Klášter Chotěšov

Rozsáhlý areál s monumentální budovou ženského kláštera ze 13. století se vypíná nad řekou Radbuzou nedaleko Plzně v obci Chotěšov. Dnešní podobu získal v době pozdního baroka a dnes patří k nejvýznačnějším pozdně barokním stavbám v kraji.

www.klasterchotesov.eu

Otevírací doba

Duben – 5íjen

pondělí – pátek 9:00 – 15:00 (prohlídka s elektronickým průvodcem)
sobota pouze na objednání
neděle 13:00 a 15:00 (komentované prohlídky)

Konkrétní otevírací doba

Vstupné

Plné 150 Kč
Snížené 100 Kč

MHD zastávka

Mimo dosah MHD, nachází se 15 km od Plzně. Dobře dostupný z dálnice D5 na Rozvadov. K dispozici i pravidelné autobusové nebo vlakové spojení z Plzně.

Plzeňská 1, 332 14 Chotěšov

zobrazit na mapě

Klášter, co přežil mnohonásobné devastace

Klášter založil blahoslavený Hroznata na počátku 13. století. Hned po založení kláštera sem přesídlily sestry premonstrátky. Osud kláštera i sester, které se sem uchýlily, nebyl však poklidný. Poprvé byl vypleněn krátce po založení. Za vlády Karla IV. byl následně opraven a zažíval hospodářský i mocenský rozkvět. Netrvalo to však dlouho. Ve 30. letech 15. století se stal terčem běsnění během husitských válek a později byl během třicetileté války konvent poškozen tak, že musela být postavena zcela nová stavba. V roce 1756 byla dokončena čtyřkřídlá budova konventu v podobě, tak jak ji známe dnes.

Jeho sláva měla opět krátkého trvání. Po 26 letech rozmachu byl klášter zrušen. Následně sloužil jako penzionát pro výchovu dívek vedený jeptiškami, ženský starobinec a v druhé polovině 20. století byl i sídlem Československé armády. V té době došlo k naprosté devastaci celého areálu kláštera.

Pověst o zazděné jeptišce

Klášter je opředen i krutými legendami. Jedna vypráví o jeptišce, která se tajně scházela s kladrubským mnichem v tajné chodbě, která měla údajně být mezi Chotěšovským a Kladrubským klášterem. Jejich láska byla však odhalena a jeptišku za to stihl krutý trest. Byla v klášteře zazděna. Naštěstí zde dnes nikoho nestraší.

Prohlídky, výstavy a kulturní akce

V současné době patří klášter obci, která usiluje o jeho kompletní rekonstrukci.  Přestože zde probíhají opravy, je klášter otevřený veřejnosti. Konají se zde prohlídky, výstavy a další kulturní akce. Při prohlídce se seznámíte s muzejní expozicí o historii kláštera, prohlédnete si kostel, kapitulní síň, fresku nad hlavním schodištěm, velký sál, aktuální výstavy a hasičské muzeum. Prohlídka nabízí i tři stálé výstavy. Expozici architektury v modelech, expozici modelů vojenské techniky a expozici fotokopií obrazů chotěšovského rodáka, architekta a malíře Františka Xavera Margolda.

Navštívit můžete i pravidelné kulturní akce. Tou největší, která se zde každoročně začátkem srpna koná, je Večer pro klášter Chotěšov. Mezi další oblíbené patří například Chotěšovský festival vína.

Klášterní zahrada a okolí

Jižní zahrada je v soukromém vlastnictví. Majitelé ji udržují ve formě odpočinkové a meditační zahrady a lesoparku, v kombinaci s chovem zvířat. V zahradě objevíte rozárium, drobné dřevostavby a zajímavá umělecká díla. Prohlídky jsou možné v době konání kulturních akcí, nebo individuálně na požádání.

Rovinatá krajina kolem Chotěšova vybízí k nenáročným cyklistickým výletům. Navštívit můžete rozhlednu na Křížovém vrchu nebo 7 km vzdálené město Dobřany.


Prohlédněte si fotogalerii