Vydejte se do Plzně po stopách Adolfa Loose

Vyrážíte do Plzně na víkend a myslíte, že jste viděli už všechno? Máme pro vás doporučení na místa, která jste možná ještě neviděli, ale stojí určitě za to. V Plzni se nachází hned několik unikátních interiérů od světoznámého architekta Adolfa Loose. Dokonce čtyři interiéry můžete navštívit každý týden při komentovaných prohlídkách. Nechte se pohltit Loosovým architektonickým uměním a vydejte se do Plzně po stopách Adolfa Loose.

 



Kdo byl Adolf Loos?

Adolf Loos byl významným architektem a jedním z představitelů moderní architektury. Narodil se v roce 1870 v Brně a zemřel v roce 1933 v sanatoriu v Kalksburgu u Vídně. Před počátkem své kariéry architekta pracoval jako zedník, umývač nádobí, ale také jako kreslič stavební firmy, parketář, pilař nebo roznašeč novin. Lásku k architektuře nejvíce poznamenal jeho tříletý pobyt v Americe mezi lety 1893 a 1896. Po návratu se usadil ve Vídni, kde také realizoval své první důležité architektonické dílo, kavárnu Café Museum a ještě několik rodinných domů. V Čechách projektoval několik rodinných domů v okolí Brna, v Praze Winternitzovu vilu a Müllerovu vilu, ve které naplno uplatnil princip tzv. raumplanu, Loosova konceptu, kterým strukturuje jednotlivé místnosti v prostoru nikoliv v ploše. Jeho práce se vyznačovala jednoduchým minimalismem, využíváním přírodních materiálů, netradiční barevnou kompozicí a důrazem na funkčnost.

Adolf Loos v Plzni

Samostatnou kapitolou se stal Loosův pobyt v Plzni, ke které ho přivedli manželé Hirschovi. Ve dvou etapách (1907–1910, 1927–1932) tu vytvořil celou enklávu zajímavých interiérových realizací. Zámožná rodina Richarda Hirsche si v roce 1906 zakoupila dvoupatrový dům v nově vznikající luxusní čtvrti činžovních budov na jižním předměstí Plzně. O rok později se seznámili se slavným žurnalistou Karlem Krausem, blízkým přítelem Adolfa Loose, kterého posléze požádali o návrh interiéru jejich plzeňského bytu v Plachého ulici.

Díky novomanželům Hirschovým se tak Adolf Loos dostal do Plzně, která i později v jeho životě hrála významnou roli. Loos se zde spřátelil s rodinami pocházejícími ze zdejší židovské komunity, které byly navzájem propojené podnikatelskými i příbuzenskými vazbami. Pro ně zde vytvořil nejméně 13 převážně interiérových realizací. Z tohoto počtu se jich dodnes zachovalo osm, z toho dva realizované podle loosovského konceptu jeho následovníky. Většinu z nich nalezneme v Plzni buď přímo na Klatovské třídě, nebo v jejím okolí.

Jsem v Plzni na prodloužený víkend, co vše můžu vidět?

V zimním období si můžete Loosovy architektonické skvosty prohlížet každý pátek a sobotu. Mimo tyto dny je možné si objednat prohlídku pouze pro skupiny. Vstupenky na prohlídky můžete věnovat také jako dárek. Zakoupit je můžete v Turistickém informačním centru Visit Plzeň nebo online prostřednictvím sítě GoOut. Na výběr máte hned ze tří prohlídkových tras, kde si můžete prohlédnout dokonce čtyři interiéry.

První prohlídkovou trasu tvoří dva byty. Prohlídka začíná návštěvou apartmánu Voglových, kde vás čeká obývací salón s replikami původního nábytku, který můžete vyzkoušet, a krásná travertinová jídelna. Poté následuje krátký přechod do dalšího interiéru, do bytu manželů Krausových. Zde vás přivítá salón s obkladem ze švýcarského mramoru Cipollino, strop z mahagonových desek a další části prostorného apartmánu včetně ložnice s vestavěnými skříněmi.

Druhá prohlídková trasa vede do Brummelova domu na adrese Husova 58, kde si prohlédnete další z Loosových architektonických skvostů, a to původní dvougenerační byt pro manžele Brummelovi a maminku paní Jany, paní Hedviku Liebsteinovou. Při prohlídce uvidíte ložnice s promyšleným vestavěným nábytkem, prostornou společnou jídelnu nebo obývací pokoj s monumentálním krbem. Jedná se o nejcennější a nejzachovalejší Loosův plzeňský interiér.

Třetí prohlídková trasa vás zavede do jediného z interiérů, ve kterém byl využit Loosův princip tzv. raumplanu, do Semlerovy rezidence. Interiéry zde navrhl Loosův žák a spolupracovník Heinrich Kulka, pravděpodobně na základě Loosova konceptu. Objevíte zde až 15 místností od šaten přes vstupní vestibul až po reprezentační obytnou halu, letní a zimní jídelnu nebo soukromé pokoje rodiny Semlerových.

Detaily návštěvy jednotlivých interiérů si prozatím necháme pro sebe. Delší popis ani obsáhlá fotogalerie nedokáží nahradit osobní zážitek. Rezervujte si vstupenky ještě dnes a nechte se pohltit Loosovým uměním a smyslem pro dokonalost.

Časy prohlídek a vstupné?

Trasy jsou navržené tak, aby je bylo možné všechny stihnout za jeden den, nachází se poměrně blízko u sebe (mapa). Zvládnete je pěšky nebo můžete využít místní MHD. Nicméně, pokud vás netlačí čas, můžete si prohlídky rozvrhnout do dvou dní a spojit návštěvu i například s občerstvením v Café Semler, která se nachází přímo v budově Semlerovy rezidence. Pochutnáte si zde na výběrové kávě a zákuscích nebo sem můžete zavítat na brunch, který podávají do 15 hodin. Vstupenky na prohlídky zakoupíte online nebo v Turistickém informačním centru Visit Plzeň. Doporučujeme vstupenky rezervovat s dostatečným předstihem.

Trasa č. 1: Byty Voglových a Krausových můžete v pátek a sobotu navštívit v časech: 9:15–10:30, 11:00–12:15, 12:45–14:00, 14:30–15:45. Cena vstupného: dospělí 240 Kč, děti/studenti/senioři: 160 Kč.

Trasa č. 2: Brummelův dům můžete v pátek a sobotu navštívit v časech: 11:00–11:45, 12:00–12:45, 13:00–13:45, 14:00–14:45, 15:00–15:45. Cena vstupného: dospělí 290 Kč, děti/studenti/senioři: 190 Kč.

Trasa č. 3: Semlerovu rezidenci můžete v pátek a sobotu navštívit v časech: 10:00–11:15, 11:30–12:45, 13:00–14:15, 14:30–15:45, 16:00–18:00. Cena vstupného: dospělí 370 Kč, děti/studenti/senioři: 260 Kč.

Prohlédněte si fotogalerii