8 míst na piknik v Plzni

Na létě je skvělé, že se můžeme jen tak posadit na lavičku v parku nebo někde v přírodě a je nám prostě fajn. Víc snad ani nepotřebujeme, možná chladivý nápoj do ruky nebo něco na zub? A což takhle zajít na piknik s přáteli nebo romantiku ve dvou? Zní nám to jako ten nejlepší nápad na trávení prosluněných odpolední a teplých večerů, a tak jsme sepsali pár tipů, kam zajít na piknik v městské džungli.#1 Mlýnská strouha

Jedním z nejpříjemnějších míst k posezení i poležení v centru Plzně je bezpochyby Mlýnská strouha, které se neříká plzeňské Benátky jen tak. Po zdařilé rekonstrukci v roce 2010 byla právem oceněná titulem park roku a je naprosto ideálním místem na piknik, při kterém se můžete kochat romantickým jezírkem, ve kterém se prohání zlaté ryby. Pokud zapomenete piknikový koš, vůbec to nevadí. Donést si můžete něco z nedaleké kavárny Strouha – coffee&wine&spirits s posezením přímo u vody. Vyrazíte-li na rodinný piknik, děti můžete nechat vydovádět na nedalekých prolézačkách v podobě velkých barevných hlav. Novodobé barevné sochy od Terezy Adamcové a Pavla Pražáka připomínají umění Salvátora Dálího a děti evidentně dost baví.

#2 Šafaříkovy sady

Šafaříkovy sady jsou součástí poměrně rozlehlých městských sadů obklopujících centrum města, které vznikly na místě dnes již zbořených městských hradeb. Právě Šafaříkovy sady jsou asi nejklidnější a zároveň nejromantičtější částí. Právě tady totiž najdete veliké zelené trávníky lemované nádhernými květy, branky obrostlé růžemi a pod nimi lavičky, kde se často schází zamilované páry. Pojďte si sem rozložit deku a užít si prima den s knížkou. I tady můžete pořídit něco dobrého, pokud jste doma zapomněli naplnit piknikový koš. Prosklený skleník jednoduše pojmenovaný Plzeňský skleník láká na moc dobrou zmrzlinu, nápoje i kávu. Zkuste i nedaleké italské potraviny. Tam najdete plno dobrot, které se dají snadno naservírovat a uděláte s nimi pořádnou parádu. Příjemným bonusem je, že park neslouží jen k odpočinku, v srpnu tu každý rok vyroste kulturní pop-up Inspiral Garden. Pokud sem vyrazíte právě v tento čas, piknik vám zpříjemní nejen kvalitní hudba, ale i super gastro stánky.

 #3 Božkovský ostrov

Kam jinam vyrazit na piknik než na místo, které je oázou, tedy spíš ostrovem klidu a zároveň se tam koná i oficiální akce „Piknik na Božkovském ostrově“? Božkovský ostrov je volnočasový areál v přírodě, který je jako stvořený pro odpočinek a relaxaci, ale slouží také k různým sportovním aktivitám. Ostrov se mu říká proto, že je od Božkova na pravém břehu oddělen náhonem k bývalému mlýnu, z druhé strany jej omývá řeka Úslava. Na Božkovském ostrově je vám k dispozici dostatek laviček pro odpočinek, nezpevněné pěší stezky, in-line dráha, cvičební stroje nebo cyklostezka. My vás sem ale zveme na piknik, ne na náročnou fyzickou aktivitu, tak popadněte pořádně napěchovaný piknikový koš a utíkejte si udělat hezký den.

#4 Borský park

Největší a zároveň nejnavštěvovanější plzeňský park si zamilujete! Neleží přímo v centru, tramvají jste tam ale snadno a rychle do několika minut. Park je to rozlehlý, má 420 000 m², takže s sebou můžete vzít klidně i dvacet kamarádů a udělat si hezké odpoledne nebo večer. A určitě nemusíte celý den prosedět na dece. Pokud budete mít náladu si zasportovat, zahrajte si třeba frisbee ve svém okruhu přátel nebo se jednoduše k někomu přidejte.  Páry v „Borčáku“ ocení lavičky nebo minigolf, starší ročníky posilovací stroje pro seniory, děti zase hřiště a celou řadu zábavných herních prvků. Proslulá je i restaurace Slavia (Slavia restaurace & tenis club), kam můžete zajít na víc než club sendvič, třeba pizzu nebo hamburgery můžete dát s kamarády na dece.

