Z deníku našich průvodců

Důležitou součástí našeho týmu je parta průvodců, která provází turisty na komentovaných prohlídkách města, Loosových interiérů a dalších turistických cílů v Plzni. Jednadvacátý únor je Mezinárodním dnem průvodců cestovního ruchu, a tak jsme naše průvodce požádali, aby se s námi podělili o své zážitky. Jak možná tušíte, na prohlídkách zažijí spoustu nečekaných situací. O tom, jak skvěle se s nimi umí vypořádat, se můžete přijet sami přesvědčit.



Odkud přijíždí zahraniční turisté?

Až do roku 2019 tvořili většinu návštěvníků Plzně turisté ze zahraničí, nejčastěji z německy mluvících zemí. To potvrzují i průvodci, perfektní němčina je ostatně jedním z hlavních požadavků pro jejich práci. Občas se také stane, že zahraniční skupina dorazí s německy mluvícím tlumočníkem, jak zmínila Lucka Smolková: „Nikdy nezapomenu na skupinu z Maďarska, jejíž vedoucí můj výklad tlumočil z němčiny do maďarštiny a prohlídka tak trvala dvakrát tak dlouho.“

Alice Trefná se setkala s japonským párem, který odmítl anglické texty na prohlídce Loosových interiérů. Ukázalo se totiž, že dvojice žije v Paříži, a tak nakonec prohlídku zvládli ve francouzštině, kterou Alice ovládá. Provázíme také vážené hosty, třeba švédského velvyslance. Toho provedla městem Jitka Bílková na jeho přání i v silném dešti a překvapil ji znalostí českých dějin. Jeho francouzský kolega zase zavítal na prohlídku Loosových interiérů a s Martinem Vizinou si popovídal o umění a architektuře. Jitka přidala ještě jeden ojedinělý zážitek, při prohlídce Velké synagogy se stala svědkem modlitby skupiny Izraelců.

Průvodce v Loosových interiérech nic nepřekvapí

Na zajímavé otázky a momenty často dojde při prohlídkách Loosových interiérů. Martin Vizina zažil úsměvnou situaci s návštěvnicí bytu Krausových v Bendově 10. Paní se při prohlídce pochlubila, že v části interiéru, kterým prohlídka vede, v minulosti bydlela. „Korunu tomu nasadila tím, že se představila jako Krausová, byla tedy na návštěvě v bytě svých jmenovců. Jednalo se sice o pouhou shodu jmen, celou skupinu však pobavilo, že si paní Krausová zakoupila vstupenku do svého někdejšího domova,“ dodal Martin. Dostává také četné dotazy na vytápění a klimatizaci v Loosových interiérech, ke kterým návštěvníky možná inspiruje brněnská Vila Tugendhat, na jejíž prohlídkách proniknete i do technického zázemí.

S otázkami tohoto typu nemá problém Hanka Smolková, která studovala stavařinu, a i proto provází v Loosových interiérech moc ráda. Vzpomíná také na setkání s návštěvníkem z Nového Zélandu, jehož přítel žije v domě, který si tam pro sebe postavil Heinrich Kulka, jeden z Loosových spolupracovníků. Eva Holá zmínila častý omyl spojený s obklady Brummelova domu a bytu Voglových. Na první pohled jsou si trochu podobné, u Voglů se nicméně jedná o kámen (žlutý travertin) a v Brummelově domě o kanadskou topolici.

Kuriozity z prohlídek města

Na prohlídkách historického centra se setkáváme s evergreeny v podobě otázek německých turistů na bombardování Plzně nebo těch českých, odkud a kam vlastně běžel nahý Rudolf Hrušínský v Discopříběhu. Taťána Picková dostala otázku, zda na plzeňském náměstí Republiky přistálo letadlo. Až zpětně zjistila, že si turista zřejmě spletl naše náměstí s tím Rudým v Moskvě, kde v roce 1897 přistál amatérský letec.

Občas se návštěvníci také ptají, proč jsou plzeňské tramvaje žluté, věděli byste? Přece podle plzeňské vlajky, na které najdeme také červenou barvu, tu v Plzni nosí autobusy, a zelenou – trolejbusovou. Lucka Kučerová si vzpomněla na zážitek, kdy očekávaná skupina dorazila s hodinovým zpožděním proto, že na benzince u Českých Budějovic sledovala televizní přenos pohřbu Karla Gotta. I když akademickou čtvrthodinku bohatě přetáhli, s touto omluvou uspěli a prohlídky Plzně se dočkali.