Výlety na trase z Prahy do Plzně, kde i cesta může být cíl

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. My v Plzni ale musíme neskromně říct, že spousta z nich vede i k nám. Třeba ta z hlavního města, kterou lemuje spousta zážitků, co stojí za malou zajížďku. My se tentokrát podržíme dálniční, respektive železniční trasy spojující Prahu s Plzní a poohlédneme se po zajímavých zastávkách pro dobrodružnější objevitele, tuláky v našich dějinách i ty, kteří milují přírodu lemující řeky Berounku a Klabavu. Protože ještě, než dorazíte do Plzně, můžete něco zažít. A platí to i pro opačný směr. Cílové destinace bychom tedy měli, pojďme prozkoumat to nejzajímavější, co jsme pro vás na trase vytipovali.



Velké objevy pro malé návštěvníky

Sotva překonáme hranice hlavního města, je čas začít pozorovat děti a proměnu jejich nálady. Pokud byste u svých cestovatelských parťáků detekovali touhu po fyzické aktivitě a objevování, není nic snadnějšího než rovnou zamířit do akce. A to třeba hned kousek za Beroun do Muzea Hořovicka v Hořovicích, kde na celou rodinu čeká zajímavá interaktivní expozice věnující se, mimo jiné, lokální tradici cvočkářství. V létě je ve městě také příležitost osvěžit se v akvaparku, který disponuje i krytým, 25 metrů dlouhým bazénem. A kdo by raději zamířil ze země ke hvězdám, musí se vydat vstříc Plzni, konkrétně do Rokycan. Ve zdejší hvězdárně lze, po předchozí domluvě, prozkoumat jedinečnou expozici věnovanou hvězdářství. A pokud dorazíte od února do dubna a od září do listopadu, můžete každý čtvrtek po setmění pozorovat noční oblohu. A to nejen na malé neposedy určitě zapůsobí.

Za medvědy na Točník a rozhledy do kraje na Žebrák

Strategické polohy na trase mezi Prahou, Plzní a Bavorskem využívá i dvojice monumentálních staveb, které se vypínají nad tímto krajem. Starší z nich, hrad Žebrák sloužil jako strážní hrad už od 13. století. Stihla ho však zkáza v podobě vyhoření a stavba postupně pustla. Romantická zřícenina, kterou mimochodem s oblibou navštěvoval i Karel Hynek Mácha, však stojí za návštěvu i dnes. A ze zdejší hradní věže je opravdu nádherný výhled do krajiny.

A to i na Točník, druhý z hradů, založený ve 14. století Václavem IV. jakožto sídlo, které svým rozsahem a krásou mělo konkurovat i Karlštejnu. Dějiny jednomu z našich nejmladších hradů přiřkly trochu jiný osud, nicméně dodnes tu najdete působivé interiéry, palác se sgrafitovou výzdobou a hradní věž, kam můžete v rámci prohlídky vystoupat. A nezapomeňte se pozdravit také s místními medvědy. Stačí se vypravit k hradnímu příkopu, kde dvojice chlupáčů přebývá.

Zákoutími historie na zámku Zbiroh

Novorenesanční zámek Zbiroh je místem, kudy bez přehánění kráčely dějiny. Za dobu své existence se zde vystřídaly největší šlechtické rody, což ostatně tomuto panství vyneslo přízvisko zámek tří císařů. A i později, v časech ne tak vzdálených, hrál svou důležitou roli. To proto, že díky své strategické poloze a unikátnímu buližníkovému podloží, na kterém je vystavěn, poskytoval ideální základnu pro odposlechové vysílačky. Zbirožský zámek však nesloužil jen těmto účelům.

Byl rovněž místem, kde žil a tvořil slavný malíř Alfons Mucha. Tušíte správně, známá Slovanská epopej vznikla právě zde v prostorách velkého sálu, kam zavítáte v rámci komentované prohlídky zámku. Těšit se ale můžete i na legendu o muži se železnou maskou, globus Tycha de Brahe nebo romantický parkový areál v sousedství zámku. A kdo by potřeboval trochu vybít energii, najde zde i minigolf či lanové centrum, jež jsou v provozu vždy od června do září.

 

Rokycany a jejich dějiny na demarkační linii

Čím víc se blížíme k Plzni, tím víc bychom neměli zapomenout na to, jak důležitou roli sehrál tento kraj na konci druhé světové války. Procházela tudy totiž hranice, na níž se střetávala vojska osvobozující Evropu. Armádě, opevnění státu i bojům v tomto regionu se věnuje místní Muzeum na demarkační linii. Multimediální expozice se zabývá dějinami Československé obrany a prezentuje také více než 150 kusů autentické vojenské techniky.

