Smetanovské dny

Během měsíce března Plzeň tradičně rozezní tóny klasické hudby. Vyprodané koncerty dokládají, že vážná hudba má svoje publikum i ve 21. století. Stejně tak je tomu u jednotlivých akcí festivalu Smetanovské dny, který se v Plzni každým rokem koná na počest jednoho z českých nejvýznamnějších hudebních skladatelů Bedřicha Smetany. Přijeďte se zaposlouchat do hudby, která vás pohladí po duši. V programu festivalu vás příjemně překvapí i koncerty dalších žánrů a pestrý doprovodný program.

Odkaz na akci

03.03.2022 - 24.03.2022
Cena dle jednotlivých koncertů
Odkaz na vstupenky

Odkaz Bedřicha Smetany

Tradiční festival nenese jméno předního českého hudebního skladatele náhodou. Bedřich Smetana v Plzni studoval na gymnáziu, kde byl ředitelem jeho strýc. Během doby strávené v Plzni se Bedřich Smetana rozhodl pro hudební kariéru a napsal zde několik svých prvních drobných klavírních skladeb.

Výběr z programu Smetanovských dní 2022

Stejně jako v předchozích letech vás čeká žánrová pestrost, zajímavá dramaturgie, spojení oblasti hudební, literární, dramatické i výtvarné. Letošní ročník Smetanovských dní se bude řídit jednotícím mottem „Dílo a proměna myšlení v české společnosti 19.století“, které se odrazí v řadě uměleckých projektů včetně tradičního mezioborového vědeckého sympozia.

Zahájí ho 3. března Koncert pro housle Ermanna Wolfa-Ferrariho a Dvořákova 9. symfonie „Z Nového světa“. Sólového partu se ujme Alban Beikircher, Plzeňskou filharmonii povede šéfdirigent Chuhei Iwasaki. Hostujícím orchestrem letošního festivalu bude Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, který pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera uvede Fantastické scherzo Josefa Suka, Fantastickou symfonii Hectora Berlioze a se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou písňový cyklus Bohuslava Martinů Kouzelné noci.

 

Smetanovské dny