Více než 6 důvodů, proč byste si v roce 2024 měli udělat výlet do Plzně

Kdy jindy začít směle plánovat dovolenou a výlety než hned hezky začátkem roku, aby se člověk měl pěkně na co těšit. Ve vašem itineráři by rozhodně neměla chybět Plzeň. Výlet na západ Čech je samozřejmě dobrý nápad kdykoliv, přesto jsme pro vás připravili pozvánku s aktuálním přehledem novinek a plánovaných zajímavých kulturních počinů pro nadcházející rok, aby vám nic zásadního neuteklo.1) Nová expozice veteránů DEPO Moto Art představí unikátní sbírky

S koncem roku se návštěvníkům otevřela nová expozice DEPO Moto Art v areálu bývalého depa dopravních podniků. Najdete tu 40 automobilů, 70 motocyklů, čtyři prezidentské pragovky nebo kola Romana Kreuzigera, na kterém vyhrál v roce 2004 mistroství světa.  Prohlídky se zatím konají vždy ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli v předem stanovených časech. Vstupenky je nutné si rezervovat předem.

2) Ikonická budova hlavního nádraží září po rekonstrukci

Vedle páté největší synagogy na světě, gotické katedrály sv. Bartoloměje, ikonické brány pivovaru Plzeňský Prazdroj a krásně zdobených domů v historickém centru se v Plzni po letech opět rozzářila i budova hlavního nádraží z roku 1907. Při rozsáhlé rekonstrukci, která budovu zároveň přizpůsobila potřebám cestujících ve 21. století, se podařilo opravit i monumentální kopuli, bohatou štukovou výzdobu a další ozdoby. S otevřením nádražní haly bude cestování do Plzně zase o něco komfortnější. Výhled na monumentální stavbu nabízí nedaleká vyhlídková plošina na Palubě Hamburk. Pozor, z Prahy se do Plzně vlakem dostanete za 75 minut.

3) Zimní nabídka Plzeňských hotelových nocí

Užijte si Plzeň v zimě nebo o Velikonocích během Plzeňských hotelových nocí. Během speciální akce můžete využít nabídky zvýhodněných pobytových balíčků. Jako bonus navíc obdržíte turistickou kartu, se kterou se do vybraných památek či na komentované prohlídky podíváte zdarma či s výraznou slevou. O program i pohodlí budete mít postaráno. Vybírat můžete z nabídky balíčků na webu Plzeňských hotelových nocí.

4) Pestrost programové nabídky Roku české hudby je v Plzni nadstandardní

Plzeňské filharmonie i Divadlo. J. K. Tyla chystají velkolepé oslavy Roku české hudby a dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany. Divadlo uvede celý cyklus Smetanových oper. Monumentální scénické uvedení Libuše se dokonce chystá pro červnovou open-air akci Noc s operou v lochotínském amfiteátru.  Ve svém celoročním programu připomene i další české skladatele včetně těch současných. Smetanovi a českým skladatelům věnuje Plzeňská filharmonie celý program letošního ročníku festivalu Smetanovské dny. Během roku pak uvede celé Smetanovo symfonické, komorní a klavírní dílo. Jedinečných hudebních zážitků nabídnou v průběhu roku obě instituce bezpočet. Sledujte jejich program a zajistěte si vstupenky včas

5) V červnu přijede do Plzně Sting

Nestává se to úplně často, že by velká hudební jména světové pop music koncertovala v Plzni. Ale možná se to poté, co v Lochotínském amfiteátru zahraje 4. června Sting, změní. Populární zpěvák a kytarista si Plzeň vybral jako další ze zastávek na svém turné My songs. Přiveze velkolepou hudební show, kde zahraje své největší hity. Vstupenky jsou stále k dostání například v síti Ticketportal.

6) Západočeská galerie nabídne výstavu ke stému výročí úmrtí Franze Kafky

Prostor výstavní síně Masné krámy bude od 5. června do 28. října patřit Franzi Kafkovi. Západočeská galerie v Plzni připravila výstavu, která mapuje Kafkův vztah k vlastní kreslířské tvorbě, jeho přátelům malířům i výtvarnu samotnému. Těžiště výstavy budou tvořit Kafkovy kresby, odrážející nejen jeho zájem o výtvarné umění, ale také znalost dobové časopisecké a novinové produkce. Kafkova kreslířská tvorba bude konfrontována s díly reprezentantů moderního středoevropského výtvarného umění, japonského umění a s ukázkami dobové vizuální kultury.  Výstava vzniká ve spolupráci s Adalbert Stifter Verein a Židovským muzeem v Praze v rámci projektů Kafka2024 a Kafka 100.