Tipy na výlety pro celou rodinu za zvířátky, na hrady i pohádkový statek

Krásných míst v okolí Plzně je tolik, že vám na jejich návštěvu jeden víkend nestačí. Jestli vám dochází nápady, kam vyrazit s celou rodinou anebo hledáte místa, kde nebudou davy lidí, je tento článek stvořený přímo pro vás. Přinášíme tipy na neotřelá místa v okolí Plzně, kde se vám, ale hlavně vašim dětem bude líbit. A vydat se sem můžete po celý rok.Za zvířátky na farmy, statky i minizoo v okolí Plzně

Pokud už jste zoologickou zahradu v Plzni prozkoumali křížem krážem a na statku Lüftnerka jste jako doma, můžete navštívit zvířátka i v okolí Plzně. Do Farmaparku u Toma a Zoo v Plasích jsme vás zvali již několikrát, zvířátka ale najdete i na dalších místech.

Zámecký statek plný zvířátek najdete 16 km severozápadně od Plzně v obci Újezd nade Mží. Jak se na farmě žije, se dozvíte na Farmářově stezce. Ze zvířat uvidíte koně, ovce, kozy, velblouda, lamu, oslici, králíky, prasátka a další.

V Milínově, 20 km jihovýchodně od Plzně, objevíte agroturistickou atrakci, která návštěvníkům představuje život na farmářské usedlosti. Na farmu Moulisových je volný přístup, je zde k dispozici dětské hřiště a můžete si zde udělat rodinný piknik. Společnost vám budou dělat kozy, ovečky, poníci, králíci a morčátko Pepa.

Rozsáhlý zemědělský areál, který býval v historii krásným knížecím poplužním dvorem, najdete v malé obci Krasíkov 45 km severozápadně od Plzně. Ve Dvoře Krasíkov bydlí například zvědavé kozy a kůzlata, lamy, oslice Amálka, kamerunské ovce, jeleni a koně. V místním Amálčině krámku zakoupíte mýdla, šumivé bomby do koupele, sirupy, zelňáky nebo levandulové sušenky a také kozí a kravské sýry.

Krásné místo na výlet s dětmi najdete 37 km východně od Plzně v Olešné u Hořovic. V minizoo spojené s útulkem Zvířátkov, najdete herní a odpočinková místa pro děti. Konají se zde také různé akce. Domov tu mají ovečky, kuna, mýval, nosál, fretka, opička, agama, oslice, kozy, poníci, surikaty, lišky, krůty, emu, bažant, želva anebo přeštické prasátko Vašík a klokan Skip.

Ždírecká zoo je veřejně přístupný park v obci Ždírec – Myť, 30 km jižně od Plzně. Nachází se u téměř zapomenutého lesního rybníčku v dubovém hájku. Rozmanitost místních živočichů ovšem představují umělecky. Všechna zvířátka jsou ze dřeva anebo z kovu. Prohlédnete si jich více než 40. Dále zde můžete najít několik herních a naučných prvků.

U malé obce Terešov, 35 km severovýchodně od Plzně, poznáte chování zvířat v prostředí pro ně přirozeném a návštěvu můžete spojit se zajímavým programem. Na farmě Alp Rieser se po předchozí domluvě můžete naučit ručně podojit kozu, nebo česat vlnu na česačce a spřádat vlnu z alpaky na tradičním dřevěném kolovrátku.

Za tajemnými zříceninami v okolí Plzně

Česko je vyhlášené velkým množstvím hradů, zámků i zřícenin. Hrad Radyně, tyčící se na kopci několik kilometrů za městem, nedaleko Starého Plzence, již znáte. Na zříceninu hradu Buben a Libštejn, jsme vás také již zvali, ale zřícenin je v okolí mnohem více.

Romantická zřícenina gotického hradu Gutštejn se nachází asi 40 km od Plzně nedaleko Konstantinových Lázní a patří mezi nejhezčí zříceniny u nás. Oficiálně přístupná je pouze na vlastní nebezpečí, ale z vlastní zkušenosti můžeme říct, že není problém se sem vydat i s dětmi. Jen je potřeba dávat větší pozor, hrozí tu nebezpečí pádu. K hradu se pohodlně dostanete z nedalekého asi 500 m vzdáleného parkoviště.