#5 Park Na Homolce

Pro všechny, kteří jsou ze Slovan, Doudlevec nebo Černic, je jasnou piknikovou volbou park Na Homolce! Jeden z největších plzeňských lesoparků se rozprostírá na svazích stejnojmenného vrchu. Oblíbeným cílem nedělních procházek Plzeňanů se park stal už v meziválečné éře, a to zvláště po roce 1932, kdy jej tramvajová trať propojila s centrem města. Zatím poslední úpravy se v lesoparku odehrály během jeho postupné revitalizace probíhající od roku 2003. Vznikla zde nová dětská hřiště a běžecká trasa a došlo i k obnově mobiliáře, posilovacích strojů podél cest a naučné stezky pro děti. Jednou z největších atrakcí z poslední doby ale bezpochyby bylo otevření zdejší kavárny Smetanka, která je jedním z deseti nejlépe hodnocených podniků v Česku a nejlépe hodnoceným v regionu! Nedávno Smetanka od Google obdržela ocenění Křišťálový špendlík, a tak je jasné, že nedoporučujeme jen tak něco neprověřeného. Pojďte i vy doplnit zásoby do svého piknikové koše právě sem.

#6 Bolevecký a Šídlovský rybník

Nechcete občerstvení jen tak zadarmo? Pak vyrazte s piknikovým košem na delší procházku třeba k Boleveckému nebo Šídlovskému rybníku. Tady můžete strávit celý den, procházet se, koupat, protáhnout se na venkovních sportovních prvcích, číst si, opalovat se a pak se pořádně odměnit něčím dobrým. Pokud jste si s sebou nic nepřinesli, nezoufejte a těšte se. Dát si něco dobrého můžete v Pointu přímo na pláži Boleveckého rybníka, kde dostanete plnohodnotný oběd, něco sladkého i něco zdravějšího. Dalším tipem je skvělá neapolská pizzeta ze stánku Mare&Lago, kde servírují i seafood a prosecco. Že jste ani nedočetli a už jste na cestě? Nedivíme se.

#7 Lochotínský park

Věděli jste, že Lochotínský park je nejstarší park v Plzni? Jeho vybudování inicioval Martin Kopecký, poslední královský purkmistr Plzně, který se svými přáteli založil okrašlovací akciovou společnost pro výstavbu lázeňského komplexu na Lochotíně. Přestože se lázeňský komplex v parku, s jehož úpravou se začalo již v roce 1832, do dnešní doby v tehdejší podobě nezachoval, po revitalizaci se v něm objevilo několik historických prvků. Moc nás baví Chotkovo sedátko s malým altánkem, které bylo do parku navráceno v roce 2009, i Poustevníkova jeskyně v severní části parku. Za návštěvu stojí i Hudební pavilonek nebo Plastika Artušův stůl v blízkosti letního kina, které jsou v noci krásně osvětlené. V rozlehlém parku, jenž má co nabídnout romantikům i rodinám s dětmi, je spousta stromů, zeleně i míst, kde se pohodlně usadit a vytáhnout svačinu. Nebo se občerstvíte přímo na Artušově stole?

#8 Lobezský park

Lobezský park vznikl v roce 1935 v prostoru bývalého pískovcového lomu, jehož okolí bylo po ukončení těžby zarostlé a zanedbané. Až do roku 2015 si park „pod Letnou“ žil tak trochu vlastním životem, pak ale prošel celkovou obnovou, která si vysloužila několik architektonických cen. Povedlo se citlivě upravit zeleň a pořídit hravý mobiliář. Dnes Lobezský park láká k návštěvě nejen romantiky a sportovce, ale také rodiny s dětmi a mateřské školy. V parku s několika jezírky, vodními prvky a celou řadou zábavných atrakcí najdeme i posilovací stroje. Pokud si chcete užít chvilky klidu, můžete zabloudit k občerstvovně Nad tůněmi nebo ke kavárně Dvě buchty, která se nachází na nedalekém Rolnickém náměstí.