedy v Plzni během nejkouzelnějšího období v roce vydat?


Do Plzně do divadla? Rozhodně ano!

Tři scény, čtyři soubory a 41 titulů na repertoáru pro letošní divadelní sezonu nabízí plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Ať už si vyberete představení v noblesním Velkém divadle, dáte přednost modernímu zázemí Nové scény anebo komorní atmosféře Malé scény, odnesete si nevšední kulturní zážitek. Vstupenky doporučujeme koupit s dostatečným předstihem. Na nejpopulárnější představení není totiž snadné se dostat.


Semlerova rezidence se v září otevírá návštěvníkům

Více než čtyři roky byla Semlerova rezidence, nejrozsáhlejší realizace dle konceptu Adolfa Loose v Plzni, jejíž detailní projekt připravil Loosův žák Heinrich Kulka, uzavřena. Bytový dům rodiny Oskara a Jany Semlerových s interiérem jejich bytu patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě a brzy bude možné ho opět navštívit v rámci komentovaných prohlídek.