Naučná stezka Po stopách Františka Malocha

Tato devítikilometrová naučná stezka po levém břehu řeky Berounky kopírující žlutou turistickou pěší trasu vede po pěšině nad strmými břehy Berounky. Je pojmenována po významném plzeňském botanikovi Františku Malochovi, který po celém našem kraji mapoval počátkem minulého století květenu a vytvořil tak množství herbářů. Stezka vede přes skalku, která byla po něm pojmenována, kolem přírodní rezervace Háj rozkládající se ve strmých svazích na levém břehu řeky Berounky. Právě přírodní památka Malochova skalka představuje ojedinělý biotop na Berounce s teplomilnou květenou. Na trase je také místo tvrze Roudná a zřícenina hradu Věžka.Délka a typ stezky

9km  (z místa A do místa B), cca 3-4hod pěšky

Pro koho je určená

pěší, kteří se nebojí nebezpečných svahů v okolí stezky

Pro koho není určená

cyklisté, kočárky, vozíčkáři (místy úzká pěšina vede nad nebezpečně strmým svahem)

Nejvhodnější doba návštěvy    

konec jara a léto

Zaměření stezky

suchomilná květena a historické osídlení na levém břehu Berounky

Nástupní místa

Nástupní a koncové body stezky naleznete v mapě zde.

Bílá Hora (autobusová zastávka)
Druztová (autobusová zastávka)

Počet infotabulí

11 zastavení

Značení

po žluté turistické značce

Informační brožura naučné stezky Po stopách Františka Malocha je ke stažení zde.

Podrobná mapka naučné stezky Po stopách Františka Malocha je ke stažení zde.

Zajímavosti na trase

Upozorňuje hlavně na zajímavou květenu a faunu kolem řeky Berounky.  Významný plzeňský botanik František Maloch, po kterém se v našem kraji zachovalo množství herbářů, velice rád chodil na zdejší skalky s jedinečnou suchomilnou květenou. Jedna z nich byla po něm pojmenována a je chráněna. Trasa vede i kolem panelu s historií tvrze Roudná a k hradní zřícenině Věžka.

Když narazíte na problém na stezce

Případné závady jako např. poškozené tabule nebo jiný mobiliář hlaste na dispečink Správy veřejného statku města Plzně na tel. 724 100 416, která se o jejich údržbu stará. K nahlášení škod můžete využít také aplikaci Plzni.to.

Náš tip

Vydejte se na trasu na počátku léta s květinovou příručkou a fotoaparátem. Nezapomeňte si s sebou vzít pití a svačinu. Zdejší suchomilné svahy jsou obráceny k jihu.

Navštivte také Přírodní park Berounka.

Prohlédněte si fotogalerii