V Plzni a okolí se může vydat na výlet na kole profík i sváteční cyklista

Plzeň není jen městem pro všechny milovníky piva a architektury, ale také čím dál tím více přívětivějším městem pro všechny milovníky jízdních kol. Najdete zde celou řadou vhodných cyklotras, stezek i běžných lesních cest. Nevadí, že nejste na kole zdatní jako Roman Kreuziger a na Tour de France se podíváte maximálně v televizi. Z cyklotras v Plzni i jejím okolí si vybere každý. A jako bonus, na cestách toho spoustu uvidíte a zažijete.Na kole jen po městě

Pokud patříte mezi ty zdrženlivější sportovce a na kole vám stačí ke spokojenosti ujet jen pár kilometrů, jsou pro vás jako stvořené krátké výlety po městě. Ideální jsou trasy kolem plzeňských řek. Vydejte se třeba podél řeky Radbuzy ze Štruncových sadů až na okraj Plzně do Hradiště (mapa). Na konci objevíte Plovárnu s občerstvením, hezké dětské hřiště i možnost se v létě vykoupat. Oblíbenou trasou je také tzv. Kilometrovka (mapa), po které se z centra snadno a rychle dostanete k zoologické zahradě. A další pohodový krátký výlet (mapa) je ze Štruncových sadů, kolem Božkovského ostrova do Koterova, kde si prohlédněte městskou památkovou rezervaci, Koterovskou náves. Další tipy na krátké cyklovýlety najdete na našem webu Plzeň pro děti.

Z Plzně do okolí

Výletů do okolí nabízí Plzeň opravdu hodně. Můžete jet na hrad Radyně, lesní zámek Kozel anebo do Dobřan na zmrzlinu.  Po převážně asfaltové cyklostezce můžete vyrazit na okružní jízdu do Třemošné (mapa). Pojedete kolem Boleveckých rybníků a Arboreta Sofronka až téměř do Třemošné. Odtud je to kousek do nevšedního technického muzea Airpark Zruč, kde uvidíte sbírku desítek letadel, tanků a vrtulníků. Zpět se pak vydáte okolo technické památky Kolomazné pece, Šídlovského rybníka do Bolevce, kde navštivte Selský dvůr u Matoušů. Pokud si chcete udělat delší výlet, mrkněte na náš tip 40 km dlouhou trasu Na kole kolem Plzně podél řek.

Vyzkoušejte Pumptrack

Nadšený sportovec slovo pumptrack určitě zná, ale někteří z vás tento výraz možná slyší poprvé v životě. Jedná se o uzavřený okruh pro jízdu na kole anebo i koloběžce, skateboardu či odrážedle. Vyřádí se tu především děti. Dráhu s asfaltovým povrchem s vlnami a klopenými zatáčkami projedete i bez šlapání. V Plzni najdete takové okruhy hned dva. První pumptrack je v Plzni – Bolevci a je vhodný pro amatéry i pro profíky. Druhý pumptrack můžete navštívit ve Vejprnicích. Z Plzně sem pohodlně dojedete po letos dokončené cyklostezce pro cyklisty, koloběžkáře, chodce či jezdce na in-line bruslích, která propojuje Plzeň a Nýřany podél Vejprnického potoka.

Praktické tipy

Spoustu informací pro ty, kteří chtějí Plzeň zažít ze sedla svého kola najdete na webových stránkách Plzeň na kole a Plzeňsko na kole. Zajímavé tipy na cyklovýlety najdete na stránkách Bike4you anebo blogu Pilsen Bike. Místo, kde jsou v Plzni cyklisté opravdu vítáni je Centrum cyklistiky Bike Heart ve Štruncových sadech. Nejen, že se zde dozvíte potřebné informace, ale je tu například i možnost si kolo po vyjížďce umýt, osvěžit se v kavárně nebo dát své kolo do kupy v servisním koutku. Bike Heart pořádá také společné tréninky, vyjížďky, workshopy anebo kurzy a přednášky. V Plzni samozřejmě fungují půjčovny kol. Skibikecentrum najdete v ulici Otýlie Beníškové, asi 10 minut chůze z centra města a druhou půjčovnu kol najdete na hlavním nádraží Českých drah. Využít můžete i systém sdílených kol Kolem Plzně.