Z města ven: Na starobylé hradiště Bukovec, za výhledy a do minipivovaru

V dalším díle našeho seriálu Z města ven vás vezmeme na severovýchodní okraj města Plzně, kde se rozprostírá přírodní park Berounka. Navštívíme vesnici Bukovec, rozhlednu Chlum, nedalekou obec Druztová a jeden z nejstarších kostelů v Plzni. V této oblasti objevíte pozůstatky starobylého hradiště i hezké vyhlídky. Pozveme vás ke zřícenině hradu Věžka a objevíme jeden z mnoha okolních minipivovarů.



Starobylé hradiště Bukovec pamatuje Kelty

Bukovec je část města na okraji Plzně, v blízkosti se nacházejí bukové lesy a starobylé hradiště, které lákají na procházku nejednoho Plzeňáka. S Plzně vás sem zaveze trolejbus číslo 16 nebo autobus číslo 28. Z autobusové zastávky Bukovec na hradiště pokračujte pěšky po naučné stezce Zábělá.

První osídlení se nacházelo na břidlicovém kopci zvaném Holý nebo též Ovčí či Spálený vrch nad Bukovcem. Nejstarší zmínky sahají až do pozdní doby halštatské, tedy do doby před dvěma a půl tisíci lety. Dnes se jedná o významnou archeologickou památku. Zachovaly se terasovité stopy opevnění a narazíte tu i na zbytky místní vyhlášené výletní restaurace nebo vlakové zastávky Zábělá. Nálezy z hradiště Bukovec, především bronzové šperky a keramika, jsou dnes k vidění v archeologické expozici Západočeského muzea v Plzni.

Cestou ze zastávky, na červené turistické značce, si užijete výhled na řeku Berounku z vyhlídky Holý vrch (mapa). Naučná stezka poté odbočuje z červené značky na žlutou a ta vás dovede k úžasnému výhledu do neuvěřitelně hlubokého údolí z vyhlídky Kozí bouda (mapa). V zimním období tu lze pozorovat kormorány usazené na holých větvích stromů u břehů řeky.

Pro zlatá vejce na zříceninu hradu Věžka

Pokud rádi chodíte, můžete z vyhlídky Kozí bouda dále pokračovat po žluté až natrefíte na zelenou turistickou značku. Ta vás zavede až k Dolanskému mostu. Odtud jsou to 2 km ke zřícenině gotického hradu Věžka. Vydat se sem můžete také autem. Z Plzně vám cesta zabere asi 15 minut. Hrad se nachází v obci Druztová na skále u místního rybníka. Traduje se pověst, že se pod sutinami Věžky nachází tajná chodba, která vede skálou k podzemnímu jezírku. Tam prý sedí kachna na zlatých vejcích, připravena je věnovat každému, kdo si vyslechne tři mše, vykoupe se v jezírku a za hlasitého modlení dojde ke kachně. Ta pak dotyčnému dovolí zlatá vejce odnést.

Piva v Plzni není nikdy dost

Že Plzeň s pivem k sobě patří, stejně jako třeba Spejbl s Hurvínkem, se všeobecně ví. V Plzni i jejím okolí se nachází mnoho minipivovarů. V obci Druztová můžete navštívit místní minipivovar Radouš. Jmenuje se podle mladíka s oslíma ušima, který podle pověstí založil nedaleký hrad Radyně. Pivovar nabízí nepasterizovaná a nefiltrovaná piva s originálními názvy i chutěmi. Zdejší moštárna produkuje i vlastní cider. V nabídce je i několik zážitkových programů. Můžete si zde zkusit uvařit své vlastní pivo, absolvovat exkurzi po pivovaru anebo si udělat párty na šalandě. Zážitkové programy můžete objednat přes webové stránky pivovaru.

S dětmi na rozhledu a za Chlumonošem

Pokud si chcete užít výhled do dalekého kraje, navštivte rozhlednu Chlum na stejnojmenném kopci vedle Bukovce. Z 25 metrů vysoké vyhlídkové věže se vám otevře výhled na Plzeň, Brdy i Český les. Přes zimu je otevřeno v pátek, v sobotu a neděli. Jako v Krkonoších mají Krakonoše, tak kopec Chlum má svého Chlumonoše. V období Vánoc, většinou 25. prosince, se Chlumonoš zjevuje v místním lese. Ale neobjeví se z ničeho nic. Je třeba se za ním s průvodem vydat a přivolat ho koledou. Po přivolání rozsvítí s andělem vánoční strom a rozdá dětem drobné dárečky. Tuto tradiční akci každoročně pořádá Záchranná stanice živočichů Plzeň.

Za nejstarším plzeňským kostelem

Mezi nejvýznamnější památky v blízkém okolí patří kostel sv. Jiří z roku 992. Nachází se nad soutokem Berounky a Úslavy. Z rozhledny Chlum vám cesta pěšky zabere necelou půlhodinku. Kostel je patrně nejstarším dochovaným kostelem na území dnešní Plzně. Je obklopen hřbitovem s několika cennými náhrobky a barokní kostnicí. Okolí kostela láká k procházkám a každoročně se zde koná největší plzeňská pouť. Kousek od kostela sv. Jiří, po proudu řeky Berounky, najdete na řece ostrůvek ve tvaru srdce.