Malý průvodce čepováním piva

Pivo se netočí. Pivo se čepuje! „Sládek pivo vaří, hostinský pivo dělá.“  Staré moudré rčení odkazuje na to, jak důležité pro výslednou chuť piva je jeho správné načepování. Stylů čepování existuje hned několik a šikovný výčepní vám může během večera nabídnout čtyři různé chutě i přesto, že mu z pípy pořád poteče jeden druh piva.



Naprostou klasikou je hladinka

Velké pivo s pěnou až po okraj sklenice, která se čepuje po upuštění pěny pod úhlem pětačtyřiceti stupňů na jeden zátah. Pěna musí být vždy hustá a krémová a na pivu by měla vydržet i několik minut. Jen taková pěna působí jako jeho ochrana a uchovává pivu správný říz. Jakmile se piva napijete, na sklenici by se vám měly tvořit kroužky ze zbytků pěny.

Šnyt

Malé pivo načepované do velké sklenice, kde větší poměr tvoří pěna. Jde o pivo ideální na ochutnání anebo také na rozloučenou, kdy již chcete pozvolna ukončit konzumaci piva a další velké by již bylo moc. Mimochodem, o kráse šnytu psal i Karel Čapek.

Mlíko

Pivo na první pohled připomíná sklenici mléka, protože půllitr je plný krémové až smetanové pivní pěny. Kouzlo mlíka se projeví, když jej vypije na ex. Mlíko má velmi jemnou a nasládlou chuť a je oblíbené především u žen.

Čochtan

Pivo načepované téměř bez pěny. Čochtan je velmi osvěžující a ideální na zahnání žízně. Jen jej musíte vypít co nejrychleji, neboť bez pěnové pokličky pivo velmi rychle zvětrává.

Škola čepování piva

Kvalita piva je samozřejmě závislá na jeho výrobě, nicméně neméně důležité je umět i pivo dobře natočit. Pokud nevíte, jak na to, přihlaste se do Školy čepování piva  v pivovaru Plzeňský Prazdroj.

Během tříhodinového kurzu ovládnete alespoň na chvíli řemeslo výčepního a dozvíte se o pivu a jeho čepování téměř vše. Školit vás samozřejmě budou zkušení profesionálové. Místa je nutné rezervovat předem. Školu čepování můžete věnovat i jako dárek.

 

Různé styly čepování piva