Tipy na pohodové letní výlety kolem Plzně

Léto v Plzni nabízí bohaté kulturní vyžití, zajímavé historické památky i pivní zážitky typické pro městskou turistiku. Pokud byste se rozhodli zůstat déle, v okolí Plzně najdete řadu míst, která vás osloví i ve chvíli, kdy si budete chtít od ruchu velkoměsta odpočinout a vydat se do přírody. Máme pro vás hned několik tipů na výlety. Na Plzeňsku najdete od všeho trošku – romantické výhledy do místní krajiny, netradiční rozhledny, koupání v panensky čisté vodě i místo s vysoce koncertovanou pozitivní energií.



V Dobřanech se budete mít (jak jinak než) dobře

Na Plzeňsku bývaly Dobřany známé z podobných důvodů jako v Praze Bohnice. Poslední dobou však pověst městečka značně vylepšuje místní proslulá zmrzlina a minipivovar. Kromě toho má i krásné historické náměstí. Místní přírodní biotop Kotynka nabízí perfektní příležitost ke koupání. Milovníky piva potěší minipivovar Modrá Hvězda. Z Plzně sem pohodlně dojedete vlakem i na kole. Výlet můžete doplnit procházkou v lesoparku Martinská stěna (mapa) s přírodním divadlem, labyrintem a dalšími zajímavostmi. Nedaleko Dobřan objevíte velmi netradiční vyhlídkovou mohylu na Šlovickém vrchu (mapa). Po cestě budete procházet kolem rezervace s divokými koňmi.

Přívozem na nejvyšší vodopád Plzeňska

Nejkrásnější a nejvyšší vodopád Plzeňska najdete v obci Darová, 20 km severovýchodně od Plzně. Vodopád Dírka (mapa) je asi 3 m vysoký a je dobře přístupný od Darovanského dvora se stylovou restaurací. Pokud pojedete z Plzně přes Zruč-Senec (mapa), můžete se k vodopádu svézt přívozem přes řeku Berounku (mapa). Jezdí denně po celý rok a svezení je už samo o sobě nevšedním zážitkem. Za návštěvu stojí i samotné údolí Díreckého potoka, který je součástí přírodního parku Horní Berounka. Cestou zpět se zastavte v Airparku ve Zruči, kde se nachází nevšední soukromé technické muzeum se sbírkou desítek letadel, vrtulníků a tanků.

Na den vodákem

Plzeň leží na čtyřech řekách a také tu soutokem Mže a Radbuzy přímo v centru města ve Štruncových sadech vzniká nejklidnější řeka pro začínající vodáky – Berounka. Nastoupit na ni můžete nejlépe v kempu u Dolanského mostu. Ten je od Plzně vzdálen 10 km a pohodlně se sem dostanete i bez auta, stačí dojet autobusem do Chrástu. Zde si zapůjčíte veškeré vybavení a následně vás čeká celodenní pohodová plavba po Berounce až do tábořiště Kobylka (mapa plavby), kde vás i s lodí naloží a odvezou zpět k Dolanskému mostu. Zkušenější vodáci mohou vyzkoušet Úhlavu. Ta má sjízdný úsek v délce 72 km, ale je vhodné se na ni vydat jen při dostatečném množství vody. Hezký úsek řeky je z Čižic až na říční plovárnu v Hradišti.

S dětmi do Spáleného Poříčí

Spálené Poříčí, vzdálené 25 km od Plzně, je nejmenší město, které získalo čestný titul Historické město roku. Pokochat se zde můžete renesančním zámkem, barokním špejcharem a děkanstvím, starým gotickým kostelíkem a v neposlední řadě mlýnem či drobnými sakrálními i světskými památkami. Pokud se sem vydáte s dětmi, nemůžete minout místní pohádkové trasy. Najdete tu hned tři – Loukou a lesem za pohádkou, Za mlynáři od Bradavy a Perličky víly Terezky. Na trasách si děti užijí dřevěné sochy, prolézačky, houpačky, stolky na dámu, speciální lesní Člověče nezlob se a spoustu venkovních her a úkolů.

Na Bukovecké vyhlídky

Bukovec leží na severovýchodním okraji Plzně. Můžete se sem vydat na krásnou odpolední procházku. Ta vás zavede do starého bukového lesa, kde objevíte pozůstatky dnes již zaniklé vesnice a několik vyhlídek na řeku Berounku, z nichž nejhezčí je vyhlídka Kozí bouda (mapa). Dostanete se na ni po červené turistické značce. Není to daleko, takže ideální procházka před večeří. Ale můžete si tu udělat i odpolední piknik. Bukovecké vyhlídky jsou součástí naučné stezky Zábělá. Naučných stezek si v Plzni a blízkém okolí můžete projít hned dvanáct, jaké a kde je najdete, se dozvíte v samostatném článku na webu Visit Plzeň.

Za koupáním do čedičového lomu u Konstantinových Lázní

Lázeňský trojúhelník zapsaný na seznamu UNESCO asi každý dobře zná. Čtyřicet kilometrů severozápadně od Plzně jej doplňuje malé lázeňské městečko Konstantinovy Lázně. Leží na úpatí Hradišťského vrchu, odkud je nádherný výhled na průzračně modrý zatopený lom (mapa), kde se můžete během horkých dní zchladit. Lom je veřejnosti přístupný za drobný poplatek a najdete zde občerstvení a výběh se zvířátky. Pokud pojedete autem, můžete koupačku spojit i s návštěvou hradu Gutštejn či Švamberk se zastávkou na občerstvení ve Dvoře Krasíkov. Za zmínku stojí také nedaleká Studánka lásky (mapa), ze které když se milenci napijí, jejich láska prý podle místní pověsti nikdy nevyhasne.

Za pozitivní energií na Knižskou skálu u Řeneč

Mezi nejatraktivnější místa na jihu Plzeňska patří ojedinělý barokní zámeček v Nebílovech. Neméně zajímavé je i jeho okolí. Asi 8 km odsud najdete místo, které je podle některých odborníků na zemskou energii doslova nabité pozitivní silou. Na Knižské skále (mapa) postavil začínající filmař Leoš Kastner osadu z doby raného středověku, kterou využil ve svém připravovaném filmu Zbojník. Osada po natáčení neosiřela a dále se rozrůstá. Výlet můžete spojit i výstupem na rozhlednu Kožich (mapa), odkud je perfektní výhled na Brdy a Šumavu.

Pokud by vás zajímaly další tipy na procházky a výlety, najdete je na našem webu v sekci Články a tipy anebo na webu Plzeň pro děti.