Z města ven: vydejte se za historií a zábavou do Křimic

Křimické kysané zelí a zelné saláty jsou známé nejen na Plzeňsku. Zdaleka ale nejsou jedinou křimickou dominantou. Tento městský obvod na západě Plzně nabízí svým návštěvníkům nejen bohaté kulturní a sportovní vyžití, ale i významné historické památky či netradiční nádraží s muzeem. V prvním dílu našeho nového seriálu, jehož prostřednictvím vás chceme seznámit i s méně navštěvovanými částmi Plzně, pro vás máme hned několik tipů na to, co v Křimicích vidět, zažít nebo ochutnat.Jak se dostat do Křimic

Do Křimic se můžete dopravit hned několika způsoby. Pokud jste zastánci pěší turistiky, můžete si zpříjemnit den procházkou kolem řeky Mže. Od centrálního autobusového nádraží vás čeká rovinatá 5 km dlouhá trasa, která vás dovede kolem křimické pláže až na náměstí. Příznivci cykloturistiky mohou podél řeky dorazit i na kole. Využít můžete i městské hromadné dopravy přímo z centra Plzně. Konečnou zde má autobus č. 41 nebo trolejbus č. 11. Jednou z dalších možností je cesta osobním vlakem přímo na křimické nádraží s nově otevřeným muzeem.

Křimické památky

Nedávno otevřené muzeum se nachází v nově zrekonstruovaných místnostech bývalé čekárny a kanceláře křimického nádraží. Naleznete zde nečekaně bohatou expozici, která nabízí nepřeberné množství různých exponátů. Od sbírky obalů historické drogerie, přes historii Křimic a model místního zámku, až po stará rádia, motorky a rozsáhlou expozici věnovanou konci druhé světové války. Navštívit ho můžete každé úterý, čtvrtek nebo sobotu. Místní muzejníci expozice pravidelně obměňují.

Pokud se od muzea vydáte směrem dolů k řece, narazíte na barokní zámek s empírovou fasádou a přilehlou zámeckou zahradou. Do zámku, se bohužel nepodíváte, ale za procházku určitě stojí volně přístupná a rozsáhlá zámecká zahrada, kde se pravidelně konají různé kulturní akce. Křimický zámek je ve vlastnictví rodu Lobkowiczů, kteří se snaží o jeho rekonstrukci.

Hned vedle zámku a nejznámější místní restaurace Roští naleznete český unikát – jediný plně funkční poklopový mostový jez v České republice z roku 1911. Jedná se o pohyblivý jez, který dokáže aktivně regulovat výšku zadržené vody. V dnešní době se většina pohyblivých jezů dělá tak, že jeho klouby jsou umístěny ve spodní části a technické zázemí bokem, avšak zde je to zcela obráceně. Jez zde byl postaven kvůli hydroelektrárně, která dodávala elektrickou energii místnímu zámku a jeho zázemí. V blízkosti jezu naleznete i pozůstatky starého panského mlýna, který kdysi sloužil majitelům zámku. Nepřehlédnutelná je také barokní socha svatého Jana Nepomuckého z přelomu 17. a 18. století.

Kam na dobré jídlo v Křimicích

Pokud budete mít v Křimicích hlad, navštivte určitě nově zrekonstruovanou restauraci Roští s venkovní terasou přímo nad vodou. Restaurace svoje menu pravidelně obměňuje a doplňuje ho o speciální nabídky. Mezi pokrmy dominují ryby z místních sádek. Za nás rozhodně doporučujeme ochutnat kapří hranolky, červené thajské kari s tygřími krevetami v tempuře nebo čokoládový fondán. Kromě výborného jídla si v areálu můžete zahrát minigolf nebo vyzkoušet rybaření. V areálu restaurace se také pravidelně konají různé kulturní akce.

Za sportem do Křimic

V Křimicích naleznete hned několik veřejných sportovišť a workoutových hřišť. Kromě již zmíněného minigolfu v areálu Roští si na místní pláži, kousek od restaurace, můžete zahrát i discgolf. Čeká vás zde 9 jamek v příjemném prostředí u řeky s přístupem do vody, trampolínami, obrovským pískovištěm pro děti, ohništěm a posezením. Jedná se o historicky první plzeňské discgolfové hřiště. Druhé nově od léta 2022 najdete v blízkosti Škoda sport parku. V létě si na křimické pláži můžete zapůjčit lodičky a za pár korun projet se po řece.

A nezapomeňte na nákup v místní zelárně

A samozřejmě, kdo by neznal Křimické zelí? Pokud si ho chcete zakoupit přímo od zdroje, navštivte místní Zelárnu Lobkowicz s dlouholetou tradicí. Křimické zelí zelárny Lobkowicz je totiž evropským unikátem. Jako jediné v Evropě zraje v modřínových kádích. Modřínové dřevo dodává tomuto kysanému zelí jedinečnou neopakovatelnou chuť se spoustou vitamínů a minerálů. Kromě kysaného zelí si zde můžete za příznivé ceny zakoupit i různé druhy zelných salátů nebo zelnou šťávu.