Průvodce festivalem BLIK BLIK

Jeden z největších festivalů světla a vizuálního umění v ČR se po roce vrací do Plzně. Letošní ročník připadá na 22. a 23. března od 19 hodin do půlnoci. Na celkem 16 zastávkách předvedou umělci z celého světa lasermapping, videomapping, obří statické projekce či interaktivní světelné exponáty přizpůsobené na míru místu. Letos se můžete těšit na dosud nejrozsáhlejší festival s bohatým programem, jehož tématem jsou “prameny”. Velkou roli tak sehrají jak plzeňské řeky, tak v přeneseném významu i naši předci. Mimo tento termín můžete navštívit i unikátní výstavu Light Scapes nebo “ozvěny“ festivalu v nevřeňském kaolinovém dole. Pokud chcete spojit BLIK BLIK festival i s dalšími zážitky, zapojte se do Plzeňských hotelových nocí a užijte si víkend na plno.



Festivalová trasa aneb příjemná procházka centrem města

Trasa festivalu povede od náplavky na Mži na Roudné do DEPO2015, ale vydat se můžete i opačným směrem.  Oživením je zóna festivalu v OC Olympia, která slaví 20 let a hostí tři instalace včetně videomappingu. Do této zóny bude zřízena kyvadlová doprava.

S ohledem na zvolené téma povede trasa festivalu z velké části podél plzeňských řek Mže a Radbuzy a v iluzorní vodní hladinu se promění i prostor v centru města. Na náplavce u Mže a její těsné blízkosti najdete dvě instalace. V centru města pak pět expozic, včetně výstavy japonského umělce Yasuhora ChidaMuzeu církevního umění ve Františkánské ulici.

U Branky najdete instalace studentů vzdělávacího programu Škola videomappingu, kteří svá díla předvedou na fasádě Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. U příležitosti Roku české hudby připravil specialista na laserové projekce Richard Mach světelnou a laserovou show Symfonie24. Tato instalace je jednou ze dvou v DEPO2015, na kterou je nutné si zakoupit vstupenky. Tou druhou je interaktivní stěna Exposure_03 od rakouského umělce Davida Reumüllera, díky níž se můžete stát částicemi nové galaxie, ponořit se do ní a celou ji procestovat. Za návštěvu rozhodně stojí i val U Ježíška na druhém břehu řeky Radbuzy, kde najdete usazené Slunce a Měsíc.

Podrobnou trasu festivalu najdete zde.

Výstava v Muzeu církevního umění bude k vidění až do 21. dubna

Instalaci, kterou rozhodně nesmíte minout je výstava Krajiny světla (Light Scapes) od světoznámého japonského umělce Yasuhira Chidy. Instalaci v Muzeu církevního umění můžete navštívit jak v rámci festivalu, tak i po jeho skončení až do 21. dubna na adrese Františkánská 11. Díla tohoto japonského umělce zkoumají témata jako je prostor a nicota, ticho a zvuk, světlo a tma, klid a ruch. Díla okouzlí jak náročné profesionály z oblasti výtvarného umění, tak ty, kteří se rádi nechají polapit a unášet silou současného umění. Minimalistické světelné instalace dokáží velmi silně zapůsobit na návštěvníky a dávají vyniknout historickým prostorám i cenným muzejním exponátům.

Letošní ročník nabídne něco navíc

Naprostou novinkou letošního ročníku jsou „ozvěny“ festivalu, které se uskuteční 6. a 7. dubna v neobvyklém prostředí kaolinového dolu Centra Caolinum Nevřeň. Obec Nevřeň se s 300 obyvateli stane zřejmě nejmenší obcí na světě, která hostí festival světla. Jako kulisy festivalu poslouží unikátní prostředí podzemí kaolinového dolu. Festival světla se tak netradičně uskuteční za denního světla. Těšit se můžete na sedm uměleckých instalací na trase dlouhé 700 metrů. Podrobný program najdete zde.

Festival je součástí Plzeňských hotelových nocí

Pokud jste se na tento jedinečný festival světla vydali z daleka, využijte akce Plzeňské hotelové noci a získejte vstup na zpoplatněné instalace zdarma. Při výběru akčního pobytového balíčku ze široké palety hotelů obdržíte navíc zvýhodněné a volné vstupy do oblíbených turistických cílů. Těšit se tak můžete třeba na zvýhodněnou vstupenku na prohlídku Plzeňského Prazdroje či Bohemia Sektu. Zcela zdarma se pak můžete nechat provést historickým centrem Plzně a Loosovými interiéry. Vše potřebné k rezervaci a kompletní doprovodný program najdete na webu Plzeňských hotelových nocí.

Vstupné