Bednáři

Tradiční bednářské řemeslo k Plzeňskému Prazdroji neodmyslitelně patří. Plzeňský pivovar jako jediný na světě tuto tradiční profesi udržuje a bednáře stále zaměstnává. Jejich řemeslná zručnost je unikátní. Právem tak bylo bednářství na konci roku 2018 zapsáno na  národní seznam kulturního dědictví. Je to další krok k vysněnému cíli – zápisu na seznam památek UNESCO a uchování této pivovarské tradice pro další a další generace.



Výrobní tajemství

Prazdrojští bednáři vyrábějí dubové sudy původním postupem, který ovšem není zaznamenán v žádné učebnici, zkušenosti si předávají ústně, z mistra na tovaryše. Na výrobu sudů používají to nejkvalitnější, dubové dřevo. Dřevo musí být bez suků a vysušené přirozenou cestou, což trvá minimálně osm let. Pivovarské sudy, na rozdíl od sudů vinných, je nutno před každým použitím znovu vysmolit. Vrstva, kterou vytvoří smola při teplotě 200 °C, zabraňuje kontaktu piva se dřevem a zároveň sud dezinfikuje.

Bednářské umění

Plzeňských bednářů je v současné době osm a právě díky nim je možné malou část produkce piva Pilsner Urquell vyrábět tradiční metodou a porovnávat jeho kvalitu s pivem, které zraje v moderních tancích. Pivovarští bednáři vyrábějí a udržují velké ležácké sudy o objemu až 46 hektolitrů a hmotnosti až 800 kilogramů anebo pak menší transportní sudy o objemu 17, 25 a 50 litrů, ve kterých pivovar dodává nefiltrované a nepasterizované pivo pro speciální příležitosti.

Umění bednářů můžete v průběhu roku obdivovat při zvláštních akcích v pivovaru.

Prohlédněte si fotogalerii