Kam si jít v Plzni zaběhat?

Možná jste si dali novoroční předsevzetí začít konečně běhat. Nebo se připravujete na závod a chcete mít jasno, že i na výletě do Plzně budete vědět, kam jít trénovat. Mrkněte na naše trasy, vyberte si tu, která vám nejlépe sedne, a pak už jen oprášit tenisky a vyrazit. Běhu zdar a v Plzni zvlášť!



Borský park a přehrada nabízí nepřeberné možnosti

Začneme asi nejtradičnějším místem k běhu – největším plzeňským parkem. Do Borského parku míří každý den desítky běžců. Můžete si tu totiž vybrat z mnoha různých cest a vytvořit si tak vaši ideální trasu. Začátečníkům doporučujeme kroužit po dvou menších okruzích v parku, které měří cca 600 metrů a 1 kilometr. Kdo si chce běh trochu prodloužit, ať se vydá parkem dál směrem k Doudlevcům, a protáhne si nohy na pěkných 5 kilometrů. A koho by nebavilo jen kroužit v parku, snadno z něj doběhne třeba až k vodní nádrži České údolí, na Valchu a přes Litice zase zpátky.

Z centra po Radbuze pro rovinkáře

Kam jinam by v Plzni mohly trasy běžců vést, než na břehy některé z našich čtyř řek? Budete-li vybíhat z centra, vezměte to podél Radbuzy nebo Mže. Ze Štruncových sadů se vydejte proti proudu první jmenované na Náplavku na Radbuze. Na jejím konci hravě vyběhnete schody pod Západočeským muzeem a pokračujte dál po řece kolem DEPO2015 až do Doudlevec. Přes Doudleveckou lávku se dostanete na druhý břeh a po něm kolem Papírny a přes park U Ježíška šup zpátky do centra města. Celkově si za tuhle rovinku u řeky zapíšete necelých 7 kilometrů.

Úhlava a Hradiště aneb nášup pro náročné

Chtěli byste podél řeky doběhnout až ven z města? Vyberte si Úhlavu. Začněte ve Škoda sport parku v Doudlevcích a běžte dál kolem soutoku a podél Úhlavy až do Hradiště. Tam oběhnete meandr řeky a kolem Plovárny Hradiště se zase vrátíte. Náročnější běžci se můžou vydat do kopců parku Homolka na Slovanech, kde si dají pár bonusových okruhů, ať to stojí za to. A ti největší borci si můžou trasu spojit s tou předchozí a zvládnout tak obě řeky najednou.

Kolikrát oběhnete Bolevák?

Na Bolevecké rybníky vyráží většina Plzeňáků hlavně v létě za koupáním. Během celého roku sem ale míří i kroky mnoha běžců, protože kde jinde si skvěle zaběhat než v krásných lesích, které rybníky obklopují? Ať už vyrazíte od Bílé Hory nebo z Košutky, rybníky hravě najdete a sami už si vyberete tu správnou trasu. Cestou kolem rybníků potkáte i venkovní workoutové hřiště, kde se můžete protáhnout, a pokud taky letos jedete na otužilecké vlně, asi vám nemusíme radit, kudy do vody, že?

Vrchařský ráj Lobezský park

Nedávno zrenovovaný Lobezský park nedaleko Úslavy nabízí vyžití pro děti i pro dospělé. Blázni do běhu tu pak najdou ideální trénink na závody do vrchu. Po příjemných stezkách se tu proběhnete nahoru a dolů a ty kopce ani nestihnete počítat. Kdyby vás to náhodou přestávalo bavit, jsou tu k dispozici i dlouhé schody, případně pro hravé třeba skluzavka. Na uklidněnou si pak můžete dát 3 – 4 kilometry podél Úslavy, buď směrem na Doubravku po proudu řeky, nebo naopak proti proudu do Božkova a zpět.

Má Kilometrovka fakt kilometr?

Běžte to zjistit! Tahle krásná alej vás od Kalikovského mlýna na Mži dovede pohodovou rovinkou až do Lochotínského parku. Něco kolem kilometru byste na Kilometrovce měli naměřit. Kdyby to bylo náhodou jinak, dejte nám vědět a my ji překřtíme. V Lochotínském parku hned najdete lákavé schody a kopce, které si vyběhnete, kolikrát je libo. Cestou nakouknete i do Lochotínského amfiteátru a kdyby náhodou přišla únava, odpočinete si na slavném Chotkově sedátku.

PS: Nakouknout můžete nejen do „amfíku“, zkuste si zaběhnout až k plzeňské ZOO a dát si přes plot závod s gepardem!