Kam za zážitky v Plzni během adventu?

Horký svařák nebo punč na adventních trzích patří k předvánočnímu času stejně jako rozsvícený stromeček nebo svíčky na adventním věnci. Na centrálním náměstí Republiky vás čeká jako každý rok opravdová sváteční atmosféra. Vybrali jsme však pro vás i několik dalších míst kde si pochutnáte, něco zajímavého se dozvíte, něco hezkého si vytvoříte nebo si zasportujete. Kam se tedy v Plzni během nejkouzelnějšího období v roce vydat?Advent odstartuje Plzeň Design Week

První adventní víkend se kreativní zóna DEPO2015, promění v centrum designu a módy. Plzeň Design Week se i letos bude konat ve spolupráci s BookFestem, který do Plzně přiveze několik desítek stánků malých nakladatelství se zajímavými knihami. A těšit se můžete i na tradiční MINT market, kde si na designovém trhu s pestrou nabídkou módních outfitů, šperků a kosmetiky vánoční dárek vybere snad úplně každý. Plzeň Design Week navštivte 2. a 3. prosince od 10 do 18 hodin. Vstup je jako vždy zdarma a bez bariér.

Adventní trhy nesmí chybět

Trhy na náměstí Republiky jsou každoročně místem setkávání přátel i rodiny. Letos je můžete navštívit od 23. listopadu do 23. prosince. Vybrat si můžete z široké nabídky rukodělných výrobků, pochutin a nechybí svařené víno. Nenechte si ujít ukázky z lidových tradic a řemesel se zaměřením na Vánoce a vánoční tématiku. Děti jistě potěší oslík s ovečkami v živém betlémě nebo zvonička, na kterou si zazvoníte pro splnění vánočního přání. Stejně jako loňský rok, výhled na celé náměstí a jeho dominantu katedrálu sv. Bartoloměje si užijete z velkého vyhlídkového kola. Během procházky po trzích natrefíte také na největší plzeňský vyřezávaný betlém složený ze 72 figurek. Těšit se můžete i na každodenní hudební vystoupení různých interpretů. Otevřeno je denně od 10 do 20 hodin.

Vánoce na Selském dvoře u Matoušů

Jak vypadaly Vánoce v dřívějších dobách se dozvíte na Selském dvoře u Matoušů v Plzni – Bolevci. Od 5. až do 22. prosince můžete na unikátních komentovaných prohlídkách zhlédnout vánoční expozici. Zjistíte, kdo v době adventu obcházel po vsi kromě Mikuláše, jak lidé předpovídali budoucnost a co dělávaly vdavekchtivé dívky na svatého Ondřeje. Komentované prohlídky se konají od úterý do pátku vždy v 11 a ve 13 hodin.

Prohlídky s degustací anebo potmě

Adventní prohlídky Plzeňského Prazdroje nabídnou návštěvu varny, zajímavé informace z historie pivovaru a ochutnávku zlatavého moku načepovaného přímo z dubových sudů, kterou vám zpestří pivní kvíz o zajímavé ceny. Prohlídky se konají každý čtvrtek, pátek a sobotu od 1. do 22. prosince, vždy od 17:30.

Během adventních nedělí si můžete udělat výlet do Starého Plzence. Komentovaná prohlídka a degustace v Bohemia Sektu bezpochyby navodí slavnostní atmosféru. Během dvouhodinové prohlídky se nejen dozvíte, jak se nejslavnější sekt vyrábí, ale ochutnáte také čerstvě odkalený Bohemia Sekt Prestige Manufaktura vyráběný tradiční metodou kvašením v lahvi. Prohlídky se konají 3., 10, a 17. prosince vždy od 10:30.

Navštívit můžete i Plzeňské historické podzemí, kde během prohlídky poodhalíte tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní, který byl pod centrem města budován od 14. století. A to vše jen za svitu baterky. Navíc objevíte další autentičtější část celé podzemní chodby, kterou navštívíte pouze během prohlídek za tmy. Podzemí za svitu baterek navštivte od 7. do 10. prosince vždy v 17 a v 18 hodin.