Areálem také prochází zážitková naučná stezka, na jejíž trase si návštěvník může procházet podzemními chodbami a replikami objektů, jež v minulosti sloužily jako součást opevnění státní hranice. Od května do září vždy od 9 do 17 hodin tak máte jedinečnou příležitost nahlédnout do této části naší historie. A pokud by vás téma bavilo, určitě doporučíme návštěvu muzea Patton Memorial Plzeň, které důkladně mapuje květnové dny roku 1945 a osvobození Plzně americkou armádou.

Industriální unikát vodního hamru v Dobřívi

Největší a nejvýznamnější svého druhu. Takový je historický vodní hamr, kde se v minulosti zpracovávalo surové železo nejdříve na tyčové polotovary a později na kované nářadí. Přitom při pohledu z vnějšku byste to do této budovy možná ani neřekli. Za jejími zdmi se však ukrývá unikátní expozice mapující dějiny hutnictví nejen v oblasti Brd.

Za pozornost určitě stojí také mlýnský náhon pro čtyři velká vodní kola, jež energií vody poháněla strojní vybavení hamru a dmýchala oheň ve vyhřívací peci. Milovníkům technických památek určitě doporučujeme návštěvu v rámci industriální stezky Industry open, která v sezóně zprostředkuje zajímavý zážitkový program, prostřednictvím něhož na chvíli nahlédnete pod ruku zkušeným řemeslníkům a třeba si i sami vyzkoušíte práci kováře.

Po modré podél Klabavy až na Tři Trubky

Hamr máte za sebou a teď byste rádi zamířili do lesů? Není nic snadnějšího! Dobřív je ideálním výchozím bodem pro výpravy do nedaleké CHKO Brdy. Ta sice zůstávala po léta zapovězená, nicméně právě teď ožívá. Vyrazit sem můžete pěšky, na kole i autem. V prvních dvou případech doporučujeme vydat se z dobřívské návsi po modré turistické značce směrem k obci Strašice vzdálené asi 6 kilometrů. Cesta vede podél říčky Klabavy a míjí nejeden zajímavý výhled, včetně pozůstatků hradiště Vimberk.

Ve Strašicích nezapomeňte navštívit oblastní Muzeum Středních Brd, které vám přiblíží vývoj tohoto kraje v širším kontextu. Pokračujte stále po modré a jakmile znovu narazíte na řeku Klabavu, k cíli už nebude daleko. Na konci cesty totiž čeká lovecký zámeček Tři Trubky, který jako kdyby svou romantizující architekturou do tohoto kraje snad ani nepatřil. Interiéry stavby jsou bohužel nepřístupné, ale v areálu funguje nové návštěvnické centrum Dům přírody Brd a o kus dál se můžete rozhlédnout do krajiny na Třítrubecké vyhlídce.

Hradní zříceniny Libštejn, Krašov a výhledy na Berounku

Po malém odklonu se vraťme směrem k Plzni a vydejme se severně od dálnice D5. Tady bude naším výchozím bodem městys Liblín. Není to náhoda, protože zdánlivě nenápadná obec má ideální polohu pro objevování okolí. Protíná jí dokonce i Stezka středozemím, která spojuje nejsevernější a nejjižnější body Čech.My se ale vydáme po červené turistické značce cestou ke zřícenině hradu Libštejn, který se vypíná asi 3 kilometry proti směru toku Berounky.

Cestou k pozůstatkům hradu, v jehož sklepeních údajně straší duchové zdejších pánů, nesmíme minout také vyhlídku Havlova skála, jeden z nejznámějších fotopointů nad řekou Berounkou. Určitě stojí za malou zacházku podél silnice. Celou asi 5kilometrovou trasu hravě zvládnete i s nejmenšími a po návratu do Liblína můžete pokračovat dále, třeba ke zřícenině hradu Krašov nebo ještě dál, do obce Skryje.

Kouzlo Skryjských jezírek ukrytých ve skalním kaňonu

Unikátní skalní soutěska a dvojice jezírek, jejichž okolí se proslavilo objevy zkamenělin, jsou vetknuty do lesů chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a lokální atmosféra je tak opravdu jedinečná. Vyrazit sem můžete přímo ze Skryjí, případně z opačného směru, od Podmokelského mlýna. V obou případech na vás v cíli čeká jedinečné duo vodních ploch, jež jsou domovem cenných živočišných druhů, které lze, při troše štěstí, pozorovat.

Své nesporné kouzlo má i zdejší Skryjský vodopád, který sice nepatří mezi nejvyšší, ale co do průtoku je jedním z nejvodnatějších u nás. Cesta k vodopádům není vhodná pro kočárky, vaše drobotina si však s opatrností užije i tuto trasu s několika dobrodružnými přechody vody a úzkými průchody mezi skalními stěnami.