Radnice

Přímo na centrálním náměstí Republiky se nachází renesanční klenot – radnice, která od svého vzniku stále slouží svému účelu. Byla postavena podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia v letech 1554 – 1559 jako jedna z prvních renesančních radnic v českých zemích.

Otevírací doba

Pondělí – neděle
8:00 – 17:00

Vstupné

Vstup do mázhauzu radnice zdarma

MHD zastávka

Náměstí Republiky
01 02

hledat spojení

náměstí Republiky 1
301 00 Plzeň

zobrazit na mapě

Budova radnice

Údajně nejhezčí renesanční radnice na sever od Alp patří k nejcennějším domům ve městě. Vstupní hala v přízemí, tzv. mázhauz, je volně přístupná veřejnosti. V prostoru, který ve své době býval největším zastřešeným veřejným prostorem ve městě a zároveň sloužil jako zbrojnice, se konají příležitostné výstavy. V zadní místnosti za mázhauzem je umístěn model historického jádra města Plzně v měřítku 1:200. V prvním patře se nachází hlavní sál – Obřadní síň, kde se konají svatby a různé společenské události. Ve druhém patře se nachází Sněmovní sál, kde se pravidelně konají veřejně přístupná jednání a zasedání Zastupitelstva města Plzně. Komentované prohlídky radnice se konají pouze jednou ročně v rámci Plzeňských oslav vzniku republiky 28. října.

Sgrafita

Radniční budova je zdobena sgrafity s vyobrazením plzeňského městského znaku, tří českých panovníků (Václava II., Jana Lucemburského a Rudolfa II.) a alegorií řemesel a funkcí připomínajících činnost radnice, jako například právo či spravedlnost. Autorem sgrafit je architekt Jan Koula. Vznikla až při rozsáhlé rekonstrukci radniční budovy začátkem 20. století (1907 – 1914).


Prohlédněte si fotogalerii