Na kole v Plzni

Pokud na vašem výletě či dovolené nesmí chybět kolo a pořádné cyklovýlety, s Plzní určitě nešlápnete vedle. Netvrdíme, že bychom snad překonali Třeboň nebo Jižní Moravu, ale i u nás si cyklisté přijdou na své. Na fajn výlety se v Plzni na kole můžete vydat třeba podél plzeňských řek. Někdy to možná bude trochu z kopce do kopce, ale o to větší zábava. V letní sezoně se můžete v Plzni vydat také na cykloprohlídky s průvodcem.Na kole po městě

Dáváte-li před městskou hromadnou dopravou přednost pohybu a kolo je váš věrný společník, i v Plzni se pěkně projedete. Neberete-li si s sebou vlastní, půjčte si některé ze sdílených kol. Systém bikesharingu Kolem Plzně funguje na online bázi plus pomocí sms zpráv. Před prvním půjčením kola je nutné se zaregistrovat a pak už můžete jezdit. Podrobné informace najdete na webu www.kolemplzne.cz. Využít můžete také půjčovnu kol na hlavním nádraží. Je otevřená denně od dubna do října.

A kam se ve městě na kole vydat?

Dobře se vám pojede podél řeky Radbuzy po cyklostezce, která vede z centra od soutoku s Mží ve Štruncových sadech až na okraj Plzně do Hradiště, kde se můžete v létě na plovárně nad jezem i vykoupat. Dobře uzpůsoben je pro cyklisty také břeh řeky Úslavy, po kterém se můžete projet z Božkova skoro až k Boleveckým rybníkům, jejichž okolí je rájem pro cyklisty i pěší. Oblíbenou trasou je také tzv. Kilometrovka, po které se z centra snadno a rychle dostanete k zoologické zahradě.

Cykloprohlídky s průvodcem

V letní sezoně se můžete vydat také pro vyjížďky s cykloprůvodcem. Tematicky zaměřené výlety do okolí Plzně začínají před infocentrem. Aktuální termíny prohlídek  i návrhy cyklovýletů různé délky a obtížnosti najdete na webu www.plzenskonakole.cz.

Tip na skvělou cyklokavárnu

Víme, kde je v centru města místo, kde jsou cyklisté vítani! BikeHeart centrum cyklistiky najdete ve Štruncových sadech. Na terásce v příjemném prostředí tu můžete po cyklistickém výkonu posedět u kávy a dalších dobrot a své kolo bezpečně zamknout na viditelném místě. V případě, že se vám kolo porouchá, najdete tu i servisní koutek pro opravu kol. Spolek BikeHeart pořádá také pravidelné společné vyjížďky a cyklovýlety.

Další tipy, kam na kole v Plzni a okolí, najdete třeba na www.bikeheart.cz nebo v pořadu Cyklotoulky.

Cyklovýlety do okolí

Opravdoví cyklističtí nadšenci budou pátrat po tipech na delší trasy než jen popojíždění po městě. Tady jsou naše nejoblíbenější.

Radyně

Kopec nad Starým Plzencem se zříceninou hradu Radyně je jedním z oblíbených cílů cyklistů. Cesta na Radyni vás provede z centra města podél řek Radbuzy a Úhlavy přes Hradiště do Černic a pak už stoupáte ke zřícenině. Vybrat si můžete, zda pojedete po asfaltu nebo terénem, nemusíte jet stejnou cestou tam a zpět a se startem a cílem v Plzni se vejdete do 30 km.

Zámek Kozel

Komu bude trasa na Radyni málo, může si ji prodloužit až do Šťáhlav a na zámek Kozel. Z Radyně je sjezd do Šťáhlav docela náročný, ale dá se mu oklikou vyhnout. Zámecký park na Kozlu si projděte pěšky, na kole se tam nesmí a alespoň si odpočinete. Okruh z Plzně na Kozel a zpět může mít 30 nebo klidně i 45 km, záleží, jakou cestou se vydáte.

Rozhledna Krkavec

Na vrchol Krkavec nad Severním Předměstím vede cest několik. Zkušeným cyklistům doporučujeme samozřejmě tu delší. Z centra se vydejte podél řeky Mže po cyklostezce do Radčic. Odtud do kopce přes Sylvánský vrch k hlavní silnici na Karlovy Vary. Tady to vezmete doleva směrem na Chotíkov a pak už si můžete vybrat z několika cest vzhůru na Krkavec. Nahoře si užijte výhled z rozhledny a dolů už to vezměte klidně po asfaltu. Cestou zpět ještě můžete objet Bolevecké rybníky a přes Bílou Horu a Doubravku se vrátit do města.