Cyklovýlet: Z centra Plzně na zmrzlinu nebo pivo do Dobřan

Náš další cyklovýlet vás zavede na jih od Plzně do krásného města Dobřany, které je proslulé svou vyhlášenou zmrzlinou a pivovarem Modrá hvězda.

Náročnost: mírná až střední (několik krátkých stoupání)

Délka: 40 km

Zde najdete přehlednou mapu s vyznačenou cyklotrasouZ centra města vyrazíte nivou řeky Mže cyklotrasou č. 37. Po příjemné rovince mezi poli a dlouhou alejí, kdy za zády necháte industriální panorama města, se dostanete do Křimic.

V této vesnici, známé svým kysaným zelím, si můžete vyfotit trochu omšelý zámek nebo si dát první limošku třeba v Roští. Nenavádíme vás do nějakého křoviska, nýbrž příjemné místní občerstvovny přímo u řeky.

Z Křimic vyjedete mírným kopcem (pro větší bezpečnost můžete tento kousek vyjít po chodníku na levé straně silnice) na polňačku (trasa č. 2151), ze které se nabízí panoramatické výhledy na Plzeňskou kotlinu a její tři hlavní vrcholy.

Sjedete mezi chatami k Vejprnickému potoku, kde si cestou dolů nezapomeňte přehodit na nízký převod.

Za přechodem přes hlavní silnici vás bude čekat krátký, nicméně intenzivní výstup na Novou Hospodu. Pokud chcete kolo vyvést, po levé straně je chodník.

Projedete okrajem této městské části, přejedete lávku přes dálniční přivaděč a vychutnáte si, stále po cyklotrase č. 2151, průjezd voňavým smíšeným lesem po rovinaté asfaltce.

Sjedete na Valchu, kterou projeďte mezi domy a napojte se na zelenou naučnou stezku vedoucí do Lhoty. Vést vás můžou dřevěná zvířátka vyřezaná pro děti.

Ve Lhotě minete fotbalový stadion a přejedete lávku Járy Cimrmana. Po lávce mistr nikdy nepřešel, nicméně Plzeňsku a plzeňskému pivu se věnoval například zkomponováním osmé symfonie zvané „sudová“.

U chatové osady s trampským názvem „Měsíční údolí“ dojedete k vlakové zastávce a napojíte se na málo frekventovanou silnici. Cestou se vám otevře výhled na panorama města Dobřany, kam to máte už jen pár kiláčků.

Zasloužený odpočinek a oběd doporučujeme na náměstí, třeba v pivovaru s jedinečnou architekturou Modrá hvězda.

Nezůstaňte v Dobřanech jen u oběda. Projděte si tu hezké náměstí s opravenými domy. Slavná je i zdejší zmrzlina, která se prodává nedaleko areálu známé psychiatrické léčebny.

Zpátky doporučujeme stejnou trasu až do Lhoty, k romantické chatové „Osadě údolí slunce“ u řeky Radbuzy.

Jeďte přímo podél řeky (budete jí mít po pravé ruce) osamělými loukami až k přehradě České údolí. Naše mapa vám bude ukazovat cestu jinudy, ale nenechte se zmást. Cesta v mapě značená není, ale existuje, sami jsme ji vyzkoušeli. Přehradu si můžete prohlédnout z lávky.

Malým kopečkem podél višňového sadu a následně největší plzeňskou chatovou oblastí Výsluní se dostanete k Tyršovu mostu.

Rozhodně se tady zastavte a načerpejte síly v Meditační zahradě. Zahrada se jmenuje Památník obětem zla a vytvořil ji z původního ovocného sadu politický vězeň Luboš Hruška.

Kousek vedle je Luftova zahrada, avšak ta bývá otevřená jen občas. Nyní vám zbývá jen sjet k řece Úhlavě a po cyklotrase číslo 3 zpět do centra města.