Kam v Plzni vyrazit na svatomartinskou husu a víno?

Rok se s rokem sešel a svatý Martin s sebou opět přiveze svatomartinské víno, hody, slavnosti, trhy a samozřejmě i dokřupava upečené husy. Legenda praví, že husy svatého Martina při bohoslužbě tolik rušily, že zato každý rok pykají na svatomartinském pekáči. K husám neodmyslitelně patří i víno. První lahve mladého svatomartinského vína roku 2023 se začnou otevírat tradičně 11.11. v 11 hodin a 11 minut.Je libo husičku nebo vínečko?

Počátkem listopadu provoní mnoho plzeňských lokálů pečená husa se zelím a bramborovým knedlíkem. Některé zařadily husí pochoutky do denních nabídek, jiné připravily speciální menu. Na husičku a košt svatomartinských mladých vín nemusíte jen do restaurací, konají se i venkovní akce. Chybět nebudou ani tradiční Martinské trhy na náměstí Republiky a výborné regionální potraviny zakoupíte na sv. Martina i na farmářských trzích.

Svatomartinské trhy na náměstí Republiky

Martinské trhy se pravidelně konají na plzeňském náměstí Republiky. Můžete se těšit na stánky s dobrotami, které na žádném správném trhu nesmí chybět. Chybět nebude živá hudba a ukázky lidových řemesel. Vše vyvrcholí poslední den, na svátek Martina, který dorazí na bílém koni i se svojí družinou.

Svatomartinské hody na Selském dvoře U Matoušů

Pečenou husičku, husí jatýrka anebo husí kaldoun ochutnáte v sobotu 11. listopadu od 11 do 19 hodin na Bolevecké návsi a na Selském dvoře U Matoušů, kde se budou konat tradiční Svatomartinské hody. K výbornému jídlu rozhodně patří i dobré víno, těšit se můžete na degustaci vín od zhruba třiceti vinařství z Čech a Moravy. K tomu všemu vám bude hrát cimbálovka, v 16:30 hodin zahraje skupina MDK Band a vystoupí i Trio Podagro s pásmem barokní hudby. Chybět nebude ani doprovodný program pro děti a sv. Martin na bílém koni se samozřejmě také objeví.

Na výlet za svatým Martinem

Na svatého Martina přijede již tradičně na hrad Radyně pán na bílém koni se svým bohatým odpoledním programem. Těšit se můžete na svatomartinské posvícení, ochutnávku vín a dobovou živou hudbu. Pro děti bude připraveno podzimní tvoření. Ve 14 hodin přijede samotný sv. Martin na koni i se svými družiníky. Chybět nebudou ani komentované prohlídky hradu. Hrad Radyně ve Starém Plzenci navštivte mezi 12 a 16 hodinou.

Svatomartinské hody v Habrmannově parku na Doubravce

V neděli 12. listopadu se vypravte do Habrmannova parku na Doubravku, kde se bude konat tradiční akce Svatomartinská husa. Dáte si zde nejen husu se zelím a knedlíky, ale i například husí kaldoun s domácími nudlemi, bramborové lokše s trhaným kachním masem nebo husí játra na víně s cibulovým čatní a jablky. K dostání bude i burger s husím masem. Ochutnáte mladá svatomartinská vína a celou atmosféru dokreslí Cimbálovka Alexandra Vrabela.

Sváteční Svatomartinský košt

Svatý Martin se bude oslavovat i v pátek 17. listopadu od 11 do 19 hodin v Křižíkových sadech. Tam na vás bude čekat více než desítka tuzemských vinařství, u jejichž stánků ochutnáte první vína ročníku 2023. Kromě vína se lze těšit také na pestrou nabídku občerstvení nebo na setkání se someliérem Zdeňkem Kintrem. Vstupné na akci je zdarma. Víno se bude nalévat výhradně do speciálních sklenic, které budou k zakoupení na místě.

Svatomartinská husa v nabídce plzeňských restaurací

V Plzni máte na výběr z mnoha restaurací, kde si svatomartinské menu vychutnáte. Přinášíme pár tipů, kam můžete na husu vyrazit.

Pečené husy, husí speciality, mladá vína i pivní speciály si dáte na statku Černá ovce. Svatomartinské menu s mladým vínem si vychutnáte v Pivovarském dvoře Purkmistr. Husy na talíře přiletí i do hospody Na Spilce. Husí hody rozhodně nesmí chybět v Potrefené Huse, která nabízí husí kaldoun nebo husí játra na červeném víně. Kozlovna Doubravka pro vás připravila speciální svatomartinské menu, kde ochutnáte husí paštiku nebo konfitované husí stehno. Sokolovna Bolevec nabízí mimo jiné i husí játra na roštu. Restaurace Roští v Křimicích pro vás chystá, kromě tradičních hodů i překvapení ve formě otevřených historických pivovarských sklepů. U Salzmannů ochutnáte paštiku z husích jater s cibulovou marmeládou nebo husí čtvrtku pečenou v rozmarýnovém sádle. Speciální husí menu připravila také Flora Restaurant & PubŠenk a restaurace LékárnaPlzeňka a na italské kachní hody se zastavte v Cantině.

Doporučujeme se podívat, od kdy nabídky platí a moc neváhat, ať vám husa neuletí. Dobrou chuť!