Arboretum Sofronka

Více než šest desítek různých druhů borovic z celého světa roste v arboretu Sofronka na severu Plzně nedaleko boleveckých rybníků. Sofronka slouží mimo jiné jako zázemí pro výuku lesní pedagogiky. Najdete tu i zoo koutek, ve kterém žijí daňci.

www.sofronka.cz

Otevírací doba

Duben – říjen
pondělí: 9:00 – 17:30
úterý až pátek: 9:00 – 16:00
sobota: zavřeno
neděle: 10:00 – 16:00 (pouze první neděle v měsíci)

Vstupné

Zdarma

Exkurze s výkladem každou první neděli v měsíci od 14:00 do 15:30.

MHD zastávka

Bolevec
01

hledat spojení

Plaská 877
323 00 Plzeň

zobrazit na mapě

Unikátní sbírka borovic

Arboretum Sofronka původně vzniklo jako výzkumné pracoviště. Jeho cílem bylo šlechtění borovic. Zakladatel Sofronky Karel Kaňák zde nechal vysadit více než 60 různých druhů borovic z celého světa. Vznikla tak zcela ojedinělá sbírka, kterou dnes mohou obdivovat návštěvníci.

Stromy, daňci, včely…

V posledních letech se Sofronka stala místem, na které školy a zájmové skupiny z celého regionu míří za výukou lesní pedagogiky. Ze dvou pozorovatelen tu v lesním výběhu mohu děti pozorovat daňky. Nejmenší návštěvníci se vyřádí i na stromovém hřišti. Jednotlivá stanoviště seznamují děti s unikátními vlastnostmi dřeva. Snadno tak například prostřednictvím stromofonu pochopí, proč se dřevo využívá k výrobě hudebních nástrojů. Najdete tu i naučnou stezku věnovanou včelám a jejich chovu. Blízké rybníky je možné využít k výkladu o rybách.

Kudy na Sofronku?

Arboretum Sofronka najdete na severním okraji Plzně, mezi Velkým boleveckým a Kamenným rybníkem. Jedinou možností, jak se k němu dostat, je vydat se pěšky ze železniční zastávky Plzeň – Bolevec přes zahrádkářskou kolonii.


Prohlédněte si fotogalerii