Rok české hudby 2024 v Plzni

Plzeň se letos zapojí do mimořádné kulturní události, která již 100 let připomíná výročí významných osobností české hudby. Letošním synonymem Roku české hudby je osobnost Bedřicha Smetany, od jehož narození uplyne 200 let. Těšit se můžete na koncertní vystoupení Plzeňské filharmonie, která vedle klasické hudby nabídne i další žánry. Chybět nebudou ani zajímavé výstavy či inscenace plzeňského Divadla J. K. Tyla. Přinášíme vám stručný přehled toho nejzajímavějšího z programu, ať vám nic neuteče a oslavíte Rok české hudby v Plzni s námi.



Plzeň zanechala výraznou stopu na hudební mapě Čech i světa

Plzeň byla jedním z důležitých milníků v životě spousty sportovců, umělců, ale taky významných hudebních skladatelů. Například samotný Bedřich Smetana tu prožil část mládí a dokonce tu i zahájil svoji tvůrčí činnost. I světově proslulý skladatel Antonín Dvořák zde zanechal stopu, když spolupracoval s místním divadlem i pěveckým spolkem Hlahol. Plzeň byla rodištěm i dalších významných osobností české hudební scény. Narodil se tu například Karel Gott, Jiří Suchý nebo Emil František Burian. Není proto divu, že se město zapojilo do Roku české hudby 2024, který se ponese v duchu hlavního sdělení: Hudba jsme my.

Co můžete letos očekávat

Rok české hudby v Plzni bude opravdu pestrý. Divadlo J. K. Tyla si pro tento výjimečný rok připravilo provedení všech osmi Smetanových oper. Prodaná nevěsta, Dalibor, Čertova stěna a Hubička doplní unikátní provedení Smetanovy deváté nedokončené opery Viola. Smetanovy tvůrčí komplikace způsobily, že ze zamýšlené opery vznikl pouze asi čtvrthodinový fragment, který bude součástí koncertu V hudbě život Čechů 28. února na Nové scéně. Těšit se můžete i na velkolepé představení pod širým nebem v rámci akce Noc s operou. Lochotínský amfiteátr bude 25. června hostit nejúspěšnější muzikál všech dob Dracula. Jako pomyslný vrchol oslav zazní 28. června v Amfiteátru Lochotín slavnostní opera Libuše.

Další představení, které si nesmíte nechat ujít:

11. února: Radúz a Mahulena (Velké divadlo)

21. února: Věc Makropulos (Velké divadlo)

16. března: Jsem kněžna bláznů (Malá scéna DJKT)

17. dubna: La Clemenza Di Tito (Velké divadlo)

14. května: Hubička (Velké divadlo)

22. května: Quo Vadis (Nová scéna)

24. května: Prodaná nevěsta (Velké divadlo)

11. června: Julietta aneb Snář (Velké divadlo)

Plzeňská filharmonie souborně provede symfonické dílo Bedřicha Smetany, ale i další díla známých českých skladatelů. V rámci akce Smetanovské dny, které probíhají od března do dubna, se můžete těšit na nabitý program. Odstartuje 7. března koncertem Má vlast. Program zakončí koncert Smetana Gala, který proběhne 11. dubna v Měšťanské besedě. Zcela unikátním projektem je Smetanománie, při níž bude v dubnu souborně provedeno klavírní dílo Bedřicha Smetany. Do projektu se vedle známých pianistů zapojí i studenti konzervatoří, pražské HAMU a brněnské JAMU.

Další koncerty, které si nesmíte nechat ujít:

27. března: České melodramy současnosti (Dům hudby)

3. dubna: Smetana & Dvořák mecenášům (Dům hudby)

4. dubna: První české melodramy (Dům hudby)

5. – 7. dubna: koncerty v rámci projektu Smetanománie (Dům hudby)

9. dubna: České noneto 100 (Dům hudby)

10. dubna: Vzpomínka na Plzeň – studentský deník Bedřicha Smetany (Dům hudby)

Z výstav se můžete těšit na putovní expozici s titulem Slavní čeští skladatelé, která se věnuje Bedřichu Smetanovi, Antonínu Dvořákovi, Leoši Janáčkovi a Bohuslavu Martinů. Výstava byla uvedena ve foyer Nového Divadla, navštívit ji můžete od ledna do března. Od prvního března se můžete vypravit hned na dvě výstavy, jednu venkovní, kterou najdete před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje s názvem Plzeňská filharmonie v proměnách času, a druhou Bedřich Smetana a PlzeňZápadočeském muzeu. Další výstavu najdete v listopadu a prosinci v mázhauzu plzeňské radnice, jež představí Střípky z plzeňské hudební historie.

Vstupenky

Nabitý program Roku české hudby v Plzni si můžete užít zakoupením výhodných balíčků. Můj Smetana, ve kterém najdete všechny Smetanovy opery i operní fragment Viola. Balíček Klasik nabízí čtyři opery – Dalibor, Hubička, Prodaná nevěsta a Čertova stěna. Pro opravdové operní fajnšmekry je určen Lahůdkový balíček, který obsahuje dvě mimořádná díla – Zápisník zmizelého a Jsem kněžna bláznů. Stejně jako v balíčku Můj Smetana i zde je součástí slavnostní koncert V hudbě život Čechů. Pro nejmenší diváky je připraven balíček se šesti představeními opery, baletu i muzikálu od českých autorů – Kocour v botách, Co takhle svatba, princi?, Malá mořská víla, Plzeňský pověsti, Kytice a I Like Zima.

Vstupenky i výhodné balíčky zakoupíte v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16 a také na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka. Vstupenky na Noc s operou budou v prodeji od 1. března.