Selský dvůr U Matoušů

Uprostřed plzeňského panelového sídliště Lochotín se zachoval kousek vesnické idyly v podobě Bolevecké návsi. Té dominuje Selský dvůr U Matoušů, unikátní Národní kulturní památka, která návštěvníkům po nedávno dokončené rekonstrukci ukáže, jak se žilo a pracovalo sedlákům v okolí Plzně.

www.usedlost-bolevec.cz

Otevírací doba

únor, březen, listopad a prosinec
úterý – pátek 10:00 – 15:00

duben, květen a říjen
úterý – neděle 9:00 – 16:00

červen až září 
úterý – neděle 9:00 – 17:00

 

Vstupné

Jednotné vstupné do areálu – 50 Kč
Prohlídky dospělí – 120 Kč
Prohlídky senioři a mládež – 100 Kč
Prohlídky děti 6-17 let – 40 Kč
Prohlídky děti do 5 let – zdarma

Informace o začátcích jednotlivých prohlídek naleznete zde.

MHD zastávka

Bolevecká náves
1

hledat spojení

Bolevecká náves 1/3
323 00  Plzeň

zobrazit na mapě

Co na statku zažijete?

Národní kulturní památka Selský dvůr U Matoušů mapuje vývoj vesnické lidové architektury a životního stylu na Plzeňsku v období 18. – 20. století. V areálu stavení si můžete prohlédnout volně přístupnou expozici v sýpce a stodole a tematické výstavy v bývalých stájích.

Komentované prohlídky

Při návštěvě statku se můžete zúčastnit pravidelných komentovaných prohlídek obytného stavení s průvodcem, v rámci kterých se dozvíte, jak se na statku žilo a pracovalo. Prohlídka trvá 45 minut. V únoru, březnu, listopadu a prosinci se prohlídky obytného stavení konají od úterý do pátku v 11:00 a 13:00. V dubnu, květnu a říjnu jsou prohlídky ve všední den v 11:00, 13:00 a 15:00. O víkendech a v hlavní sezoně jsou prohlídky vždy v celou hodinu v uvedeném rozmezí.

Mimořádné správcovské prohlídky

Chcete-li si opravdu projít celý areál statku, nakouknout do všech koutů a dozvědět se i to, co na běžných prohlídkách nezazní, vyberte si z termínů speciálních prohlídek se správcem selského dvora U Matoušů. Během této 90minutové prohlídky proniknete ještě více do tajů hospodářství, dovíte se, kde byla pole patřící ke statku a vyzkoušíte si třeba mlácení obilí.


Prohlédněte si fotogalerii