Tipy na jarní výlety: Vydejte se z města ven

Pomalu, ale jistě se prodlužuje den, teploty už se více méně drží nad nulou a sluníčko vídáme na obloze také mnohem častěji než v lednu. Není divu, že toho po studené zimě chceme využít a vyrazit na nějaký výlet. Nevíte kam? Poradíme vám. Máme pro vás pár tipů na zajímavé výlety v okolí Plzně, kam můžete vyrazit i s celou rodinou. Zříceniny, výhledy, mini zoo i jiná zajímavá místa vás budou bavit.Za zříceninami v okolí Plzně

V okolí Plzně najdete více než dvě desítky hradních zřícenin. Některé jsou velmi zachovalé, některé méně, ale za návštěvu stojí většina z nich. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější patří určitě hrad Radyně. Pokud byste se chtěli podívat i dovnitř, musíte počkat na duben, kdy tu začíná návštěvnická sezona.

V březnu můžete ale navštívit mnoho volně přístupných zřícenin, které se nacházejí nedaleko a jako cíl vašeho výletu jsou tedy skvělou volbou. Navštivte například romantickou zříceninu gotického hradu Gutštejn. Ten se nachází asi 40 km od Plzně nedaleko Konstantinových Lázní. Znát ho budete z pohádky Z pekla štěstí 2, kde náležel králi Brambasovi.

Další zajímavou zříceninou je hrad Buben, který se nachází asi 20 km od Plzně u Hracholuské přehrady. Ke zřícenině se dostanete po cca 1,2 km pěší chůze nenáročným terénem podél Úlického potoka z parkoviště či vlakového nádraží obce Plešnice. K vidění je zde rozlehlé nádvoří i trosky hradního paláce. Další tipy na zříceniny v okolí Plzně najdete v našem článku Za tajemnými zříceninami v okolí Plzně na webu Plzeň pro děti.

Za zvířaty

Výlety za zvířátky jsou, hlavně mezi dětmi, velmi oblíbené. Pokud už jste prošli Zoo Plzeň křížem krážem a znáte všechna místní zvířata nazpaměť, můžete se za nimi vydat i do okolí Plzně.  Nedaleko obce Ledce, asi 4 km od Plzně, objevíte Farmapark u Toma. Park se 14 výběhy je koncipován jako kontaktní, do většiny výběhů tedy můžete vstoupit. Konají se zde také pravidelné víkendové akce, jak pro děti, tak i pro dospělé.

Menší soukromou zoologickou zahradu můžete navštívit v Plasích, asi 24 km od Plzně. K vidění jsou tu opice, lemuři, nezbedné surikaty, pestrá skladba papoušků, sov a dalšího ptactva. Součástí areálu místní zoo je i fantasy golf.

Lamy, oslici Amálku, kamerunské ovce, jeleny, koně nebo kachny navštivte ve Dvoře Krasíkov, který je vzdálen asi 45 km od Plzně. Kromě zvířat tu objevíte malé bistro a Amálčin krámek, kde koupíte ručně vyráběná mýdla, domácí sirupy různých druhů, levandulové sušenky nebo místní kozí a kravské sýry. V docházkové vzdálenosti můžete navštívit zříceninu hradu Švamberk.

Za panoramatickými výhledy

Kde najdete výhledy na Plzeň se můžete dočíst v jednom z našich straších článků. Máme ovšem v rukávu ještě pár parádních tipů na výhledy v okolí Plzně, kde se vám z rozhledu bude tajit dech. Až pojedete na výlet na zámek Kozel anebo zříceninu hradu Lopata, nenechte si ujít výhled z nedaleké Mariiny skály, která se nachází v přírodním parku Kornatický potok. Na skále je zde vybudovaný altán, ke kterému vede schodiště a je z něho krásný pohled severozápadním směrem.

Další skálou, ze které uvidíte fenomenální výhled na meandr řeky Berounky je Havlova skála. Tu najdete kousek od Liblína. Kousek odtud objevíte také zříceninu hradu Libštejn, který je součástí přírodního parku Horní Berounka a zároveň jednoho z nejzachovalejších říčních údolí v Čechách.

A poslední tip je výhled z nově vybudované vyhlídkové věže Chalupská Štěpánka u obce Zemětice asi 30 km od Plzně, mezi Stodem a Přešticemi. Najdete tu celoročně přístupné hřiště pro děti a konají se zde pravidelné kulturní akce, ta nejbližší je Vítání jara v pátek 17. března.

Za zajímavou historií

Nejen v úterý, ale každý den v týdnu můžete navštívit malé městečko Úterý, severozápadně od Plzně u Konstantinových lázní. V této městské památkové rezervaci objevíte na náměstí dlážděném kočičími hlavami renesanční radnici a hrázděné domy . Opodál stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele s nezvyklým oválným půdorysem. Půvabný ráz městečka Úterý láká  nejednoho filmaře. Vidět jste ho mohli například v seriálu Zdivočelá země.

Do historie se vrátíte i v Muzeu techniky a řemesel v Kolovči. Na ploše více než 1 000 m2 zde najdete více než 7 000 exponátů, kde jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které byly dříve součástí života na vesnici. Mají otevřeno každý den od 10 do 17 hodin a najdete ho asi 40 km jihozápadně od Plzně.

A poslední výlet za historií si udělejte do obce Zruč – Senec, kde najdete Airpark Zruč. V malém soukromém technickém muzeu jsou k vidění desítky letadel, vrtulníků a vojenské techniky, včetně tanků.

Pokud by vás zajímaly další tipy na procházky a výlety, najdete je v našem článku Výlety z Plzně do všech stran anebo na  webu Plzeň pro děti.