Dejte si víc než jednu plzeň aneb do Plzně za pivními zážitky

Plzeň a pivo k sobě prostě patří. Kam jinam se také za ním vydat, než do místa s dlouholetou pivovarnickou tradicí. Každý si Plzeň spojí s Plzeňským Prazdrojem, který pravda je chloubou českého národa, ale pivních zážitků může nabídnout hned několik. O historii piva se dozvíte v Pivovarském muzeu. Navštívit můžete experimentální Pivovar Proud nebo řemeslný Raven. Určitě nevynechejte ani školu čepování – ta je pro všechny pivaře i nepivaře velkým zážitkem. A nezapomínejme ani na vyhlášené pivní lázně a festivaly. Je to tak, v pivu se tady můžete i vykoupat, tak půllitry připravit a jdeme degustovat.Prosím jednu Plzeň

Plzeňský Prazdroj patří mezi nejnavštěvovanější místa v Česku, a to zcela právem. Piva z Plzeňského Prazdroje totiž dnes putují do více než 50 zemí světa a v jeho varnách se ročně vyrobí až 11 milionů hektolitrů piva. Při návštěvě Plzeňského Prazdroje můžete nahlédnout do historické i současné varny či moderní stáčírny s kapacitou 120 000 lahví za hodinu. Ve smyslové expozici pak můžete ochutnat suroviny, ze kterých se slavný ležák vyrábí. Stojí za to navštívit labyrint ručně tesaných historických sklepů, který měří neuvěřitelných 9 kilometrů.  Na konci labyrintu se nachází ležácké dubové sudy, ze kterých vám načepují plzeň nefiltrovanou a nepasterizovanou. Takovou neochutnáte nikde jinde na světě.

Je libo Gambrinus?

Návštěvu Prazdroje nesmíte zaručeně minout. Pokud už jste v plzeňském pivovaru ale byli, anebo hledáte trochu speciální zážitek, doporučujeme vyzkoušet prohlídkovou trasu v pivovaru Gambrinus. S průvodcem či průvodkyní se podíváte do historické i současné varny Gambrinusu a dozvíte se spoustu zajímavostí o mladším a možná méně známém bratru Plzeňského Prazdroje. Ani tady vás nemine degustace. Dozvíte se také, jak se o pivo starat a jak ho správně čepovat.

Zážitkové programy

V Plzeňském Prazdroji se také můžete zúčastnit zážitkových programů. Tím vůbec nejoblíbenějším je škola čepování piva, na které si během tříhodinového kurzu osvojíte správné zásady čepování. Vydat se můžete i na Cestu pivovarského tovaryše a vyzkoušet si další pivovarská řemesla. Pivovar nabízí také možnost pronájmu posezení na šalandě, kde si můžete vychutnat pivo zcela tradičně. Šalanda je místnost ukrytá v labyrintu historických sklepů, kde se dříve stravovala o odpočívala pivovarská chasa.

Poznejte skryté části Prazdroje

V areálu Plzeňského Prazdroje nedaleko soutoku řek Mže a Radbuzy najdete experimentální pivovar Proud. Tady se pivo nejen vaří. Vydat se sem můžete na erudovanou komentovanou prohlídku, kterou vás provede jeden z místních sládků. Na prohlídkách pivovaru nahlédnete do více než stoleté historie budovy bývalé elektrocentrály, která dříve sloužila úplně jinému účelu a poté byla několik let opuštěná. Každé pivo uvařené v Proudu prochází rukama jednoho ze sládků a je od začátku až do konce pod jejich pečlivým dohledem. Při závěrečné degustaci budete mít možnost to posoudit sami.

V pivě až po uši – pivní lázně v Purkmistru a Beerland

 Být v pivě až po uši? Vaše tělo i vy si to stoprocentně užijete. Pivo je totiž nápoj obsahující celou řadu cenných a tělu prospěšných látek, které mohou blahodárně působit nejen uvnitř, ale i navenek. I když nejste milovníky piva, můžete si s chutí dopřát horkou pivní lázeň, která díky obsahu vitamínu B, chmelu a obilného extraktu dokáže velmi pozitivně působit na pokožku i vlasy. V Plzni je můžete navštívit hned na dvou místech, a to v pivních lázních Purkmistr v Černicích anebo ve Spa Beerland přímo v historickém centru.

Minipivovar Raven

Máte chuť vyzkoušet něco nového? V minipivovaru Raven si jistě vyberete. Nečeká vás tam pouze klasický ležák, ale nejrůznější pivní speciály. Raven má v Plzni hned dvě pivovarské hospůdky, jednu v centru Plzně, druhou v Bolevci. Právě pivnice v Bolevci se nachází v objektu, kde se pivo i vyrábí. Není problém si domluvit prohlídku pivovaru anebo si dokonce uvařit svoji vlastní várku piva.

Pivní festivaly

 Už plánujete netrpělivě výlet za pivem? Otevřete si kalendář a naplánujte si vaši cestu tak, abyste stihli jeden z vyhlášených pivních festivalů. Ten první „podzimní“ můžete navštívit v termínu 15. – 16. září. Oblíbený festival minipivovarů Slunce ve skle nabídne desítky pivních klasik i speciálů z Čech i zahraničí. Několik desítek pivovarů nabídne degustaci v útulné atmosféře nádvoří pivovaru Purkmistr v Plzni – Černicích. Degustovat tu můžete pivo ve skle po 0,1 l. Pokud budete mít žízeň, samozřejmě si tu dopřejete i velké.

V Plzni je měsícem oslavy piva i říjen.  V termínu od 6. do 7. října se pravidelně koná další vyhlášený PilsnerFest – každoroční připomínka uvaření první várky plzeňského piva v roce 1842. Na velkolepé oslavy se můžete vydat přímo do areálu pivovaru.