V létě na plovárnu i na výlet v okolí Plzně

Jakmile teploty vystoupají vzhůru, každý spěšně hledá, kde by zchladil hlavu a užil si trochu slunečních paprsků. Když tedy začnou ulice města žhnout až k nesnesení, seberte deku, plavky a hurá za koupáním! Malý výčet toho nejlepšího už jsme vám jednou přinesli, tentokrát jsme však pozornost obrátili k dobře dostupným místům v nejbližším okolí, kam můžete bez starostí vyrazit s celou rodinou. A aby váš den nebyl jen o povalování u vody, vytipovali jsme pro vás pár zajímavostí v okolí koupališť. Pojďme je prozkoumat.Koupaliště Nová Huť

Máte rádi při koupání a opalování větší klid? Vyrazte do Nové Huti nedaleko Dýšiny. Na zdejší přírodní koupaliště v sousedství řeky Klabavy vás z centra Plzně doveze linkový autobus a cesta se opravdu vyplatí. Vstupné je 60 Kč a najdete zde umělou nádrž s dětským brouzdalištěm a veškerým sociálním vybavením. Obklopeni lesy nachytáte bronz na rozsáhlých travnatých březích, přičemž kdyby vám vyhládlo, v občerstvení přímo v areálu vždy narazíte na klasické dobroty i odrůdová vína.

A kdo by měl nečinného povalování už dost, může se vypravit na příjemný výlet na nedaleké Kokotské rybníky. V těch se sice nevykoupete, zato však narazíte na pramínek úsměvného jména, záhadný útvar v krajině a živočichy typické pro opravdu čisté vodní biotopy.

Koupaliště Líně

Další příjemnou koupací příležitost mimo největší taháky představuje plovárna v obci Líně. Najdete ji sice tak trochu stranou, na trase mezi Líněmi a Sulkovem, rozhodně však stojí za zastavení. Za příjemné vstupné 30 Kč pro dospělé a 10 Kč pro děti nabízí vodní radovánky, stejně jako pravidelné letní open-air akce. V okolí se navíc pasou koně, a tak byste možná ani nevěřili, že jste jen pár kilometrů za hranicemi Plzně.

A pokud by vás překvapila touha objevovat, není nic snazšího. Okolí je spojeno s důlní činností, kterou si ostatně pravidelně v červnu a srpnu připomínáme v rámci výprav Industry open do Hornického muzea ve Zbůchu. Pozůstatky těžby jsou ale patrné i v okolní krajině, takže třeba taková procházka k nedaleké důlní propadlině Nový rybník, která ožila životem mnohých vodních druhů, určitě stojí za zvážení.

Koupaliště Tlučná

Mezi Líněmi a Nýřany leží ještě jedna zajímavá zastávka všech milovníků osvěžení ve vodě. Volnočasový areál s koupalištěm v obci Tlučná vzdálené asi 6 kilometrů od Plzně nabízí prostor pro sportovní vyžití při plážovém volejbalu i celé spektrum vodních radovánek, skluzavku a brouzdaliště pro nejmenší. S hladem i žízní si poradíte ve zdejší restauraci a na místě také pohodlně zaparkujete autem. A celodenní vstupné? 100 Kč pro dospělé a 60 Kč pro děti.

Komu by zdejší nabídka nestačila, v nedalekých Nýřanech najde také sportovní areál s koupáním. A po dni stráveném v cvrkotu na březích bazénů jistě oceníte vycházku na poklidnou pozorovatelnu divokých koní a zvěře v srdci Janovského mokřadu. Dovede vás sem naučná stezka, která startuje v prostoru pod dálničním mostem směrem k obci Úherce.

 

Koupací biotop Kotynka v Dobřanech

V létě bývá čistota vody alfou a omegou celého zážitku. V přírodním koupacím biotopu Kotynka v Dobřanech u Plzně na to však jdou přirozenou cestou. Voda se ve zdejším největším biotopu u nás filtruje pomocí vodních rostlin ve filtračních lagunách. Je tedy bez chemických úprav a vhodná i pro alergiky. A za 100 Kč vstupné (pro děti za polovic) vás čeká kromě koupání také spousta aktivit.

Zahrajete si plážový volejbal, ping-pong, pétanque, a nakonec si v místním bistru dáte i něco dobrého. A pokud jste se přijeli vykoupat na kole, dobře jste udělali. Máte totiž možnost zajet si po cyklostezce až do Chotěšova, kde si prohlédnete pozdně barokní areál kláštera. Koho by historie nelákala, směrem na obec Vstiš nemůže minout nově otevřený farmapark a nedaleký soubor menhirů, kde můžete zastavit a chvíli tiše rozjímat.

Koupací biotop Blovice

Druhá výprava dál od hranic města nás znovu zavede do koupacího biotopu. Tentokrát však na jihovýchod, konkrétně do města Blovice. Zdejší areál najdete při cestě vedoucí k osadě Kamensko a je doslova rájem pro aktivní rodiny, protože kromě dvojice samočistících jezírek je zde k dispozici dětské hřiště a písčitá plocha na volejbal. Nechybí ani sociální vybavení, šatny a občerstvení. Vstupné je 50 Kč pro dospělé, respektive 30 Kč pro děti.

A protože odtud už není daleko do Brd, doporučujeme výlet na některou z rozhleden v okolí. V nedalekém Čížkově je to 28 metrů vysoká vyhlídka Na Skále a směrem na západ k Přešticím pak Rozhledna Kožich. Obě nabízejí výhled do kraje a při dobrém počasí i pohled na alpské vrcholky v dáli.