Loosovy interiéry

Jedinečným architektonickým skvostem je soubor osmi dochovaných bytových interiérů od Adolfa Loose. Světoznámý architekt, považovaný za zakladatele moderní architektury, je v Plzni ve 30. letech 20. století navrhl pro místní židovské podnikatele. Komentované prohlídky tří doposud zrekonstruovaných Loosových interiérů se konají pravidelně každý týden. Kromě jedinečného designu vás seznámí i s osobitými příběhy jejich původních majitelů, ve kterých se prolínají často tragické soukromé osudy jednotlivců s dějinnými událostmi před 2. světovou válkou, v jejím průběhu i v období komunismu.

www.adolfloosplzen.cz

Otevírací doba

Hlavní sezona (duben – říjen):
pátek, sobota a neděle

Vedlejší sezona (listopad – březen):
pátek a sobota

Komentované prohlídky v předem stanovených časech.

Vstupné

Byty Krausových a Voglových:
(začátek prohlídky Klatovská 10)
dospělí 200 Kč
děti, studenti a senioři 130 Kč

Brummelův dům:
(začátek prohlídky Husova 58)
dospělí 240 Kč
děti, studenti a senioři 150 Kč

Vstupenky jsou v prodeji online a v Turistickém informačním centru.

MHD zastávka

U Práce
4 12 15 16

hledat spojení

Klatovská 10
301 00 Plzeň

 

zobrazit na mapě

Světoznámý architekt Adolf Loos

Adolf Loos patří k celosvětově uznávaným architektům. Je považován za zakladatele moderního pojetí architektury a řadí se tak do úzké skupiny nejuznávanějších předválečných moderních architektů jako např. Ludwig Mies van der Rohe, Le Corbusier, Frank Loyd Wright. V kontextu evropské architektury 20. století mají plzeňské Loosovy interiéry mimořádnou hodnotu, kterou dokládá i to, že jedině ve Vídni se dochoval větší počet Loosových realizací. Výsledky Loosova působení v Plzni se řadí mezi jeho další významná díla, jako jsou například Müllerova či Winternitzova vila v Praze, dům Tristana Tsary v Paříži či vídeňský obchodní dům Goldman & Salatsch, tzv. Looshaus.

Koncept raumplanu

Známý je také Loosův koncept tzv. raumplanu – prostorového uspořádání staveb. Loos tvrdil, že od plochy místnosti a její funkce se odvíjí její výška a místnosti v domě by tak měly být odlišně vysoké. Domy nenavrhoval členěné na klasická patra, tak jak je běžně známe. V Loosem projektovaném domě se často pohybujeme např. v patrech 1 a ¼, 2 a ¾ atd. Vždy po překonání několika schodů se ocitneme v jiné místnosti. V Plzni je koncept raumplanu k vidění pouze v Semlerově rezidenci (momentálně v rekonstrukci).

Byty „od Loose“ byly velice moderní a nadčasové. Dá se říci, že svými návrhy předběhl svou dobu. Typické je používání kvalitních přírodních materiálů a maximální důraz na promyšlenou funkci a vnitřní uspořádání bytu. Důkazem jsou například precizně vybavené vestavěné skříně či další atypické vychytávky, které měly obyvatelům bytu usnadnit jeho užívání.

Prohlídkové trasy

V současné době si mohou návštěvníci na dvou prohlídkových trasách prohlédnout celkem tři zrekonstruované interiéry: Byty Krausových a Voglových a Brummelův dům. Několikrát ročně se návštěvníkům otevírá také doposud nezrekonstruovaný interiér bývalého domu Huga Semlera na Klatovské 19. Další z interiérů Semlerova rezidence na Klatovské 110 je ve správě Západočeské galerie a momentálně se rekonstruuje.

Loosův interiér bývalého bytu Krausových v Bendově 10 slouží také jako místo pro svatební obřady. Nachází se zde také konferenční místnost, ve které se pořádají přednášky a kulturní akce.


Prohlédněte si fotogalerii