Zříceninu hradu Roupov najdete asi 30 km od Plzně. Je velmi dobře přístupná a jistě vás potěší, že ji můžete celkem důkladně celou prozkoumat. Objevíte zde velmi zachovalou hradní kuchyni s osmibokým komínem, který se stal místní dominantou. Pokud popojedete ještě 15 km, dojedete k českému “Stonehenge” u Kolovče.

Ze zříceniny hradu Dolní Bělá nezbylo téměř nic, jen skromné zbytky, ale i přesto se tímto směrem můžete vydat na odpolední výlet. Z Plzně sem dorazíte asi za 20 minut. Nedaleko této zříceniny naleznete Megalitický kamenný kruh a Hornobělské kamenné spirály, které jsou zajímavým a velmi netradičním turistickým místem. Pěknou procházku si uděláte kolem nedalekého Černého rybníka, kde objevíte i studánku s pitnou vodou s legračním názvem „Pramen Prdlavka“. V létě se můžete v rybníku i vykoupat a mají zde v sezoně i výborné občerstvení.

Zřícenina hradu Salon se nachází asi 30 km od Plzně v obci Březina u Rokycan a je ideálním výletem pro rodiny s malými dětmi, jelikož se přímo pod zříceninou nachází pěkné dětské hřiště a i koupaliště. Kousek odtud najdete i empírový zámek Březina, který tedy za návštěvu nestojí, ale okolní zahrady s krásným kostelíkem a obory se zvířaty ano.

Poslední místo, které stojí za návštěvu, je zřícenina asi 25 km od Plzně. Letohrádek Kamýk, ze kterého zůstaly jen dvě obvodové zdi, je velmi fotogenický. Leží v pěkném a volně přístupném i upraveném parku. Pod zříceninou objevíte také malý židovský hřbitov, který dodá výletu až tajemnou atmosféru.

Na pohádkový statek, rozhlednu i paleontologická naleziště

Pohádkové chvilky v prostředí krásné venkovské stodoly si s dětmi užijete na Pohádkovém statku ve Vranovicích asi 30 km od Plzně. Zjistíte, jaké pohádkové bytosti bydlely na statku, jak vypadá Smolíček Pacholíček, jak žijí vodníci a čertíci nebo co je to dřevožer. Na statku je však otevřeno pouze od dubna do října.

V obci Břasy, 3 km od Vranovic, najdete volnočasový areál Ultramarinka, který nabízí in-line dráhu, workoutové hřiště, parkourové hřiště, pumptrack, překážkové prvky pro cyklisty (tzv. nort shore learning) a discgolfové hřiště. Navštívit můžete i hrobku rodu Šternberků nebo rozhlednu Na Vrchách, kde si užijete kruhový výhled na Křivoklátskou vrchovinu, okolí Berounky, Plzeňské rozhledny (Chlum, Krkavec, Sylván), hrad Radyni, stolovou horu Vladař, Český les a Šumavu.

Na místě starého dolu Kristián u Břas se nachází také světově jedinečná naleziště paleontologických míst. Zdejší geologické a paleontologické naleziště obsahuje flóru a faunu z období karbonského pralesa starou asi 309 milionů let. Unikátní stěna se zkamenělinami je součástí zdejší naučné stezky.

Výlet můžete ještě spojit s výletem k vodopádu Dírka, nejkrásnějšímu a nejvyššímu vodopádu Plzeňska. Najdete ho v obci Darová, 20 km severovýchodně od Plzně. K vodopádu se můžete svézt přívozem přes řeku Berounku, jezdí denně po celý rok a svezení je nevšedním zážitkem jak pro děti, tak i pro dospělé.

Další tipy na výlety najdete na našem webu v sekci Tipy na výlety anebo v sekci Výlety a procházky.