Naučné stezky

Nabízíme vám stručný přehled naučných stezek v Plzni. Z celkem jedenácti naučných stezek vede jen jedna mimo území města Plzně, zato však na jeho pozemcích. Deset z nich je veřejnosti přístupných neustále, zbývající dvě v Arboretu Sofronka pouze v rámci otevírací doby.Zvládnete to i s kočárkem nebo na vozíčku?

Na některé z nich se můžete vydat i s malými dětmi, a to jak pěšky, tak v kočárku nebo na kole. Možná nebudete moci projet stezku celou, ale i tak to bude stát za to. Stezky vedou většinou rekreačními oblastmi, a tak se často dostanete do přírody ve městě. Tzv. říční stezky, které vedou podél plzeňských řek, procházejí městem a z hlediska výškového profilu jsou nenáročné.

Značení stezek

Některé naučné stezky jsou značené přímo v terénu turistickým značením, jinde se budete řídit zákresem trasy do mapy na infotabuli, na letáčku nebo v průvodci po stezce.

Co se na stezkách dovíte

Vždy vás ale bude na trase čekat mnoho zajímavých míst a na infotabulích přehledné, fotografiemi a obrázky doplněné informace. Mnohé z nich vás mohou překvapit ale také obohatit a možná si pak budete více vážit toho, co v Plzni máme a co tu naši předkové vybudovali.  Na některých naučných stezkách, jako například na té v lesoparku Homolka nebo kolem Kokotských rybníků čekají na děti úkoly, které je po cestě zabaví.

Na jaké naučné stezky se můžete v Plzni vydat?

Zážitkový kruh Spejbla a Hurvínka

Naučná stezka Zábělá

Naučná stezka Lesopark Homolka

Naučná stezka Arboretum Sofronka

Naučná stezka o včelách a včelaření v Arboretu Sofronka

Naučná stezka Po stopách Františka Malocha

Naučná stezka Kokotské rybníky

Informace, které byste měli mít, než se vydáte na stezku

Tištěné informace o naučných stezkách jsou QR kódy propojené s těmi elektronickými na této stránce, Informace se neustále doplňují, takže pokud se vydáte na některou naučnou stezku z níže uvedeného seznamu, můžete se načtením QR kódu chytrým telefonem dostat k dalším informacím, které se na tabuli nevešly, nebo se od doby vzniku změnily. Pokud se k vám nedostaly letáčky k jednotlivým naučným stezkám nebo tištěné verze průvodců (vyšly ke všem říčním naučným stezkám), můžete si je na stránkách jednotlivých naučných stezek uvedených níže stáhnout do mobilního telefonu anebo sami vytisknout než se na výlet vydáte.

Když narazíte na problém na stezce

Užijte si výlety po plzeňských naučných stezkách sami, s přáteli či rodinou, vždy ale myslete na to, že jejich vytvoření, a údržba nestojí málo a je placená prostřednictvím rozpočtu města Plzně i z vašich daní a tak jejich mobiliář neničte a odpadky si nejlépe odneste s sebou až domů. Pokud odnesete i ty, které tu zanechal někdo cizí před vámi, stezka bude hezčí a město ušetří na úklidu. Z ušetřených finančních prostředků pak bude moci připravit další novou naučnou stezku. Případné závady jako např. poškozené tabule nebo jiný mobiliář hlaste na dispečink Správy veřejného statku města Plzně na tel. 724 100 416, která se o jejich údržbu stará. K nahlášení škod můžete využít také aplikaci Plzni.to.

 

Sigmondova naučná stezka

Naučná stezka Údolím Úhlavy

Naučná stezka Údolím Úslavy

Naučná stezka Údolím Radbuzy

Naučná stezka Údolím Mže a Berounky

Naučná stezka Dubová hora