Hrad Radyně
Zřícenina hradu Radyně patří k dominantám Plzně podobně jako věž katedrály nebo pivovarská brána. Původní strážní hrad založil Karel IV. Nachází se několik kilometrů za městem, nedaleko Starého Plzence. Z její věže je překrásný výhled nejen na Plzeň, ale také Brdy. V podhradí se v průběhu celé sezony konají nejrůznější akce.
Duben – květen
Sobota, neděle a svátky 10:00–18:00
Červen – srpen
Úterý – neděle 10:00–18:00
Září – říjen
Sobota, neděle a svátky 10:00–17:00
Dospělí 60 Kč
Děti, studenti a senioři 40 Kč
Rodinné vstupné 180 Kč
Děti do 6 let zdarma
Předchůdce Plzně
Předchůdcem dnešní Plzně je městečko Starý Plzenec. Několik set let před tím, než Karel IV. kolem roku 1356 založil strážní hrad Radyně, stálo na protilehlém kopci Hůrka přemyslovské knížecí hradiště. Ve své době to bylo po Praze druhé nejdůležitější správní centrum Čech. Dochovaly se z něj však pouze základy několika kostelů a románská rotunda sv. Petra a Pavla. Hrad Radyně je už sice opuštěný téměř 500 let, nicméně zachoval se v takové podobě, že je poměrně snadné si představit, jak zde život ve středověku vypadal.
Karlskrone neboli Radyně
Strážní hrad na kopci Radyně založil v polovině 14. století císař Karel IV. Měl sloužit k ochraně hranic a zajištění bezpečnosti na kupecké stezce vedoucí z Prahy do Bavorska. Původně se jmenoval Karlskrone (Karlova koruna), nicméně tento název se v českých zemích nikdy neujal. Dnes je znám spíše jako Radyně. Podle pověsti jej totiž vlastnil mocný a krutý pán Radouš, napůl člověk, napůl zvíře s oslíma ušima a kančími zuby.


Komentované prohlídky
Hrad si můžete prohlédnout sami anebo se zúčastnit některé z komentovaných prohlídek. V hradní věži si můžete prohlédnout stálou audiovizuální pohádkovou expozici s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu Radyně. Další část expozice se věnuje historii hradu a okolí. Hradní věž je vysoká 22 m. Na její vrchol vede 114 schodů a nabízí se odtud zajímavý výhled na Plzeň a okolí.
Jak na Radyni?
Ze Starého Plzence vede na hrad žlutá turistická značka a Staroplzenecká naučná stezka. Po žluté se na Radyni dostanete také z Černic. Na Radyni se pohodlně dostanete i na kole či autem. I když je hrad v zimě zavřený, za vycházku stojí v každé roční době. V podhradí se nachází infocentrum i příjemná restaurace, kde se v případě špatného počasí můžete posilnit a ohřát.