Kam na husí hody v Plzni?

Stejně jako každý rok, i letos počátkem listopadu provoní mnoho plzeňských lokálů pečená husa se zelím a karlovarským nebo bramborovým knedlíkem. Na husičku a košt svatomartinských mladých vín však nemusíte jen do restaurací, konají se i venkovní svatomartinské akce. Na hody můžete vyrazit třeba do venkovské oázy uprostřed sídliště – statku U Matoušů, na Doubravku do Habrmannova parku nebo na výlet do okolí Plzně. Ve středu 17. listopadu se za svatým Martinem ohlédneme na Svatomartinském koštu mladých vín v Křižíkových sadech.Svatomartinská husa v nabídce plzeňských restaurací

V centru města máte na výběr z mnoha restaurací, kde si svatomartinské menu vychutnáte. Některé zařadily husí pochoutky do denních nabídek, jiné připravily speciální menu. Doporučujeme se podívat, od kdy nabídky platí a moc neváhat, ať vám husa neuletí. Přejeme vám dobrou chuť!

Plzeňka v Riegrově ulici nabízí kromě tradičního kaldounu a konfitovaného husího stehna se zelím a variací knedlíků třeba trhané husí maso v bulce nebo husí játra. Tradiční husí hody nesmí chybět v Potrefené huse. Švejk restaurant zve krom husích pochoutek na smažené vdolečky se švestkovými povidly a zajímavou nabídku mladých vín.  Srdcovka Corso má ve svém svatomartinském menu třeba husí roládu s lokši. Husí hody s pivními speciály i mladým vínem pořádá statek Černá ovce na Roudné. V Lokále pod divadlem si můžete dokonce celou husu objednat předem domů.

Svatomartinský košt mladého vína v Plzni

Svatomartinské hody na statku U Matoušů

Národní kulturní památka Selský dvůr u Matoušů v Bolevci zve návštěvníky za poznáním vesnické architektury a života na vesnici v 18. – 20. století. K tomu neodmyslitelně patřily tradiční posvícení a oslavy. Proto jsou k Matoušům tuto sobotu zváni všichni milovníci vína, dobrého jídla a zábavy na Svatomartinské hody. Ochutnáte křupavou husičku, koštnete mladé víno a chybět nebude ani svatý Martin na bílém koni.

Svatomartinské hody v Habrmannově parku na Doubravce

V neděli se bude hodovat na Doubravce v příjemném Habrmannově parku. Husí kaldoun pro vás na tuto akci uvaří letošní vítěz Festivalu polévky restaurace U Sousedů a pochutnáte si i na pečené huse a svatomartinských vínech. Chybět nebude cimbálová muzika a další hudební program a ani sám svatý Martin si tuto akci ujít nenechá.

Na výlet za svatým Martinem

Za svatým Martinem se můžete vydat i mimo Plzeň. Ve Šťáhlavech se 11. listopadu koná Svatomartinské setkání s koncertem v kostele sv. Vojtěcha a lampionovým průvodem. V sobotu 13. listopadu přijede svatý Martin na hrad Radyni. I zde budete moci okoštovat letošní svatomartinské víno a užít si odpoledne s Martinovou družinou. Pivovar Bizon v Čižicích zve o víkendu 13. – 14. listopadu na Svatomartinské hody plné voňavých husích dobrot a poctivého řemeslného piva.

Sváteční Svatomartinský košt

Oslavy svatého Martina neskončí víkendem a ve středu 17. listopadu od 11 do 19 hodin budou pokračovat v Křižíkových sadech. Koná se zde Svatomartinský košt mladých vín ročníku 2021. Čekat vás tu bude 14 tuzemských vinařství a kromě vína se můžete těšit na pestrou nabídku občerstvení, nebo třeba setkání se someliérem Zdeňkem Kintrem. Vstupné na akci je zdarma, víno se bude koštovat ze sklenic, které budou v prodeji za 50 korun.