Velká synagoga

Velká synagoga v Plzni je třetí největší stavbou svého druhu v Evropě a pátou na světě. Jedná se o největší synagogu v Česku, která měla údajně pojmout až 2 500 osob. Stavba v maursko-románském slohu zdobená orientálními prvky byla dokončena v roce 1893.

www.zoplzen.cz

Otevírací doba

Prohlídky interiéru synagogy:

Od 30. září 2019 je Velká synagoga kvůli probíhající rekonstrukci pro návštěvníky uzavřena.

 

Vstupné

Dospělí 80 Kč
Děti do 10 let zdarma
Děti 10 – 15 let 50 Kč

Rodinné vstupné 130 Kč

Skupinové vstupné (od 15 osob):
70 Kč / návštěvník

MHD zastávka

Sady Pětatřicátníků
1 2 4 20 41

hledat spojení

sady Pětatřicátníků 11
30100 Plzeň

zobrazit na mapě

Příběh stavby synagogy

Velkolepá stavba měla pohnutý osud už od svého počátku. Původně měla být postavena v neogotickém slohu severského typu podle návrhu vídeňského architekta Fleischera. Od jeho návrhu se však ustoupilo. Existují pro to dvě vysvětlení. Říká se, že tehdejšímu vedení města se nelíbilo, že by nový židovský svatostánek mohl zastínit plzeňskou katedrálu. Věže byly sníženy o 20 metrů a návrh přepracován tak, aby bylo zcela jasné, že se nejedná o křesťanský kostel. Druhé vysvětlení je mnohem prozaičtější, na realizaci vídeňského architekta prostě nebyly peníze.

Velká synagoga dnes

Plzeňská Velká synagoga je svědectvím bohaté židovské obce v Plzni, která byla zdecimována nacisty v průběhu druhé světové války. Kromě náboženských účelů dnes Velká synagoga slouží díky vynikající akustice a unikátní atmosféře i jako koncertní a výstavní sál. V současné době se připravuje rekonstrukce interiéru synagogy a oprava sousedního rabínského domu. V jeho suterénu by měla být obnovena židovská rituální lázeň – mikve. Té se bude věnovat speciální expozice.

Jak je možné, že synagoga nebyla během druhé světové války zbourána?

Stejně jako ve všech nacisty okupovaných zemích, zasáhla do života plzeňské židovské obce krutě druhá světová válka. Velká část židovské obce byla odvlečena do Terezína a dalších koncentračních táborů. Během druhé světové války nesloužila Velká synagoga náboženským účelům, ale jako sklad zabaveného židovského majetku a později jako dílna na opravy uniforem německých vojáků. Také věže využívali nacisté jako strategické opevněné body německé posádky, což Velkou synagogu zachránilo.


Prohlédněte si fotogalerii