Na prohlídku s tvůrčími dílnami

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vás 2., 9. a 16. prosince pozve do prostor bývalého františkánského kláštera. Kromě samotné adventní prohlídky kláštera a stálé expozice se můžete těšit na tematické tvůrčí dílny. Začátek je vždy v sobotu od 14 hodin.

Mikulášské tvořivé dílny navštivte s dětmi v Muzeu loutek 6. prosince od 14 do 17 hodin. Za pomoci lektorek si vytvoříte jednoduché loutky nejen s mikulášskou tematikou.

Jarmark a adventní dílny vás čekají také v Semlerově rezidenci. Navštívit ji můžete v sobotu 2. prosince od 15 do 18 hodin. Návštěvníky čeká například zdobení perníčků, tvorba svíček, vánočních ozdob a dekorací. Připraven bude i workshop, který se bude věnovat tvorbě adventních věnců. Vstupenky na workshop zakoupíte v síti GoOut.

Adventní program v plzeňské zoo

Zoologická a botanická zahrada města Plzně každoročně připravuje bohatý předvánoční program a nejinak je tomu i letos. Během adventu se můžete těšit na čertovské odpoledne, živý betlém nebo vánoční a silvestrovský program. Na Štědrý den můžete přinést nadílku zvířátkům do jesliček a chybět nebudou ani soutěžní stezky, tvůrčí dílny a další zajímavé zážitky. Kompletní program najdete na webových stránkách zoo.

Kdy jste naposledy byli bruslit?

Bruslení venku na čerstvém vzduchu si můžete užívat od prosince na venkovním kluzišti ve Škoda sport parku v Plzni na Slovanech. Pro návštěvníky bude kromě ledové plochy připraven také stánek s občerstvením a možnost si své brusle nabrousit. Pokud brusle nemáte, nezoufejte, k zapůjčení budou brusle i hrazdičky pro nejmenší bruslaře.

Těšit se můžete i na akce, které se budou konat přímo na ledě. V úterý 5. prosince se objeví Čerti na ledě a 3. a 17. prosince vás čeká Adventní překvapení na ledě. Vstupné je symbolických 50 korun.

Další venkovní kluziště, Plaza Rink, můžete navštívit v parku za OC Plaza. Je otevřeno denně od 9 do 21 hodin. K zapůjčení jsou brusle pro děti i pro dospělé a nechybí široká nabídka občerstvení. Zakoupíte svařák, punč nebo teplý čaj.

Kam dál vyrazit za adventními zážitky

Adventní program nabízí Západočeská galerie v Plzni, navštívit můžete vánoční koncerty, vystoupení Poetického divadla anebo literární vánoční večer. Program najdete na webových stránkách stránkách galerie.

Nefalšovanou vánoční atmosféru bude možné nasát v kostele Všech svatých na Roudné, kde ve čtvrtek 7. prosince od 17 hodin zahraje orchestr Ambito. Vstupné je zdarma a těšit se můžete i na svařák anebo punč.

Kouzelné předvánoční chvíle zažijete v pátek 8. prosince od 18 hodin v katedrále sv. Bartoloměje. Díla takových mistrů, jakými jsou například Charles Gounod, Franz Schubert či Wolfgang Amadeus Mozart zde uslyšíte v podání sopranistky Miriam Čížkové. Kouzlo katedrály objevíte i na pravidelných komentovaných prohlídkách.

Na tradiční Adventní muzikantské zastavení U Ježíška zve Soubor písní a tanců Jiskra 9. prosince od 18:30.

Den otevřeného Hangáru 3 na letišti v Líních se bude konat také 9. prosince. A tentokrát to bude s čertem i Mikulášem. V sobotu ve 14 hodin se premiérově rozsvítí všechna vystavená letadla a pro děti bude připraven doprovodný program v podobě tvořivých dílen a sladkého překvapení.