Na jaké akce se v Plzni můžete těšit v roce 2024?

Máme tu nový rok a s ním přicházejí i nové zážitky. Možná přemýšlíte, kam vyrazit za kulturou, co všechno v novém roce navštívíte a co nového byste rádi viděli. My vám s výběrem pomůžeme a v následujícím článku přinášíme přehled top akcí v Plzni, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Ať už se do Plzně chystáte za památkami, do pivovaru anebo jen tak, určitě si vyberete i z pestré nabídky kulturních akcí a nejrůznějších festivalů.Už zkraje roku bude v Plzni živo, hlavně v DEPO2015

Začátkem roku se festivalová sezona rozjíždí pozvolna, ale i v zimních měsících je z čeho vybírat. Většina chystaných akcí se uskuteční v oblíbené kreativní zóně DEPO2015. Od 15. do 23. ledna tu potěší nejmenší návštěvníky Festival KUK pro děti do 3 let. Festival komiksů, deskovek, PC her a cosplay CO.CON tu můžete v tematickém kostýmu i bez něj navštívit 3. února.

První víkend v březnu nás v depu čeká dvoudenní festival minipivovarů Brūstok. A bude to opět stát za to, pořadatelům festivalu totiž nekoluje v žilách modrá krev, ale spíše zlatavý mok. V nabídce budou desítky různých druhů piv a ochutnáte i jídla, která se skvěle snoubí s pivní nabídkou. O týden později (9. března) se můžete těšit na první letošní vydání oblíbeného festivalu pouličního jídla Depo Street Food Market. Pestrá nabídka od mistrů street foodu ze všech koutů světa vás potěší také 5. května.

Na jaře Plzeň ožije naplno

Předposlední víkend v březnu se tisíce návštěvníků vydají na nejvýraznější kulturní událost současného vizuálního umění v regionu festival světla BLIK BLIK. Umělci z celého světa ukážou přímo v ulicích to nejlepší ze současné digitální tvorby – lasermapping, videomapping, obří statické projekce či interaktivní světelné expozice. To nabízí návštěvníkům Plzně unikátní podívanou při večerní procházce městem.

V dubnu odstartuje hudební sezonu několikahodinová show s předáváním hudebních cen Žebřík.. S exkluzivními koncerty vystoupí v prostorech DEPO2015 v pátek 5. dubna například Chinaski, Jiří Suchý & Semafor Band, Michal Hrůza a Kapela Hrůzy nebo Tereza Balonová.

Během měsíce března a dubna Plzeň tradičně rozezní tóny klasické hudby během festivalu Smetanovské dny. Mimo koncerty nabídne festival výstavy anebo premiéru životopisného filmu o Bedřichu Smetanovi Neslyším ničeho.

Poslední dubnový víkend nabídne nabitý program plný různých akcí. Od 25. do 27. dubna si v Plzni, opět v prostorech DEPO2015, užijete oslavy česko-bavorského přátelství na festivalu Treffpunkt. Čeká vás výborné pivo v tupláku i bavorské speciality jako míchaný pivní sýr Obazda anebo Weißwurst s preclíkem. K tomu zahrají rozmanité kapely z Česka a Německa.  Ten samý víkend provoní nádvoří Plzeňského Prazdroje gurmánský festival hamburgerů Burger Street Festival a v historickém centru se bude konat první letošní Plzeňský festival vína.

Na začátku května se Plzeň pomyslně vrátí do roku 1945 a na Slavnostech svobody  a v Česku unikátními oslavami si připomene osvobození města americkou armádou. Slavnosti svobody od 3. do 6. května nabídnou vojenské historické kempy s ukázkami dobového života vojáků i civilistů, konvoj vojenských historických vozidel i doprovodný kulturní program pro celou rodinu.

Během května nás v Plzni ještě čeká studentská slavnost jara Majáles, kde to 11. května rozjedou kapely Kryštof, No Name nebo Divokej Bill. Od 18. do 19. května si užijete největší gastronomickou akci v regionu Fresh Festival. A 31. května začne další ročník oblíbeného festivalu metalové hudby v lochotínském amfiteátru Metalfest.

Léto slibuje velkolepé show

Léto v Plzni zahájí svým koncertem v plzeňském Amfiteátru Sting. Na živelnou a dynamickou show, na které zazní jeho nejoblíbenější hity, se můžete těšit 4. června. To nejlepší z české loutkové a alternativní divadelní scény uvidíte od 12. do 16. června na Mezinárodním festivalu loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň. Hrát se bude nejen v divadelních sálech, ale i v ulicích.

Konec června v Plzni bude velkolepý. Kromě tradiční Noci s operou se v letošním roce můžete těšit ještě na jedno představení pod hvězdami. A to je open air představení muzikálu Dracula. Novou, původní a zároveň vůbec první mimopražskou inscenaci nabídne Divadlo J. K. Tyla svým divákům v rámci Roku české hudby 25. června v plzeňském amfiteátru. O tři dny později, 28. června, se amfiteátr zaplní znovu. Noc s operou chystá velkolepé scénické zpracování slavnostní opery Bedřicha Smetany Libuše, napsanou k příležitosti otevření Národního divadla.

Červenec a srpen patří v Plzni tradičním akcím jako je Inspiral Garden, Festival na ulici a nebude chybět ani oblíbený festival sportu a pohybu Sportmanie, který od 10. do 18. srpna opět nabídne možnost vyzkoušet si několik druhů sportů a pořádně se vyřádit. Prázdniny zakončí festival pouličních umělců Pilsen Busking Fest.

Na podzim poteče pivo proudem

S příchodem podzimu se v Plzni tradičně koná oblíbený festival pivovarů Slunce ve skle, kde ochutnáte neobvyklé pivní speciály z Čech i ze zahraničí. Několik desítek pivovarů nabídne k degustaci svá nejlepší piva v útulné atmosféře nádvoří pivovaru Purkmistr v Plzni – Černicích. V letošním roce si v kalendáři poznačte termín od 13. do 14. září. První víkend v říjnu je v Plzni již tradičně ve znamení oslav piva, které zná celý svět. Pivovar Plzeňský Prazdroj opět ožije bohatou hudební přehlídkou a zábavou. Pilsner Fest si nenechte ujít!

Tím seznam akcí samozřejmě zdaleka nekončí. Přehled top akcí, měsíční i víkendový program najdete na našem webu v sekci Akce.

Prohlédněte si fotogalerii