Z města ven: na procházku, zříceninu hradu i fotbalgolf do Litic

Ve druhém díle našeho nového seriálu, ve kterém představujeme okrajové části Plzně, se společně podíváme do Litic. Tato dříve samostatná obec byla k Plzni natrvalo připojena až roku 1970. Vesnický ráz Litic se však dochoval dodnes. Vy se sem můžete vydat na jednu z nejstarších hradních zřícenin u nás, zahrát si fotbalgolf anebo jen tak na procházku po naučné stezce Dubová hora.



Za historií jednoho z nejstarších hradů u nás

Nejdříve dřevěný litický hrad založil zřejmě Drslav, prefekt plzeňský, již na konci 12. století. Samotný kamenný hrad vznikl v průběhu 13. století a patří tak mezi nejstarší šlechtické hrady v Česku. Z hradu se toho nedochovalo příliš mnoho, ale i tak stojí za návštěvu. Z původního hradu, který byl opuštěn již v 15. století, zbyly pozůstatky předhradí, mohutný val a příkop, terénní nerovnosti, zbytek zdi a zbytky vstupní brány. Ze zříceniny je nečekaně krásný výhled do kraje a výlet sem ocení jistě i ti nejmenší, pro které je v těsné blízkosti k dispozici nové dětské hřiště. V okolí roste vzácný morušovník černý a bílý.

Fotbal nebo golf? Zkuste Fotbalgolf!

Znáte fotbalgolf? Jedná se o hru, která spojuje fotbal, golf a minigolf do jedné zábavy. V Liticích si jej můžete zahrát na speciálním hřišti na téměř 4 hektarech. FotbalPark Plzeň disponuje 18 jamkami, které obsahují přírodní i umělé překážky. Součástí areálu je také terasa s občerstvením či šatny s WC a sprchou. Hřiště je pro veřejnost otevřené v pátek od 14 do 19 hodin a v sobotu, neděli a státní svátky od 10 do 19 hodin. Fotbalgolf je vhodný jak pro jednotlivce, tak pro početné skupiny, takže se sem můžete vydat s celou rodinou anebo partou přátel.

Zasportovat si můžete i v nedalekém sportovním areálu Škodaland. Na území o rozloze 5 ha najdete in-line dráhu, minigolfové hřiště nebo skate park s největším počtem překážek v Plzni.

Procházka s dětmi po naučné stezce kolem Dubové hory

Pokud přemýšlíte, kam s malými dětmi v okolí Plzně vyrazit na procházku, doporučujeme Naučnou stezku Dubová hora. Na 1,8 kilometru dlouhé trase je osm zastavení s tabulemi a herními prvky určenými hlavně předškolákům a dětem prvního stupně ZŠ. Čeká vás poznávačka stop lesní zvěře a stromů i dřevěné pexeso pro nejmenší. Pro plnění některých úkolů je dobré vzít si s sebou papír. Trasa začíná u vyhlídky na Dubové hoře a končí na cestě vedoucí ke Kotkově chatě. Vede po zpevněných cestách, po kterých projede i kočárek. Pro ty, kteří k místu chtějí dojet autem, se doporučuje vůz zaparkovat například u hřbitova v Liticích. Podrobná mapka naučné stezky Dubová hora je ke stažení zde.

Co dalšího zajímavého objevíte v Liticích?

Za zmínku určitě stojí místní kostel svatého Petra a Pavla. Jde totiž o velmi hodnotnou církevní stavbu v Plzni s unikátním gotickým vchodem. Dnes je kostel chráněn jako kulturní památka. Ke kostelu náleží Římskokatolická fara, která dnes slouží jako společenské centrum. Přímo pod kostelem se nachází restaurace, kde si můžete dát třeba jedno plzeňské.

Další zajímavostí je selská usedlost z období baroka jejichž součástí je barokní sýpka ze 17.století. Jedná se též o kulturní památku a také nejstarší obilnici v Plzni. Na statku se v současné době nachází zoo farma, která pořádá pro školky a školy exkurze spojené s přednáškou o životě na statku a chovu hospodářských zvířat.

A poslední zajímavostí je Památník americkým letcům zahynulým při posledním náletu na Škodovku na konci II. sv. války. Prohlédnout si ho můžete v Liticích naproti Lidovému domu.

V Liticích se během roku koná také mnoho tradičních akcí, jako je masopust, pouť, vinobraní anebo litická hradní slavnost a vánoční jarmark.

Vyrobte si vlastní svíčku ve svíčkárně

Volnočasovou aktivitu na deštivé odpoledne nabízí svíčkárna Rodas. Ve čtvrtek a v pátek od 14 do 18 hodin a v sobotu a v neděli od 13 do 18 hodin si zde můžete vyrobit nejen vlastní svíčku, ale i mýdla nebo koupelové soli. Děti určitě bude bavit odlévat do forem různých tvarů voskové pastelky ze včelího vosku a potravinářských barev. V místním zookoutku si můžete prohlédnout prasátka, slepičky, hrdličky anebo agamu vousatou.

Jak se dostat do Litic

Litice se rozkládají na jižním okraji Plzně při řece Radbuze a vodní nádrži České údolí. Autem vás do Litic spolehlivě dovede Klatovská třída. Autobusem č. 21 se do Litic dostanete ze zastávky Bory, případně Nová hospoda. A vydat se sem můžete i na kole, z Plzně vede kolem přehrady moc pěkná cyklostezka.