Plasy

Městečko Plasy na severním Plzeňsku je známé především díky rozlehlému baroknímu areálu kláštera od stavitele Santiniho. Kromě prohlídek samotného kláštera zde můžete navštívit také Centrum stavitelského dědictví, Metternichovskou hrobku či plaský Knížecí pivovar. S dětmi si užijete spoustu zábavy na místním adventure golfu.

www.plasy.cz

Otevírací doba

Klášter
duben, březen, říjen: sobota a neděle
červen – září: úterý – neděle
Kompletní otevírací doba

Centrum stavitelského dědictví
duben – červen, září – říjen: středa – neděle 10:00 – 17:00
červenec – srpen: úterý – neděle 10:00 – 17:00
Kompletní otevírací doba

 

Vstupné

Klášter
Dospělí 200 Kč
Studenti a senioři 160 Kč
Děti od 6 let 60 Kč
Kompletní přehled vstupného

Centrum stavitelského dědictví
Dospělí 150 Kč
Studenti a senioři 100 Kč
Děti do 15 let 60 Kč

MHD zastávka

Mimo dosah MHD, Plasy se nachází cca 25 km od Plzně.

Plzeňská 2
331 01 Plasy

zobrazit na mapě

Klášter Plasy

Klášter byl založen v polovině 13. století českým králem Vladislavem II., poté byl osídlen cisterciáky. Barokní stavební úpravy byly provedeny podle velkolepého návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla.  Po zrušení klášterů Josefem II. se Plasy staly rezidencí rodiny Metternichů. Samotný klášter nabízí hned několik prohlídkových okruhů. Můžete navštívit samotný konvent, hodinovou věž, barokní kapli, galerii Strettiů, expozici lékáren i výstavy soudobého umění. Během sezony se zde pořádají také speciální prohlídky jako například prohlídka důmyslného vodovodního systému, díky kterému budova postavená takříkajíc na vodě přežila celá staletí.

Centrum stavitelského dědictví

V blízkosti cisterciáckého kláštera v Plasích v prostorách bývalého pivovaru se sladovnou bylo v roce 2015 otevřeno Centrum stavitelského dědictví Národního technického muzea. Vznikla zde zajímavá expozice zaměřená na stavitelská řemesla. Dozvíte se, jak se dříve dělaly krovy, omítky, okna, podlahy, stopy či obklady nebo jak se v průběhu času měnilo použití různých stavebních materiálů. Některá řemesla si tu navíc můžete sami vyzkoušet.

Knížecí pivovar

Pivo v plaském klášteře pravděpodobně vařili mniši již od jeho založení. V 19. století klášter za knížete Metternicha vzkvétal, dařilo se také zdejšímu pivovaru. V 60. letech 20. století byl však uzavřen. Bylo tomu tak možná proto, že pivo z Plas bylo velmi oblíbené, mnozí mu dávali přednost i před tím plzeňským. V roce 2015 byl pivovar znovu otevřen jako Knížecí pivovar Plasy. K pivovaru patří stylový pivovarský šenk s restaurací, kde ochutnáte pivní speciály i dobroty z grilu.

Zoopark a adventure golf

Procestovat celý svět během pár hodin a k tomu si užít spoustu zábavy můžete na adventure golfu v Plasích. Místní minigolfové hřiště nabízí zážitky z celého světa. Jedna z jamek je umístěná uvnitř egyptské pyramidy, další na pirátské lodi, v indiánské osadě či uprostřed afrického safari. Můžete se tu vydat i na dobrodružnou cestu do pravěku a na další zajímavá místa. V areálu se nachází i menší soukromá zoologická zahrada. K vidění jsou tu opice, lemuři, nezbedné surikaty, pestrá skladba papoušků, sov a dalšího ptactva. V místním zvěřinci můžete obdivovat také bílé lvy a tygry, které hned tak někde neuvidíte.


Prohlédněte si fotogalerii