Slavnosti svobody

Každým rokem se Plzeň pomyslně vrací do roku 1945, kdy byla osvobozena americkou armádou. Slavnosti svobody nabízí pestrý několikadenní program, ve kterém nechybí vojenské historické kempy s ukázkami dobového života vojáků i civilistů, konvoj vojenských historických vozidel, tematické kulturní akce i vzpomínková setkání u památníků II. světové války. Letošní ročník bude prvním bez účasti veteránů, kteří v roce 1945 město Plzeň osvobozovali, to ale nic nezmění na velkoleposti celé akce. Osvoboditelé George Thompson a Lincoln Harner budou přítomni alespoň symbolicky, natočili v zahraničí pro Plzeňany zdravice. Nově se ke slavnostem připojí nezisková organizace Post Bellum s rodinným programem.

Odkaz na akci

Convoy of Liberty Slavnosti svobody Plzeň
05.05.2023 - 08.05.2023
Zdarma

Vybíráme z programu:

V parku za OC Plzeň Plaza najdete od pátku do neděle ukázky vojenské techniky, dobové ošetřovny, polní kuchyně, tanky, vojenská letadla a navštívit můžete i komentované prohlídky. Prezentovat se zde bude i Armáda ČR, která vám předvede výcvik MUSADO. Chybět nebude ani kulturní program v amfiteátru v podobě koncertů různých umělců.

V Proluce v Křižíkovo sadech uvidíte od pátku do pondělí ukázky ze života vojáků americké armády za 2. světové války, polní kuchyni nebo tank Sherman.

V Pobřežní ulici u KD Peklo budou od od pátku do neděle ke zhlédnutí ukázky současných ozbrojených složek USA, zejména US Army.

Kulturní program si užijete každý den i na náměstí Republiky, v pátek zde bude od 19 hodin velkolepé slavností zahájení s Plzeňskou filharmonií.
V sobotu zde uslyšíte od 12:00 až do večera pět koncertů, těšit se můžete například na Václava Noida Bártu s Cimbálovou muzikou Milana Broučka, který zahraje v 18 hodin. Ve stejný čas přiveze historická vojenská technika na náměstí pivo Pilsen Liberation, které speciálně pro slavnosti uvařil pivovar Proud.
V neděli přijede na náměstí ve 12 hodin Convoy of Liberty, který vyjede v 10 hodin ze Sukovy ulice a přivítá ho zde soubor písní a tanců JISKRA . Žít to zde bude až do 22 hodin. Zahraje skupina Navostro anebo Bratři Ebenové.
A v pondělí se můžete těšit od 10 hodin na program pro rodiny s dětmi a k poslechu zahrají tři různé orchestry.

Bohatý je i letošní doprovodný program, navštívit můžete například tematické komentované prohlídky Osvobození Plzně 1945, anebo komentované prohlídky expozice v muzeu Patton Memorial Pilsen.