Procházka Plzní mezi street artem, dobrým jídlem a zábavou

Plzeň byla dlouhá léta zahalena v šedém kabátu totalitních budov a průmyslových staveb, které nejednoho Plzeňana přiváděly na chmurné myšlenky. To se ale v posledních letech změnilo. Historické centrum prošlo rekonstrukcí a dříve nehostinná místa získala zvláštní atmosféru díky streetartovému festivalu Wallz. Ten řadě plzeňských ulic vdechnul nový a barevnější život. Díky nadaným umělcům z různých koutů světa, kterým se pomocí jejich grafitti a muralů podařilo alespoň částečně přeměnit dříve zanedbaná místa, dnes opět září. A my vám dnes pár z nich ukážeme.



Káva a dortík s výhledem na Titány

Nebojte, opravdu jste se neocitli v bájném Řecku, ale na plzeňské náplavce, která vznikla za účelem oživit pobřeží řeky Radbuzy. Malby Titánů byly vytvořeny k příležitosti slavnostního otevření náplavky. Vytvořili je umělci Obras a Akrobad, jejichž další díla můžeme najít na více místech nejen v Plzni. Pokud se vydáte právě sem, můžete si malbu Titánů od umělecké dvojice Obras a Akrobad vychutnat i se šálkem kávy, skleničkou vína nebo sladkým dortíkem z přilehlé kavárny Šálek a Špunt. Pokud by Vám kochání se malbami již nestačilo, můžete se procházkou vydat po náplavce, kde v jarních a letních měsících potkáte i různé akce, ať už hudební, umělecké nebo všemi milovaný street food. Zároveň vám v létě náplavka nabídne příjemný chládek, kde si můžete třeba i na chvíli složit hlavu a poslouchat šum řeky.

Kdo jsou Obras a Akrobad?

Dvojice umělců, kteří se potkali při studiích na ZČU v Plzni a od té doby spolu táhnou, dá se říci, za jeden štětec. Jejich signaturou je spojení barev, mural artu a graffiti. Jejich díly se prolínají prvky industriálu, motivy města a života v něm. Konkrétně Akrobad se vyznačuje využitím abstrakce a deformace písma, zatímco Obras tíhne spíš ke komiksovým prvkům. Akrobad je zároveň autorem nejnovější kolekce suvenýrů, kterou je možné zakoupit v Turistických informačních centrech Visit Plzeň anebo na e-shopu.

Portrét Václava Havla v Mlýnské strouze

Snad každý, kdo zná Plzeň jako své boty si už všiml, že se před pár lety objevil na zdi současného penzionu, jenž dalo by se říct roste z jezírka, obraz Václava Havla. Tento obraz má reprezentovat Havlovo známé motto „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“ Autorkou je studentka Fakulty umění a designu ZČU Tereza Fialová. Obraz vytvořila pomocí menších srdíček, která si všichni s Havlem tak nějak spojujeme. Pokud máte rádi novodobé umění spojené se street artem, můžete se zde zastavit a při té příležitosti si rovnou objednat něco dobrého na zub v kavárně Strouha. Kavárna samotná disponuje terasou s výhledem na Mlýnskou strouhu. V provozu je pouze v sezoně od dubna do října, v zimních měsících funguje pouze To – Go okénko.

Ráj kreativních duší – DEPO2015

Bývalé depo dopravních podniků, od roku 2015 slouží jako takové „náměstí umění a kultury“ v Plzni. Celoročně zde můžeme vidět hned několik street art kousků ať přímo v areálu nebo jeho blízkosti. Obdivovat můžete vyhlídkovou věž Čestmíra Sušky nebo booklet kapely Jananas. Zároveň se zde v průběhu roku pořádají různé akce jako výstavy, street food market a nejrůznější festivaly. Nárazově se zde objeví i dočasné výstavy ať už studentů FDU ZČU, tak umělců na vlastní noze. Výhodou je celoroční provoz kavárny a několika designových obchůdků a zároveň i napojení na cyklostezku, po které se pohodlně dostanete do centra města.

Vyhlídková věž v DEPO2015

Vyhlídková háčkovaná věž, která měří 15 metrů a je tvořena z vyřazených ocelových nádrží, byla vytvořena sochařem Čestmírem Suškou. Na nádvoří DEPO2015 se dostala v rámci akce Restart v roce 2015, kdy byla Plzeň zvolena za Evropské město kultury. Cílem autora bylo, umožnit návštěvníkům nahlédnout do autobusových hal a zázemí, což se povedlo, a je to tak unikátní zážitek, který na území naší republiky jinde nenajdete.

Myslitel na Palubě Hamburk

V bezprostřední blízkosti vlakového nádraží Plzeň poměrně nedávno vyrostla nová vstupní brána do města, říká se jí Paluba Hamburk. Najdete tu stánky s občerstvením, infocentrum i vyhlídkovou věž. Z ní se vám naskytne výhled nejen na mumraj na nádraží, ale také centrum města i na neobvyklou sochu Myslitele. Ta byla v blízkosti paluby Hamburk umístěna v rámci festivalu Wallz 2022. Jejího autora Michala Trpáka k tvorbě inspirovaly problémy dnešní společnosti i přírody. Samotná socha je parafrází významného díla sochaře Augusta Rodina, jenž nese stejný název Myslitel.

Symbol lásky a přijetí

Dvě objímající se postavy se v současné době vyjímají na fasádě domu v Korandově ulici v širším centru Plzně. Autorem je jeden z nejvýznamnějších litevských umělců Tadas Šimkus. Vytvořil ho v rámci festivalu Wallz v roce 2022 jako reprezentaci města Kaunas, které bylo tentýž rok zvoleno evropským hlavním městem kultury. Dílo nese název Acceptance a reprezentuje naší neustálou potřebu a touhu po lásce a porozumění. Obě postavy hrají barvami a vytváří tak pocit klidu. Jejich barevnost rozzářila lokalitu barvami a vdechla jí trochu harmonie. Autorův účel byl, aby malba byla co nejjednodušší, ale zároveň měla pestrobarevnou symboliku.

Štětec nebo beton?

Dílo, které stojí za povšimnutí, pro Plzeň vytvořil i umělec Pavel Dušek. Jeho díla totiž připomínají klasické obrazy, ale při bližším pohledu zjistíme, že se jedná o betonové reliéfy. Do rozpaků se mu tak daří přivézt nejednoho kolemjdoucího. Jeho cílem je reprezentovat street art umění tak, aby co nejvíce splynulo s městským životem. Jedno z jeho děl z můžeme spatřit v samém srdci Plzně, a to konkrétně v Sedláčkově ulici. Reliéf se nachází přímo na fasádě univerzitní kavárny Družba.