Mlýnská strouha

Jedním z nejpříjemnějších míst k posezení v parku je bezpochyby Mlýnská strouha alias plzeňské Benátky. Pohodové místo s umělým jezírkem obklopené zelení je součástí městského sadového okruhu. Najdete ho na kraji historického centra, nedaleko stadionu FC Viktoria Plzeň, na půli cesty mezi náměstím Republiky a areálem pivovaru.

Otevírací doba

V zimě je jezírko vypuštěné.

Vstupné

Zdarma

MHD zastávka

Anglické nábřeží
01 02

hledat spojení

Mlýnská strouha
301 00 Plzeň 3

zobrazit na mapě

Historie plzeňských Benátek

Mlýnská strouha byla původně jedním ze vedlešjích ramen řeky Radbuzy. Sloužila nejen k pohonu místního soukenického mlýna, ale spolu s nedalekou vodárenskou věží také jako zásobárna vody. Kvůli posílení hlavního toku řeky, na kterém vznikla vodní elektrárna, byla ve dvacátých letech zasypána. Už v té době to vyvolalo značnou vlnu nevole, a tak není divu, že se po dlouhých desetiletích město rozhodlo místo oživit.

Znovuzrození

Po rekonstrukci se v roce 2010 Mlýnská strouha stala parkem roku. Od té doby láká k návštěvě jak místní, tak turisty. Kromě laviček a rozlehlé travnaté plochy vás v parku zaujmou barevné interaktivní sochy, které slouží nejen jako dekorace, ale zároveň dětem jako prolézačky.


Prohlédněte si fotogalerii