Centrum Caolinum Nevřeň

Kaolinový důl v Nevřeni bezesporu patří k nejzajímavějším industriálním památkám v regionu. Prohlídky dolu vás provedou podzemními chodbami a seznámí s historií místa a tehdejším způsobem těžby. V nedalekém Centru Caolinum Nevřeň si můžete prohlédnout expozici věnovanou unikátní hlubinné těžbě kaolinu a jeho dalšímu zpracování. Důl byl návštěvníkům slavnostně otevřen v rámci festivalu Industry Open 2019 a nyní je přístupný pravidelně.

www.centrumcaolinum.cz

Otevírací doba

úterý a pátek 9:00 – 13:00

sobota a neděle 9:00 – 18:00

Informace k rezervacím

Centrum Caolinum Nevřeň je vzhledem k vládním opatřením do odvolání uzavřeno.

Vstupné

Dospělí 150 Kč

Studenti a senioři 100 Kč

Děti do 15 let 80 Kč

Aktuálně je nutné ke každé vstupence zakoupit bezpečnostní balíček za 25 Kč, který obsahuje bezpečnostní pomůcky.

MHD zastávka

Mimo dosah MHD, Nevřeň se nachází cca 15 km od Plzně.

Nevřeň 136
330 11 Nevřeň

zobrazit na mapě

V kaolinovém dole v Nevřeni můžete dodnes obdivovat výsledky ruční práce horníků. V dole, který sloužil v 19. století k těžbě kaolinu, se dochovaly původní chodby. Některé z nich mají výšku až 12 metrů a šířku 8 metrů. Na jejich stěnách jsou viditelné známky po ručním kopání i černé skvrny, pravděpodobně po očouzení karbidovými lampami. Na stropě jedné z chodeb je dochovaný hornický znak s letopočtem 1891.

Prohlídky

Prohlídky začínají u vstupu do podzemí, kde se setkáte s průvodcem. Z Centra Caolinum se tam dostanete příjemnou procházkou za 20 – 30 minut. V dole je stálá teplota kolem 10°C, je tedy dobré se teple obléci i v letních měsících. Doporučujeme také pohodlnou obuv. Prohlídka trvá zhruba hodinu. Určená je i dětem od 4 let. Z centra Plzně se do Nevřeně dostanete autem nebo autobusem cca za 20 minut.

Čertí brko

Nevřeňský kaolinový důl můžete znát z oblíbené pohádky Čertí brko. Právě zde se totiž natáčely záběry z pekla a Luciferova sálu. Do těchto míst se budete moci podívat a třeba najdete i pár předmětů, které z pohádky znáte a filmaři je zde zanechali.

 

Historie těžby kaolinu v Nevřeni

O těžbě kaolinu v nevřeňském dole existují pouze sporé údaje. Těžba byla na ložisku zahájena podnikatelem Schüssem v roce 1870. Těžilo se zde původně nejspíš ručním kopáním, kromě kaolinu se již od počátku kopal i písek.

Poté, co se zjistilo, že kaolin obsahují i hlubší partie, přešlo se i na těžbu hlubinnou a v roce 1884 došlo k mechanizaci. Byla vybudována široká transportní štola a úzkokolejka, po které hornina putovala na nádraží do Kozolup a Třemošné. Denní výroba činila 2 – 3 vagony.

Těžba kaolinu v Nevřeni byla v roce 1897 ukončena, pravděpodobně z důvodu špatného stavu silnic a vzdálenosti na vlaková nádraží. Veškeré zařízení bylo přestěhováno do nedaleké obce Ledce.

 


Prohlédněte si fotogalerii