Články a tipy


Průvodce festivalem BLIK BLIK

Jeden z největších festivalů světla a vizuálního umění v ČR se po roce vrací do Plzně. Letošní ročník připadá na 22. a 23. března od 19 hodin do půlnoci. Na celkem 16 zastávkách předvedou umělci z celého světa lasermapping, videomapping, obří statické projekce či interaktivní světelné exponáty přizpůsobené na míru místu. Letos se můžete těšit na dosud nejrozsáhlejší festival s bohatým programem, jehož tématem jsou “prameny”. Velkou roli tak sehrají jak plzeňské řeky, tak v přeneseném významu i naši předci. Mimo tento termín můžete navštívit i unikátní výstavu Light Scapes nebo “ozvěny“ festivalu v nevřeňském kaolinovém dole. Pokud chcete spojit BLIK BLIK festival i s dalšími zážitky, zapojte se do Plzeňských hotelových nocí a užijte si víkend na plno.Rok české hudby 2024 v Plzni

Plzeň se letos zapojí do mimořádné kulturní události, která již 100 let připomíná výročí významných osobností české hudby. Letošním synonymem Roku české hudby je osobnost Bedřicha Smetany, od jehož narození uplyne 200 let. Těšit se můžete na koncertní vystoupení Plzeňské filharmonie, která vedle klasické hudby nabídne i další žánry. Chybět nebudou ani zajímavé výstavy či inscenace plzeňského Divadla J. K. Tyla. Přinášíme vám stručný přehled toho nejzajímavějšího z programu, ať vám nic neuteče a oslavíte Rok české hudby v Plzni s námi.


Procházka Plzní mezi street artem, dobrým jídlem a zábavou

Plzeň byla dlouhá léta zahalena v šedém kabátu totalitních budov a průmyslových staveb, které nejednoho Plzeňana přiváděly na chmurné myšlenky. To se ale v posledních letech změnilo. Historické centrum prošlo rekonstrukcí a dříve nehostinná místa získala zvláštní atmosféru díky streetartovému festivalu Wallz. Ten řadě plzeňských ulic vdechnul nový a barevnější život. Díky nadaným umělcům z různých koutů světa, kterým se pomocí jejich grafitti a muralů podařilo alespoň částečně přeměnit dříve zanedbaná místa, dnes opět září. A my vám dnes pár z nich ukážeme.


Únor v Plzni aneb období tradic

Zimní měsíce v Plzni patří hodování a starým, skoro zapomenutým, tradicím. Je to období plné zabijaček, masopustních průvodů, karnevalů a plesů. Pivovary začínají vařit své velikonoční speciály, které budou během velikonočního půstu zrát. Jak to v tomto období vypadá v Plzni a s jakými tradicemi se zde můžete při vaší návštěvě setkat?


Na jaké akce se v Plzni můžete těšit v roce 2024?

Máme tu nový rok a s ním přicházejí i nové zážitky. Možná přemýšlíte, kam vyrazit za kulturou, co všechno v novém roce navštívíte a co nového byste rádi viděli. My vám s výběrem pomůžeme a v následujícím článku přinášíme přehled top akcí v Plzni, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Ať už se do Plzně chystáte za památkami, do pivovaru anebo jen tak, určitě si vyberete i z pestré nabídky kulturních akcí a nejrůznějších festivalů.


Více než 6 důvodů, proč byste si v roce 2024 měli udělat výlet do Plzně

Kdy jindy začít směle plánovat dovolenou a výlety než hned hezky začátkem roku, aby se člověk měl pěkně na co těšit. Ve vašem itineráři by rozhodně neměla chybět Plzeň. Výlet na západ Čech je samozřejmě dobrý nápad kdykoliv, přesto jsme pro vás připravili pozvánku s aktuálním přehledem novinek a plánovaných zajímavých kulturních počinů pro nadcházející rok, aby vám nic zásadního neuteklo.


Kam za zážitky v Plzni během adventu?

Horký svařák nebo punč na adventních trzích patří k předvánočnímu času stejně jako rozsvícený stromeček nebo svíčky na adventním věnci. Na centrálním náměstí Republiky vás čeká jako každý rok opravdová sváteční atmosféra. Vybrali jsme však pro vás i několik dalších míst kde si pochutnáte, něco zajímavého se dozvíte, něco hezkého si vytvoříte nebo si zasportujete. Kam se tedy v Plzni během nejkouzelnějšího období v roce vydat?


Do Plzně do divadla? Rozhodně ano!

Tři scény, čtyři soubory a 41 titulů na repertoáru pro letošní divadelní sezonu nabízí plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Ať už si vyberete představení v noblesním Velkém divadle, dáte přednost modernímu zázemí Nové scény anebo komorní atmosféře Malé scény, odnesete si nevšední kulturní zážitek. Vstupenky doporučujeme koupit s dostatečným předstihem. Na nejpopulárnější představení není totiž snadné se dostat.


Semlerova rezidence se v září otevírá návštěvníkům

Více než čtyři roky byla Semlerova rezidence, nejrozsáhlejší realizace dle konceptu Adolfa Loose v Plzni, jejíž detailní projekt připravil Loosův žák Heinrich Kulka, uzavřena. Bytový dům rodiny Oskara a Jany Semlerových s interiérem jejich bytu patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě a brzy bude možné ho opět navštívit v rámci komentovaných prohlídek.


Do Plzně za designem a kvalitní architekturou

Do Plzně se můžete vypravit nejen za tradičními turistickými lákadly a výborným pivem a jídlem, ale také za moderní architekturou a designem. Podzimní počasí vybízí k objevování zdánlivě skrytých skvostů. Hezky v teple a pod střechou můžete objevovat interiéry od světoznámého Adolfa Loose. Při procházce Plzní narazíte na zajímavé stavby z minulého století i ty, které vznikly teprve nedávno. Na začátku prosince vám začátek adventu zpestří Plzeň Design Week, přehlídka kvalitního designu a módy ze západu Čech.


Plzeňské báje a pověsti

Pro zkrácení dlouhé chvíle jsme pro vás připravili sérii příběhů z plzeňských bájí a pověstí, které během léta naši průvodci vypráví během tematických prohlídek. Můžete si je s dětmi kdykoliv přečíst na našem webu nebo si je přes facebook Visit Plzeň poslechnout jako podcast. Nový příběh přidáváme vždy v neděli po poledni.