Do Plzně za designem a kvalitní architekturou

Do Plzně se můžete vypravit nejen za tradičními turistickými lákadly a výborným pivem a jídlem, ale také za moderní architekturou a designem. Podzimní počasí vybízí k objevování zdánlivě skrytých skvostů. Hezky v teple a pod střechou můžete objevovat interiéry od světoznámého Adolfa Loose. Při procházce Plzní narazíte na zajímavé stavby z minulého století i ty, které vznikly teprve nedávno. Na začátku prosince vám začátek adventu zpestří Plzeň Design Week, přehlídka kvalitního designu a módy ze západu Čech.



Loosovy interiéry

Především příznivci interiérového designu ocení výjimečné dílo jednoho ze zakladatelů moderní architektury, Adolfa Loose. V Plzni totiž hned po Vídni najdete nejvíce realizací tohoto světoznámého architekta.  Ve 30. letech 20. století zde navrhl více než desítku interiérů pro místní židovské podnikatele. Výjimečné jsou nejen svojí kvalitou, ale také tím, že na rozdíl od Loosových prací v Rakousku či jinde, jsou pravidelně přístupné veřejnosti.

Komentované prohlídky

V současné době lze navštívit tři interiéry na dvou prohlídkových trasách: Byty Krausových a Voglových a Brummelův dům. Prohlídky se přes zimu konají každý pátek a sobotu a jsou sice v českém jazyce, návštěvníci ze zahraničí však dostanou k ruce podrobné texty v cizích jazycích a průvodci ochotně zodpoví doplňující otázky v angličtině nebo němčině. Vstupenky doporučujeme rezervovat dopředu na webu www.adolfloosplzen.cz nebo v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky.

V pátek 23. září 2022 se veřejnosti po několikaleté rekonstrukci otevře Semlerova rezidence. Jedná se o jediný byt v Loosově stylu v Plzni, kde nalezneme unikátní princip tzv. Loosova Raumplanu. Další informace najdete zde.

Plzeňská architektura 20. století

Začátkem 20. století i v období mezi válkami vznikalo v Plzni mnoho staveb a interiérů, které byly důkazem postupného přerodu tradiční secesní architektury v architekturu moderní. Ve městě najdete stavby rané moderny s prvky klasicistních i kubistických odstínů či funkcionalismu. Za nejvýznamnější osobnost západočeské architektury je považován architekt Hanuš Zápal, jehož stavby v Plzni potkáte doslova na každém rohu. Pokud byste ocenili podrobnějšího průvodce, využijte Plzeňský architektonický manuál na webu https://pam.plzne.cz/. Pokud budete v Plzni přes týden, máme pro vás tip na funkcionalistickou budovu technických úřadů, ve kterém je v úředních hodinách v provozu výtah Páternoster (mapa). Na jízdu v něm zve ve svém videoprůvodci o Plzni i slavný Honest Guide.

Novodobá architektura v Plzni

V Plzni najdete také moderní stavby nového milénia. Novodobou dominantou širšího centra města se stalo Nové divadlo, které na první pohled upoutá fasádou ve tvaru opony. Při příjezdu na hlavní vlakové nádraží vás zaujmou kontejnerové stavby, které ukrývají kromě několika gastroprovozů také infocentrum s vyhlídkovou věží. Architektonicky zdařilá je mimo jiné také budova Fakulty umění a designu v kampusu Západočeské univerzity.

Prohlédněte si fotogalerii