Velká synagoga
Velká synagoga v Plzni je třetí největší stavbou svého druhu v Evropě a pátou na světě. Jedná se o největší synagogu v Česku, která měla údajně pojmout až 2 500 osob. Monumentální stavba v pseudorománském slohu s maurskými prvky byla dokončena v roce 1893.
neděle–čtvrtek 10:00–17:00
V pátek, v sobotu a během židovských svátků zavřeno.
Termíny a ceny komentovaných prohlídek najdete na portálu Plzeňská vstupenka.
Návštěva Velké synagogy:
Dospělí 120 Kč
Děti do 10 let zdarma
Student, senior, ZTP 80 Kč
Rodinné vstupné 350 Kč
Skupinové vstupné (od 15 osob):
90 Kč / návštěvník
Komentované prohlídky:
Dospělí 300 Kč
Studenti, senioři a ZTP 250 Kč
Příběh stavby synagogy
Velkolepá stavba měla pohnutý osud už od svého počátku. Původně měla být postavena v neogotickém slohu severského typu podle návrhu vídeňského architekta Fleischera. Od jeho návrhu se však ustoupilo. Existují pro to dvě vysvětlení. Říká se, že tehdejšímu vedení města se nelíbilo, že by nový židovský svatostánek mohl zastínit plzeňskou katedrálu. Věže byly sníženy o 20 metrů a návrh přepracován tak, aby bylo zcela jasné, že se nejedná o křesťanský kostel. Druhé vysvětlení je mnohem prozaičtější, na realizaci vídeňského architekta prostě nebyly peníze.
Velká synagoga dnes
Plzeňská Velká synagoga je svědectvím bohaté židovské obce v Plzni, která byla zdecimována nacisty v průběhu druhé světové války. Kromě náboženských účelů dnes Velká synagoga slouží díky vynikající akustice a unikátní atmosféře i jako koncertní a výstavní sál. V letech 2019 – 2022 prošla synagoga i přilehlý rabínský dům rozsáhlou rekonstrukcí. Vybudován byl také nový portál z tř. Palackého. Na horních galeriích synagogy najdete novou stálou expozici Tady žili Židé. Synagoga je znovu otevřena veřejnosti, od 20. dubna 2022 přivítá návštěvníky na komentovaných prohlídkách.
Jak synagoga přežila druhou světovou válku?
Stejně jako ve všech nacisty okupovaných zemích, zasáhla do života plzeňské židovské obce krutě druhá světová válka. Velká část židovské obce byla odvlečena do Terezína a dalších koncentračních táborů. Během druhé světové války nesloužila Velká synagoga náboženským účelům, ale jako sklad zabaveného židovského majetku a později jako dílna na opravy uniforem německých vojáků. Také věže využívali nacisté jako strategické opevněné body německé posádky, což Velkou synagogu zachránilo.
Komentované prohlídky Velké synagogy
Od 20. dubna 2022 si můžete synagogu projít s výkladem průvodce Turistického informačního centra. Během komentovaných prohlídek Velké synagogy se seznámíte jak s průběhem výstavby a rekonstrukce synagogy, tak s historií Židovské obce v Plzni a prohlédnete si i novou stálou expozici Tady žili židé. Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových tras. První trasa vás zavede až na vrcholek jedné z věží synagogy, odkud si užijete nádherný výhled na centrum města. Druhá trasa vám dovolí nahlédnout do rabínského domu, který je po rekonstrukci nově zpřístupněn a najdete v něm židovskou lázeň mikve.