Kam v Plzni vyrazit na svatomartinskou husu a víno?

Rok se s rokem sešel a svatý Martin s sebou opět přiveze svatomartinské víno, hody, slavnosti a samozřejmě i dokřupava upečené husy. Legenda praví, že husy svatého Martina při bohoslužbě tolik rušily, že nyní zato každý rok pykají na svatomartinském pekáči. K husám neodmyslitelně patří i víno. První lahve mladého svatomartinského vína se začnou otevírat tradičně 11.11. v 11 hodin a 11 minut.Je libo husičku nebo vínečko?

Počátkem listopadu provoní mnoho plzeňských lokálů pečená husa se zelím a bramborovým knedlíkem. Na husičku a košt svatomartinských mladých vín však nemusíte jen do restaurací, konají se i venkovní akce. Na hody můžete vyrazit třeba do venkovské oázy uprostřed sídliště – statku U Matoušů, na Doubravku do Habrmannova parku nebo na výlet do okolí Plzně. Ve čtvrtek 17. listopadu se za svatým Martinem ohlédneme na Svatomartinském koštu mladých vín v Křižíkových sadech.

Svatomartinské hody na statku U Matoušů

Pečenou husičku, husí játra a další husí speciality můžete ochutnat 12. listopadu od 11 do 18 hodin na selském statku U Matoušů v Plzni-Bolevci. Tam na vás kromě výborného jídla bude čekat i dobré víno od zhruba třiceti vinařství z Čech a Moravy. K tomu všemu vám bude hrát cimbálovka a nebude chybět ani svatý Martin na koni.

Svatomartinské hody v Habrmannově parku na Doubravce

V neděli od 11-18 hodin se bude hodovat pod širým nebem na Doubravce v příjemném Habrmannově parku. Nebudou chybět různé stánky s občerstvením, živá hudba a další doprovodné akce.

Na výlet za svatým Martinem

Za svatým Martinem se můžete vydat i mimo Plzeň. V sobotu 12. listopadu přijede svatý Martin na hrad Radyně. I zde se bude konat svatomartinské posvícení, okoštujete letošní svatomartinské víno a užijete si odpoledne s Martinovou družinou.

 

Sváteční Svatomartinský košt

Svatý Martin se bude oslavovat i ve čtvrtek 17. listopadu od 11 do 19 hodin v Křižíkových sadech. Tam na vás bude čekat více než desítka tuzemských vinařství, u jejichž stánků ochutnáte první vína ročníku 2022. Kromě vína se lze těšit také na pestrou nabídku občerstvení, nebo na setkání se someliérem Zdeňkem Kintrem. Vstupné na akci je zdarma. Víno se bude nalévat výhradně do speciálních sklenic, které budou k zakoupení na místě.

Svatomartinská husa v nabídce plzeňských restaurací

V Plzni máte na výběr z mnoha restaurací, kde si svatomartinské menu vychutnáte. Některé zařadily husí pochoutky do denních nabídek, jiné připravily speciální menu. Doporučujeme se podívat, od kdy nabídky platí a moc neváhat, ať vám husa neuletí. Přejeme vám dobrou chuť!

Pár tipů na závěr

Tradiční husí hody rozhodně nesmějí chybět v Potrefené Huse, která nabízí husí kaldoun i husí stehýnko se zelím a karlovarským knedlíkem. Kozlovna Doubravka pro vás připravila speciální svatomartinské menu, kde ochutnáte husí škvarkovku, nebo grilované husí prso. Restaurace u Pramenů na Roudné zve kromě husího stehna na husí paštiku a bramborové lokše. V restauraci Srdcovka Corso ochutnáte husí dobroty připravené na různé způsoby. Sokolovna Bolevec nabízí mimo jiné i husí játra na roštu. Konfitované husí stehno anebo pivní rohlíčky s makovou a ořechovou nádivkou si dáte v Hospodě na Spilce. Restaurace Roští v Křimicích pro vás chystá, kromě tradičních hodů, i příjemné překvapení a večerní svatomartinské menu nabízí i hotelová restaurace Pils´n´Grill v Marriottu.