Letní stezka Industry Open

S letní stezkou Industry Open se letos podíváte na místa, kam se běžně nedostanete. Stezka otevírá technické památky i firmy a výrobní závody v Plzni a Plzeňském kraji. Těšit se můžete jak na komentované prohlídky tak i exkurze do výroby. K letní sezoně Industry Open patří i výlety za poznáním do okolí Plzně. I letos budou mít zájemci možnost vyrazit na výlet historickým autobusem. Hlavní novinkou budou komentované prohlídky závodu Stock Plzeň – Božkov, který se veřejnosti otevírá vůbec poprvé. Vstupenky na akce je možné zakoupit v Turistických informačních centrech Visit Plzeň na náměstí Republiky a u hlavního nádraží nebo na webu Plzeňská vstupenka.

Odkaz na akci

Během festival Industry Open bylo možné podívat se i do nového depa.
27.05.2023 - 21.10.2023
Vstupenky jsou již v prodeji.
Odkaz na vstupenky

Program akcí stezky Industry Open:

 • Vodárna Plzeň: Čistírna odpadních vod – Jak se voda z řeky stane pitnou a co všechno se stane s vodou z vašeho domu, než se smí vrátit do řeky se dozvíte na komentovaných prohlídkách.
 • Oslavy 50 let tramvajové trati do Skvrňan – Velká oslava kulatého výročí se chystá v neděli 28. května na točně tramvají U Zvonu. Těšit se můžete na historické vozy T1, T3, RTO a ŠM 11.
 • Vodárna Plzeň: Úpravna vody na Homolce Komentované prohlídky vám přiblíží, jaká je cesta vody z řeky až do vašeho vodovodního kohoutku.
 • Prohlídky likérky Stock Plzeň – Božkov – Historie likérky v plzeňském Božkově sahá více než 120 let do minulosti a letos se vůbec poprvé otevírá veřejnosti na komentovaných prohlídkách. Prohlídka je pouze pro starší 18 let.
 • Stopy průmyslové revoluce v Plzni Komentovaná prohlídka města vás blíže seznámí s významnými osobnosti historie plzeňského průmyslu.
 • Historickým autobusem po stopách těžby kaolinu – Vyrazte na zážitkový výlet historickým autobusem ŠKODA 706 RTO – KAR nebo KAROSA ŠL 11.1307 Turist po stopách těžby kaolinu na Plzeňsku.
 • Prohlídky malé vodní elektrárny a měnírny PMDP – S budovou Plzeňských městských dopravních podniků na Denisově nábřeží – malou vodní elektrárnou a měnírnou se seznámíte na komentovaných prohlídkách.
 • Architektonická procházka Petrohrad s prohlídkou Papírny – Specifický charakter, dříve převážně dělnické čtvrti Petrohrad, poznáte na architektonické procházce.
 • Architektonická procházka Doudlevecká čtvrť s prohlídkou DEPO2015 – Na této procházce objevíte industriální zajímavosti území mezi železniční tratí a řekou Radbuzou.
 • Historickým autobusem po stopách těžby uhlí – Pozůstatky po těžbě v krajině kolem Nýřan a návštěvu Hornického muzea ve Zbůchu si užijete na výletě autobusem ŠKODA 706 RTO – KAR nebo KAROSA ŠL 11.1307 Turist.
 • Historickým autobusem po stopách průmyslu na Domažlicku – Důl Na Kole, Kulturní centrum Pivovar Domažlice anebo Muzeum techniky a řemesel v Kolovči navštívíte na výletě autobusem KAROSA ŠL 11.1307 Turist.
 • Mimořádné prohlídky Plzeňského Prazdroje zaměřené na bednářské řemeslo – Termíny budou doplněny, sledujte www.industryopen.cz.
 • Prohlídky vinařského závodu Bohemia Sekt – Na komentovaných prohlídkách objevíte historii i současnost nejprodávanějšího sektu u nás.
 • Exkurze ve spalovně odpadu ZEVO Plzeň v ChotíkověPravidelné prohlídky se konají každou sobotu. Termín si rezervujte na stránkách spalovny.
 • Pravidelné prohlídky expozice Příběhy dvoutaktů v Muzeu Lobzy – V rámci prohlídky muzea uvidíte výstavu kreseb mladého autora z Plzeňska Stanislava Tymla Legendy na kolech štětcem, tužkou a perem.

Co je Industry Open?

Projekt Industry Open seznamuje návštěvníky s industriálním dědictvím Plzně a Plzeňského kraje. Návštěvníci mohou vyrazit za poznáním průmyslové historie regionu, ať už v oblasti pivovarnictví, hornictví či strojírenství. Během turistické sezony Industry Open mapuje zajímavé akce a místa, kam se návštěvníci běžně nedostanou a díky tomu mají možnost poznat, že industriální bohatství regionu není zdaleka spjat pouze s pivem.

Industriální stezka v Plzni a v Plzeňském kraji

Na stezce objevíte téměř 50 různých míst, kam můžete vyrazit. V Plzni dnes mnohé bývalé průmyslové podniky slouží kulturním účelům a jsou pro veřejnost otevřeny celoročně a na další zajímavá místa se dostanete v rámci speciálních akcí, které Industry Open nabízí.

Výstava Industry Open v Centru Caolinum Nevřeň

Kaolinový důl v Nevřeni se veřejnosti poprvé otevřel během festivalu Industry Open v červnu 2019 a v červenci a v srpnu hostí výstavu, která se tomuto tématu věnuje.

Podrobný program a termíny akcí stezky Industry Open anebo další tipy na výlety najdete na webu www.industryopen.cz.

 

Festival Industry open

Letní stezka Industry Open - DEPO2015.

Pivovar Proud v Plzni.